1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. “KİT Çalışanları İlk Defa Arazi Tazminatı Alacak”
“KİT Çalışanları  İlk Defa Arazi Tazminatı Alacak”

“KİT Çalışanları İlk Defa Arazi Tazminatı Alacak”

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan teknik personelin, ilk defa 3 aylık yaklaşık 500 TL arazi tazminatı alacağını, söyledi.

A+A-

Sami Aydoğan / www.memurpostasi.com

Enerji Bir-Sen Genel  Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Kamu İktisadi Teşebbüslerinde (KİT) çalışan teknik personelin, ilk defa  3 aylık yaklaşık 500 TL arazi tazminatı alacağını, söyledi.

 

Menderes Şube İstişare Toplantısı Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) 21. Bölge Müdürlüğü Denizli Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi. Toplantıya Enerji Bir-Sen Genel  Başkanı Hacı Bayram Tonbul, Menderes Şube Başkanı Musa Çetler, Menderes Şube Yönetim Kurulu Üyeleri,  İşyeri temsilcileri ve üyeler katıldı.

 

Toplantıda  2016-2017 toplu sözleşme kazanımlarını değerlendiren Tonbul, “2 milyon 800 bin memur ve 1 milyon 900 bin memur emeklisinin yüzünü güldürdük” dedi.

 

Tonbul,  kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine 2016 yılında %11,3, 2017 yılında %7,12 iki yıllık toplamda %19.2 zam aldıklarını, üretilen kazanımla, emekli kamu görevlileri maaşlarına, yüzde 6+5 oransal zammın yanında ilave 100 TL seyyanen zam yapıldığını kaydetti.

 

KİT TARİHİNDE BİR İLK

Bu toplu sözleşme görüşmelerinde KİT çalışanlarının mali ve sosyal hakları anlamında birçok talebin kazanıma dönüştüğünün altını çizen Tonbul, KİT’lerin en fazla olduğu hizmet koluyuz. Bu toplu sözleşmede KİT’ tarihinde ilk defa sözleşmeli teknik personele arazi tazminatı kazandık. Bu kazanımla birlikte araziye çıkan personel 3 aylık yaklaşık 500 TL ücret alacak. Bunun yanında yıllık izinlerin ertesi yıla devredilmesi ve temel ücret gruplarının düzenlenmesi, Koruma Güvenlik Görevlileri ve Sivil Savunma Uzmanlarının ek ödemelerinin 5 puan artırılması, Baş Mühendis, Mühendis ve Mimarların ek ödemelerinin  12 puan artırılması ve yine KİT’lerde görev yapan başmüdür, kombina, müessese fabrika ve işletme müdürlerinin ek özel hizmet tazminatlarını 10 puan artırılması konusunda mutabakata vardık” dedi.

ELEKTRİK KESİNTİSİ TEİAŞ’IN ÖNEMİNİ ARTIRDI

Türkiye’de 31 Martta yaşanan büyük elektrik kesintisinin ardından TEİAŞ’ın ne kadar stratejik bir kurum olduğu tüm kesimler tarafından anlaşıldı diyen  Tonbul, “ 31 Mart bize gösterdi ki, enerjisiz hiçbir şey yapılamıyor. Enerjinin olmadığı bir dünya düşünülemez.  Bizde sendika olarak, masada bunu çok iyi anlattık. TEİAŞ çalışanlarına 4 kazanım birden elde ettik. Yük Tevzi Müdürlüklerinde vardiyalı çalışan personele ilave 120 TL ücret, TEİAŞ helikopterli bakımda görev yapan personele uçuş tazminatı sağlandık. TEİAŞ’taki Canlı Bakım İşletme Müdürlüklerinde çalışan personele ilave 100 TL ödeme,  TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ’a bağlı işletmelerde yüksek gerilim altında fiilen çalışan kamu görevlilerine her bir gün için 15 TL ilave ödeme elde ettik” ifadelerini kullandı.

YENİ KAZANIMLAR VAR

Enerji, sanayi ve madencilik hizmet kolundaki taleplerin  çoğunun kazanıma dönüştürüldüğünü söyleyen Tonbul, “Hizmet kolumuzda bu yıl  yeni kazanımlar elde ettik. Önceki kazanımlarımız aynen devam edecek. ÇAYKUR’da çalışan personele kampanya primi ile  210 TL gibi bir kazanım sağladık. TKİ Genel Müdürlüğüne bağlı  Biga ve Çan İşletmeleri ile ETİ Maden İşletmelerine bağlı Bigadiç, Emet, Kırka ve Bandırma İşletmelerinde çalışan personelin, işi gidiş- gelişlerindeki servis sorunu çözüme kavuşturduk. Maden Kanununa göre görevlendirilen personele de çift harcırah hakkı kazandık” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.