Lise Yerleştirme Sitemi Ve Çarpıcı Sonuçlar

Türk eğitim sistemi ile ilgili değişmeyen tek gündem lise yerleştirmeleri. Eğitim sistemi felçli hasta gibi bir türlü ayakları üzerinde duramıyor. Son on beş yılda kaç sistem değişikliği yapıldığını bilen varsa beri gelsin. OKS, TEOG, LGS, SBS … Bir devrim gibi sunulan liselere sınavsız yerleştirme sistemi açıklandığı günlerde hem öğrencilerde hem de velilerde bir bahar havasının esmesine vesile olmuştu.

Meltem rüzgarı serinlik veremedi, LGS sınavı uygulandı, myerleştirmeler yapıldı. Rivayete göre her öğrenci istediği okulda okuyacaktı, kimse istemediği liseye gitmek zorunda kalmayacaktı. Her öğrenci evine en yakın liseye yerleşecekti. Bir masal gibi…

Fakat gelinen noktada merkezi yerleştirme ile 127 bin öğrenci nitelikli okullara yerleşti. 798 bin öğrenci ise yerel yerleştirme ile bir lise türüne yerleşti. Fakat bu sayı içerisinde bulunan tüm öğrenciler evinin en yakınındaki okula, istediği bir lise türüne yerleşemedi. Çünkü yerel yerleştirme tam bir muamma. Evinin yakınındaki liseye 90 puanlı öğrenci yerleşemezken 80 puanlı öğrencinin yerleştiği ile ilgili serzenişler tüm kamuoyunun malumu durumdadır.

Bu tür yerleştirmelerde kamu oyunun alışık olduğu kriter diploma notu üstünlüğüne göre yerleştirme sistemidir. Ancak eşitlik olursa ek kriterler devreye girer ve yine adil bir yerleştirme yapılır. Fakat 2018 LGS yerel yerleştirmelerde puan kriteri pek dikkate alınmamış gibi gözükmektedir. Bir öğrencinin okuduğu ortaokul mahallesinde değilse bu öğrenci  mahalledeki ortaokulda okuyan öğrencilere göre hiç puan alamamakta ve diploma notu 100 de olsa evinin yakınındaki liseye yerleşememektedir.

Özellikle memur çocukları ve herhangi bir sebeple il değiştiren ailelerin çocukları mağdur duruma düşmüşlerdir.  Türkiye’de asker, polis, hakim, savcı, öğretmen kısaca 2 milyon memurun yer değiştirme istatistiği devletin kurumlarında bulunmaktadır. Hal böyle iken neden bu kapsamda mağdur üreten bir sistem uygulanmıştır? Memur ve il değiştiren insanların  çocukları hak ettiği liselere yerleşememiştir

Yine  bu yıl uygulanan yerel yerleştirme kriterlerinin en büyük mağduru İmam Hatip Ortaokulları olmuştur. İHO’larda okuyan öğrenciler genellikle kendi mahallelerinde okumamaktadır. Zira İHO’lar merkezi noktalarda açıldığı için şehrin her semtinden bu okullara öğrenci kaydolmaktadır. Bu durumda imam hatip ortaokullarının dezavantajlı konuma düşmesi bu okulların talep görmeyeceği bir ortamı hazırlamıştır. Cumhurbaşkanımızın hassasiyetleri dikkate alındığında eğitim bürokrasisinin isabetli planlamalar yapamadığı apaçık ortadadır.  Gelecek yıl da aynı sistem uygulanırsa kızım yüzde onluk dilimdeki bir liseye yerleşemediği takdirde açıkta kalacak. Bir veli olarak bu durum bizleri tedirgin etmektedir.

347 bin kontenjan boş kaldı, 91 bin öğrenci ise herhangi bir liseye yerleşemedi. Kısaca net olarak söylemek gerekirse, Anadolu liseleri ağzına kadar doldu, meslek liseleri ve imam hatip liseleri boş kaldı. Yerleşen öğrencilerden büyük bir çoğunlunun ise istemediği halde bazı okullara yerleştiği ifade edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı isteyen her öğrencinin Anadolu Lisesine yerleşeceğini nakil dönemlerinde kontenjanların artırılacağını açıkladı. 2018 LGS yerleştirmelerinin sonucunda tekli eğitim veren Anadolu liselerinin bazıları ikili eğitime geçecek. Bazı meslek liseleri Anadolu liselerine dönüşecek, En azından konuşulanlar bunlar. Yani lise yerleştirme sistemi perişan… Milli Eğitim Bakanı Sayın Prof. Dr. Ziya Selçuk bir sorun sarmalı içerisinde durumu düzeltmek için çalışmaktadır. Sistemin muhataplarından bazıları görevden alındı.

Değerli dostlar, karamsar bir hava oluşturduğumuzu zannetmeyin. İşin özü bu, hatta daha vahim durumları araştıranlar görebilir. Bu sistem ilk ve son sitem olacak gibi. Önümüzdeki yıl eğitim sistemi yine değişecek, insanları mutlu etmeyen 2018 model LGS sistemi ya değiştirilecek ya da revize edilecek. Siz yine de çocuğunuzun eğitimini ihmal etmeyin. Değişen sistemlere rağmen çalışan başarıyor. Biraz mutsuz olsa da…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.