Kutsal Kitabımıza Saldırıya Tepki

Kutsal Kitabımıza Saldırıya Tepki

Yüce Kitabımıza Yapılan Çirkin Saldırıyı Affetmiyoruz

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, geçtiğimiz günlerde twitter hesabından Kur’an’ı Kerimi ayaklar altına alarak fotoğrafını çekip paylaşan “Kedibiti” adlı kullanıcı hakkında 75 Bin üye ile birlikte sendika olarak dava açacaklarını açıkladı.


Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, “Sendika olarak Yüce kitabımıza yapılan terbiyesizlik-saygısızlık karşısında Diyanet-Sen Genel Merkezi ve 75 bin üyemizle net tavrımızı koyduk. Bu twitin sahibinden Diyanet-Sen mensuplarının tek tek davacı olacaktır” dedi.


Başkan Mehmet Bayraktutar Yüce kitabımıza yapılan saygısızlığa seyirci kalmayacaklarını ifade ederek; “İslami değerlerimize saldırı halinde olan, insanlar arasında kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme ve kamu barışını bozma, inanç egemenliğine hakaret etme gerekçesiyle bu kişiye dava açıyoruz. Kim ve ne olduğu hiç önemli değil, kin ve öfkesini alenen resimleyip inanç egemenliğine saldırı yapan hiç kimse affedilmeyecektir. Türkiye her dinden-inançtan insanların yaşadığı geniş bir mozaiktir.  Saygı ve kardeşlik düsturuyla hareket ederken, toplumu kutuplaşmaya götüren bu tür girişimler özellikle son zamanlarda İslam ve Müslümanlar üzerine oynanan oyunlar da göz önünde bulundurduğumuzda, maalesef bu olayın tamamen bilinçli ve kurgulanmış bir durum olduğunu müşahede ediyor ve kesinlikle olayı sonuna kadar takip edeceğimizin bilinmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

Bayraktutar, yaptığı açıklamada, “Öncelikle insanı sev düsturuyla yola çıkarken, insanların inançları üzerinden fitne ve kavga zemini oluşturmaya çalışan bu kişiyi, Din görevlileri olarak affetmemiz, anlamaya çalışmamız imkansızdır. Hangi ülkede ve kim tarafından yapılırsa yapılsın düşünce ve ifade özgürlüğü bahane edilerek gerek Müslümanların mukaddesatına gerekse diğer din ve Kutsal Kitaplara saldırı kesinlikle kabul edilemez. Özellikle barış ve kardeşliği önceleyen bir dinin kitabı olan Kur’an-ı Kerimi bilinçli ve kurgusal bir şekilde ayaklar altına almak hem dininize hem de tüm Müslümanlara hakarettir. Ortamı germeye yönelik provokatif bir eylemdir. Böyle bir saygısızlığın düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında değerlendirilmesi kabul edilmez. Hangi dinden olursa olsun inanç ve değerler bütünlüğüne saygı duymayan kişi ve kişiler karşısında bizi bulacaktır” İfadelerine yer verdi.


MÜSLÜMANLAR SAĞDUYULU DAVRANMALIDIR
Bayraktutar, “Kimi zaman tahrik, kimi zaman siyasi dengeler nedeniyle gerçekleştirilen bu tür provokatif girişimler karşısında Müslümanları sağduyulu davranmaya, tepkilerini hukuk ve İslam geleneğinin bizlere öğrettiği naiflik ölçülerinde göstermeye davet ediyorum. Diyanet-Sen olarak hukuk çerçevesinde 75 Bin üyemizle bu olayın takipçisi olacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.