Kudüs Sorunu ve Bakış Açımız

Her yıl Ramazan ayında özellikle Kadir Gecesinde Siyonist İsrail’in Müslümanların ilk kıblegahı olan Mescid-i Aksa’ya saldırısı biz Müslümanları derinden yaralıyor. Ancak Türkiye dışında diğer İslam ülkeleri yeterince ses çıkar(a)mıyor. Maalesef bu konuda hiçbir zaman ne birlik ne de dirlik gösterebildik İslam ülkeleri olarak. Ama beni en çok üzen noktada ülkemizde bazı kesimlerin söylemleri oldu. “Topraklarını satmasaydılar, Araplara güven olmaz, Suriyeliler gibi onlarda gelsinler, Doğu Türkistan’a ses çıkarmıyorsunuz, Basın açıklaması veya konvoy hiçbir işe yaramaz” gibi söylemeleri duyunca çok ama çok rahatsız oldum. Aklıma Cahit Zarifoğlu’nun “ Ben bu çağdan nefret ettim, etimle kemiğimle nefret ettim” sözleri geldi. Biz ne zaman bu hale geldik diye düşündüm. Yazıklar olsun bizlere. İnsanlığımdan utandım. Tartışılması gereken neydi biz neleri konuşuyoruz. 

Hele ki “Basın açıklaması veya konvoy hiçbir işe yaramaz” söylemlerini dile getirenler var. Bunların çoğu evinde oturup TV karşısında çay yudumlayıp bir elinde de telefonları klavye kahramanlığı yapanlar. Seni zorla kimse davet etmiyor evinde de oturabilirsin ama mazlumların sesini tüm dünyaya haykırmak için gelenlere söz söyleme bari. Ne demiş Hz. Ali “Bir zulme engel olamıyorsan onu herkese duyurun”. Hz. Ali’nin bu sözünün ne kadar doğru olduğunu sosyal medya da bir Filistinli Aktivistin “Türkiye’deki kardeşlerimizin eylemlerini görüyoruz ve bu bize güç veriyor. Her zaman yanımızda olduklarını gösterdiler. Allah Türkiye’deki kardeşlerimizden razı olsun” diye bir video yayınlamıştı. Evet, biz belki alanlara inip sloganlar atıyoruz. Elimizden başka bir şey gelmiyor, gelemez de. Çünkü bunu biz değil ülkeyi yönetenler yapacak. Ancak bu sadece bizim ülke ile de olacak bir durum değil. Tüm İslam ülkeleri birlik

Filistin’deki mevcut durumun böyle olmasında birçok sebep var. Ülkemizde bazı çokbilmiş klavye kahramanları araştırmadan, bilip bilmeden hemen sosyal medyada bilgi kirliliğine sebep olacak yazılar paylaşmaya başlıyor maalesef. Ama en acınası durum ise bunları yapanların önceliği ne Mescid-i Aksa ne de oradaki zulüm. Onların tek önceliği İslam Düşmanlığı. Sorsan Mescid-i Aksa’yı iki kelime bir araya getiremezler.

Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurul Üyesi Prof. Dr. Ömer Özyılmaz ilginç ve bir o kadar da önemli bir öneri de bulundu. Özyılmaz Kudüs’ün önemini ve duyarlılığını arttırmak için okullarda “Kudüs bugün bizim ülkemiz ve diğer Müslümanlar için neden önemlidir? Kudüs’ün Osmanlı hâkimiyetindeki 401 yılı, 1917’den sonra Kudüs, 1948’den sonra adım adım Filistin ve üç semavi din açısından Kudüs’ün önemi nedir? Gibi konuların işlenmesi yönünde bir öneride bulundu. Bu hakikaten düşünülmesi ve üzerinde durulması ve hatta gerçekleşmesi gereken bir öneridir. Çünkü ülke olarak halen geçmiş tarihimizde eksik olan bazı noktalar var. Arşivlerde gün yüzüne çıkmayı bekleyen birçok konu olduğunu biliyoruz. Hatta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmasa KUT’ÜL AMARE zaferini dahi bilmiyorduk. Yeni yeni bilmeye ve kutlamaya başladık. 

Prof. Dr. Ömer Özyılmaz tarafından dile getirilen bu konular okullarda okutulan müfredatın halen birçok konuda eksik olduğunu göstermektedir. Her dönem Mili Eğitim Bakanlığının okullarda okuttuğu müfredat tartışma konusu oluyor. Çünkü öğrencilerimize öğretilmek istenen müfredatın geçmişimizi ve günümüzü aydınlatan bilgilerin eksikliği/yanlışlığı/yanlılığı olduğunu görmekteyiz. Günümüzde okutulan kitapları incelediğimizde dahi birçok yanlışın olduğunu görüyoruz. Okullarda okutulacak kitaplar hazırlanırken birçok komisyondan geçerek ve son olarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının onayı ile okutuluyor. Ama maalesef halen milli ve manevi konularda müfredat konusunda eksikliğimiz devam ediyor. Müfredat hazırlanırken eksik ve yanlış konuların üzerinde önemle ve dikkatle durulması gerekiyor. Tüm paydaşlarının katılımı ile yerli, milli ve maneviyatı yüksek bir müfredat hazırlanması artık elzem olmuştur. İnşaAllah yakın zamanda bu değişiklikleri görürüz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.