1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. MEMURLAR

  4. KPSS A grubu kadrolarına girecek aday memurlar dikkat!
KPSS A grubu kadrolarına girecek aday memurlar dikkat!

KPSS A grubu kadrolarına girecek aday memurlar dikkat!

KPSS A grubu kadrolarına girecek aday memurlar dikkat!

A+A-

Herhangi bir kurumda aday memur olarak çalışanlar KPSS A grubu kadrolar dediğimiz uzman yardımcısı,müfettiş yardımcısı ve denetçi yardımcısı gibi kadroların sınavını kazanmaları halinde bu kadrolara naklen atanması mümkün mü?

MEVZUAT

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 54 üncü maddesinin ikinci fıkrasında "Aday olarak atanmış Devlet memurunun adaylık süresi bir yıldan az iki yıldan çok olamaz ve bu süre içinde aday memurun başka kurumlara nakli yapılamaz" hükmü yer almaktadır.

Yine aynı Kanunun 74 üncü maddesinin birinci fıkrasında da "Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan bir kadroya nakilleri mümkündür." denilmektedir.

Uygulamada ,657 sayılı Kanunun 54 üncü maddesinde geçen "nakil" ibaresinden memurun başka kurumlarda durumuna uygun bir kadroya sınava tabi tutulmaksızın naklen atanmasının anlaşılması gerektiğinden, sınav sonucuna göre yapılan atamalar gereğince yapılması gereken nakiller 54 üncü maddesinde geçen "nakil" anlamında değerlendirilmemekte.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik'in 2 nci maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar, A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

A GRUBU KADROLAR NE DEMEK?

A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarındaki kadroları ifade etmekte. A grubu kadrolar uzman yardımcısı,denetçi yardımcısı ve müfettiş yardımcısı gibi kadroları ifade etmektedir.

SONUÇ

Bu çerçevede, aday memur olarak çalışanların KPSS A grubu dediğimiz Uzman yardımcısı,ve Müfettiş Yardımcılığı kadrolarına Sınavı sonucuna göre kurumlarının muvafakatiyle naklen atanabilmesi mümkün! SABAH

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.