Lise yerleştirmelerinde öğrencileri neler bekliyor?

Lise giriş siteminde ani gerçekleşen değişiklik ilk aşamada toplumun büyük bir kesimi tarafından endişeyle karşılandı. Özellikle değişikliğin zamanlaması üzerinde yoğun eleştiriler yapıldı. Öğrenciler hazırlıklarına başlamışken, okullar açılmışken ve TEOG sınav sisteminin ilk sınavına iki ay kalmışken yapılan değişiklik insanların haklı eleştirilerine muhatap olmuştur.

Lise giriş sisteminde yapılan değişikliklere göre her şehirde sınavla öğrenci alan okullar ilan edildi. İlan edilen okullara bakıldığında fen liselerinin ve sosyal bilimler liselerinin tamamı sınavla öğrenci alacak. Anadolu liseleri sınavla öğrenci alan okullar arasına 34 ilde hiç giremedi. Yani 34 ilde Anadolu liselerinin hiçbiri sınavla öğrenci almayacak tüm Anadolu liseleri mahalle mektebi olacak.

Sınavla öğrenci alacak liseler arasında Anadolu İmam Hatip Liseleri ciddi oranda kendisine yer bulmuş. Hali hazırda proje imam hatip lisesi olarak sınavla öğrenci alan bu okullara şehrin önemli imam hatip liseleri de dahil edilmiş. Bu durum imam hatip liseleri açısından bir kazanç olarak değerlendirilebilir. Özellikle nitelikli iHL'lerin sayılarının artması bu okullara yönelik olumlu bir algı oluşturacaktır. Belki de  bu durum her şehirde bir zamanların Kartal İmama Hatip Lisesi gibi popüler imam hatip liselerinin ortaya çıkışına vesile olacak.

Sınavla öğrenci alacak İmam hatip Liselerinin önünde çok önemli bir fırsat bulunmaktadır. Fen liseleri ve Anadolu Liseleri çok yüksek puanlardan öğrenci alacak. Yüzde 6,7'lik dilimlerdeki öğrenciler bile şehir merkezindeki Anadolu liselerine yerleşemeyecek. İnsanların ikinci alternatifi sosyal bilimler liseleri olabilir fakat sosyal bilimler liseleri eşit ağırlık bölümünün müfredatını uygulamaktadır. Çok başarılı olan ve sayısal bölümleri ısrarla tercih eden veli ve öğrencilerin yöneleceği bir diğer okul türü fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu İmam Hatip liseleri olacaktır.

Özellikle imam hatip camiasına çok da yakın olmayan daha merkezde olan liberal düşünceye sahip insanların öğrencilerini fen ve sosyal bilimler programı uygulayan Anadolu İmam Hatip liselerine göndermeleri için tanıtıcı ve ikna edici çalışmaların yapılması gerekmektedir. Böyle bir olasılık gerçekleşirse seçici okullar arasında yer alan İHL'ler temel eğitim bakışlarında değişime ve dönüşüme gitmek zorunda kalacaklar.

Yani yeni sistemde İHL'lere giden herkesin ilahiyat fakültelerine gitmeleri beklenemeyecek, hatta belki de bu okullardan mezun olan öğrencilerin kahir ekseriyeti mühendislik, hukuk, tıp, işletme, iktisat gibi bölümleri tercih edecek. Tam da burada İHL'lerde görev yapan idareci ve öğrencilerin kendilerini yeni duruma göre güncellemeleri gerekecek. Yerleşik düzene alışık olan eğitimciler için bu değişim ve dönüşüm kolay olmayabilir.

Adrese dayalı öğrenci alacak okullar açısından yüzde onluk okul listesine girememek belki bir olumsuzluk olarak görülebilir. Fakat yeni sistemin özellikle merkeze uzak Anadolu liselerinin kendi bölgesinde eskisinden çok daha itibarlı ve başarılı bir konum kazanması kuvvetle muhtemeldir. Sınav puanıyla yerleşemeyen öğrenciler kendi bölgesindeki okullara diploma puanı üstünlüğüne göre yerleşecek. Bu durum da çalışmasıyla, kadrosuyla ve uyguladığı farklı yöntemlerle ön plana çıkacak liselerin yıldızını parlatacak.

Asıl rekabet bölge okulları arasında olacak artık. Bir de toplum arasında yanlış anlaşılan belki de yanlış ifade edilen herkes mahallesindeki okula yürüyerek gidecek açıklamasının mümkün olmadığıdır. Mahalle okulları yerine geniş bölge okulları bir havuzda birleştirilecek. Öğrenciler yine servisle ya da toplu taşıma araçlarıyla okullarına gidecek. Konu daha çok su götürür. Bazı şeyleri uygulama esnasında daha iyi anlayacağımız bir sürecin arafesindeyiz.

Sistemler ,değişse de okuyan, çalışan ve planlı olan kazanacak.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.