İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

LGS 21 Haziran, YKS 27/28 Haziran’da Yapılmalı!

Ülkemizde eğitimin toplum içerisindeki asansör rolü yadsınamaz bir gerçektir. İyi bir eğitim alma fırsatı aynı zamanda toplum içerisinde iyi bir statü imkanını da yanında getirmektedir. İyi bir eğitim almayı hak edecek öğrencileri tespit etmek ve homojen sınıflar oluşturarak eğitimden toplum namına beklenilen yetişmiş insan gücü üretme fonksiyonun icra etmek de mühim bir husustur. Zira her insan bir istidat üzeredir ve her birey parmak izi kadar özeldir. Hal böyleyken akademik anlamda yeterli zihni melekeleri gelişmiş bireylerin seçilmesi kaçınılmaz bir durumdur. Diğer yeteneklerin de istidatları yönünde istihdamı genel problemlerimizin çözümüdür fakat o derin ve çetrefilli bir mevzudur.

Öğrencisinin iyi bir lise eğitimi alması tüm velilerin beklentisi. Hal böyle olunca tabi ki her yiğidin gönlünde bir aslan yatıyor. Herkes sınav puanı ile öğrenci alan fen liseleri veya Anadolu liselerine çocuklarını göndermek istiyor. Lise Giriş Sınavının telafisi yok. O gün yaşanan olumsuzluklar sonrasında bir kâbus gibi sürekli bir silsile halinde devam edecek. Biz elbette bütün okullarımızın hakkını teslim ederiz. Buradan iyi bir fen lisesine devam eden öğrenci mutlak başarılı olacak demek yanlışlığını belirtiriz. Zira başarılı olan bu okullar değil, bu okulları alnının teri ile çalışarak kazanıp gelmiş öğrenciler. Fakat iyi seçilmiş homojen bir sınıfın eğitim faaliyetlerini nasıl kolaylaştırdığı başarılı öğrenciyi daha da başarılı kıldığı muhakkak. Vakti zamanında şimdi merhum bir il müdürümüzün veciz sözüyle “ Tüm öğretmenler ve idare bir bütün aksi yönde çalışsalar bile Türkiye’mizin en iyi fen liselerinden birindeki çocuğun üniversiteyi kazanmasına mani olamazlar. Öğrenci kendi iç dinamikleri ile kazanır.” Doğru tespitiyle burada özel olan okul değil öğrencidir.  LGS’de öğrencilerin seçilecek sınav ülkemiz adına hayatî önemdedir. Yetenekli öğrencileri bulmak ve doğru okullarda istihdamını sağlayıcı yeterlilikte bir sınav şart.  LGS’nin öğrencilerin sıra başında oturmayı unuttukları, kâğıt üzerinden sınav konsantrasyonlarını kaybettikleri bir demde yapılması hata olur. Mutlaka öğrencilere bazı kazanımların hatırlatılacağı kadar okullara süre tanınmalıdır. Madem okulların 1 Haziran’da açılması gündemdedir. Diğer sınıfları bilmem ama 8. Sınıflar için mutlaka en geç 1 Haziran’da açılmalı ve sınav 21 Haziran’da yapılmalıdır. Öğrencilerin yeniden okul ve sınav havasına girmelerine fırsat oluşturulmalıdır. Değilse istidatlı öğrenciyi bulmakta başarılı bir sınav sadece birinci dönem konularını kapsama darlığı ile mümkün olamayacaktır.

Sınava hazırlık süreci bir planlama ve efor dinamizmi içerir. Öğrenci her türlü hazırlığını bir takvime göre belirler. Uzun bir maraton koşusudur ve bu koşu sürerken maratonun süresinde yapılan değişiklikler öğrenciyi olumsuz etkiler. Şu an YKS’nin 25 Temmuz tarihine ertelenmiş olması tüm sınava hazırlanan öğrencilerde bir tükenmişlik sendromuna sebebiyet vermiştir. Öğrencilerin bu çalışma performansını bir ay daha sürdürmeleri zordur. Şu geçen ay öğrencilerin büyük kısmı çalışma disiplininden kopmuştur. Sınav hazırlığının en önemli bölümü olan son kısmının hem bir yorgunluk zamanı olması hem de yaz mevsiminin rehavetini kapsaması öğrenciler adına olumsuzluk teşkil etmektedir. Madem Milli Savunma Üniversitesi sınavı 15 Haziran’da yapılacaktır, bu tarihte ülkedeki salgın sürecinin seyrine dair olumlu bir beklenti vardır. Ülkemizin hayatî önemdeki tarım sektöründe insan gücü ihtiyacı göz önüne alınarak üniversite sınavı tekrar 27/28 Haziran tarihine alınması doğru olacaktır. Sınavın salgının hemen başında çok uzak bir tarihe ertelenmesi kararından dönme fırsatı henüz vardır. Öğrencilerin motivasyon sağlamak adına önlerinde 56 günleri olacaktır.

LGS’nin 7 haziran’da yapılması erken bir tarih olacaktır 21 Haziran’a ertelenmesi doğru bir karar olur. YKS’nin 27 Temmuz’da yapılması ise çok geç bir tarihtir. Ülke ekonomisine etki eden pek çok sektörü olumsuz etkileyeceğinden daha çok öğrencilerin istikballeri adına mağduriyet yaşamalarına sebebiyet verecektir. 27/28 Haziran’da YKS yapılmalı ve öğrencilerin planlamalarına uygun bir tavır sergilenmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.