1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. DİYANET PERSONELİ

  4. 'Kutlu Doğum Haftası Bir Doğum Günü Kutlaması Değildir'
'Kutlu Doğum Haftası Bir Doğum Günü Kutlaması Değildir'

'Kutlu Doğum Haftası Bir Doğum Günü Kutlaması Değildir'

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Kutlu doğum haftası, bir doğum günü kutlaması değildir.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Kutlu doğum haftası, bir doğum günü kutlaması değildir. O büyük doğumun getirdiği rahmeti insanlığa taşımak için insanımızın yüreğinde var olan o muhteşem sevgiyi bir ilim sofrasına bir irfan mektebine bir hikmet sofrasına dönüştürmek için onu yaşanan bir ahlaka dönüştürmek için bu toprakların insanlarının çeyrek asırdır, kutlaya geldiği bir haftadır" dedi.

'İnsanlık kainatı bozmaya başladı'

İslam coğrafyasında yaşanan savaşlara da değinen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "İnsanlık, ortak evimiz ve yurdumuz olan kainatı, bozmaya başladı. İnsanlar birlikte yaşama ahlakını kaybetmeye başladı. İnsanlık birbirine zulmediyor. İnsanlık hepimizi taşıyan ortak gemiyi deliyor. Kainat, tabiat, insanlığı taşıyamamaya başladı. Onun için bu yıl ki konuyu birlikte yaşama ahlakı dedik." dedi.

'Müslümanlar birbirini katletmeye başladı'

İslam coğrafyasından ateşler yükseldiğine ve Müslümanların birbirini katletmeye başladığına dikkat çeken Görmez, şöyle konuştu:

"İslam coğrafyası, selam yurdu, selam barışı kaybetti. Emam yurtları emanı kaybetti. Bağdat’tan, Şam’dan, Kahire’den, Yemen’den, Libya’dan ve bütün İslam coğrafyalarından ateşler yükseliyor. Birlikte yaşama ahlakını dünyaya göstermiş Müslümanlar birbirlerini katletmeye başladı. Asabiyetini, ırkını, mezhebini, meşrebini Müslümanlar, dinlerinin, imanlarının Muhammet Mustafa’ya ümmet oluşlarının önüne çıkarmaya başladı. Onun için Rasuli Erkemin yer yüzüne getirdiği hak ile adalet ile barış ile hukuk ile yeniden nasıl bir arada yaşayabiliriz bunu yeniden inşa ve ihya etmeye çalışıyoruz."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.