İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

Lafı döndürmeden doğrudan soracağız: MEB'in seminer ısrarı neden?

Yapılan işin pratikte bir karşılığı varsa yapılmaması durumu mümkün olmuyorsa elbette yapmak gerekir.

Eğitimin öznesi filmin esas olanı öğrencidir. Bunca çark sadece öğrencinin varlığından aldığı güç ile onun için döner.

Bir salgın yaşanmış, yaşanmaya devam ediyor. Öğrenci okula gelememiş. Birçok kazanımın verilemeyişi ancak uzaktan eğitim ile izale edilmeye çalışılmış.

Böylesi bir durumda öğretmen seminer programına neden çağrılıyor? Seminer programları pekâlâ uzaktan eğitim kapsamında yapılacak işler. Toplantılar uzaktan teknolojik imkanlarla yapılabilir. Yapılan iş alınan riski gerektirecek kıymette midir? Değildir.

Öğretmen zaten her an öğrenen, öğrenme ile yaşamını sürdüren kişi. Öğrenme süreci salgınla durmuş da değil. Seminer döneminde sadece öğrenme fiilini icra etmiyor öğretmen her an öğrenme eylemiyle iç içe olmak durumunda zaten.

Bu ısrar neden? Doğrudan ve net bir talepte bulunuyor öğretmenler asıl gaye için okulda bulunamamış, maçı sahada izleyememiş bugün maç sonrasını izlemek için stadyuma geliyor bir durum söz konusu.

Seminerler ve toplantılar uzaktan eğitim ile yapılsın. Aksi durum eşyanın tabiatına aykırı düşer.

(2) (Değişik:RG-1/7/2015-29403)  a) (Değişik:RG-1/9/2018-30522) Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı ve/veya uygulamalı sınav esaslarına göre birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içerisinde iki alan öğretmeni, bulunmaması hâlinde biri alan öğretmeni olmak üzere iki öğretmen tarafından yapılır.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ikinci dönem sorumluluk sınavlarını son iki hafta içerisinde yapılır diyor. Bu da mantık olarak sorumluluğun geçmiş yılı kapsadığın açık göstergesi. Şimdi ise öğrenci sadece birinci dönem ders görebilmiş. Üzerinden 5 ay geçmiş ve biz öğrencileri bu yıl okudukları ve başarısız oldukları dersten sorumluluk sınavına alıyoruz. Bir de geçmiş yılların sorumlu dersleri var.

Öğrencilerin kimi bir haftada 15 dersin üzerinde sınava girecek. Başarı bu kadar ders ve sınavla mümkün olacak mı? Öğrencinin başarısız olduğu dersin üzerinden bir miktar zaman geçmeden yeni bir öğrenme motivasyonuna kavuşmadan yapılacak sorumluluk sınavı ancak öğrenilmiş çaresizliği derinleştirir.

Sorumlu geçme mantığına aykırı bir sınav takvimi uygulanmış olacak. Öğrenci henüz bu dersten başarısız oldu. Sorumlu geçmenin mantıksal hazırlığında değil. Bu salgın sürecinde sorumluluk sınavları eylül ayında yapılsa daha manalı olurdu. Vesselam 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.