Liselerde Nakiller Neden Ayda Bir Yapılmalıdır

Ortaöğretim kurumlarının nakil esasları birçok tartışmaya sebep olmuş pek çok defa da değişikliğe tabi tutulmuştur.  Kimi zaman taban puan esasıyla nakil yapılması eleştirilmiş, değişikliğe gidilmiş mahkeme tarafından durdurularak eski usule dönülmüştür. En çok tartışılan hususu ise nakil işlemlerinin zamanındır.  Her yönetmelik değişikliğinde bu hususiyet de nasibini almıştır. Kimi zaman  haftada bir olan nakil zamanı, kimi zaman da ayda bir yapılmıştır.  En son varılan netice de ise nakillerin ayda bir kez yapılması hükmüne varılmıştır. Yönetmeliğin nakli düzenleyen hükümleri şöyledir." (5) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) e-Okul sistemi üzerinden alınan nakil ve geçiş başvuruları; her ayın son iş gününde ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirmeyle ilgili belge, e-Okul sistemi üzerinden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç, aynı gün okulda ilan edilir ve öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-Okul, Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden de öğrencinin velisine bildirilir. Öğrenciye ait veriler, e-Okul sistemi üzerinden alınır."

                Nakillerin ayda bir yapılması doğru bir karardır. Zira naklin her hafta yapılması öğrencilerde gereksiz bir beklentiye sebebiyet vermekte ve her hafta okul değişikliği fikrini ortaya çıkarmaktadır. Bu öğrencilerin bütününü etkileyen olumsuz bir durumdur. Her öğrenci bir üst seviyedeki okula nakil olma talebiyle okuluna adapte olamamaktadır. Her hafta öğrencilerin başka okullarda olması neticesini yaşadık biz. Hatta abartısız olarak her hafta sınıfa gittiğimizde başka başka öğrencilerle karşılaştık.  Ailenin tayini veya ebeveynlerden birinin vefatı vb. olumsuz durumlar ülkede ayda  sadece birkaç öğrencinin yaşayacağı olumsuzluklardır. Hatta Yönetmeliğin 23. maddesinin  g) (Değ: 1/7/2015-29403 RG) Anne veya babası ölen 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında koruma kararı verilen, koruyucu aile yanına yerleştirilen, 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 305 inci maddesine göre evlatlık edinme öncesi bir yıllık geçici bakım sürecinde olan, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında eğitim veya bakım tedbiri kararı verilen, 8/3/2012 tarihli ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde ikameti geçici olarak değiştirilmek zorunda kalınan çocukların nakil ve geçiş işlemlerini bu hâlin ortaya çıkmasından itibaren üç ay içerisinde, 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu, 3/11/1980 tarihli ve 2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun veya 2330 sayılı Kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlar, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununun 56 ncı, mülga 45 inci ve 64 üncü maddeleri ile 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47 nci maddesi kapsamında harp veya vazife malulü sayılanlar ile 24/2/1968 tarihli ve 1005 sayılı İstiklal Madalyası Verilmiş Bulunanlara Vatani Hizmet Tertibinden Şeref Aylığı Bağlanması Hakkındaki Kanun kapsamında aylık bağlanan şehit ve gazi çocuklarının nakil ve geçiş işlemlerini ise zamana bağlı olmadan; kontenjan şartı aranmaksızın, bir defaya mahsus olmak üzere, aynı türden okullara dengeli bir şekilde yapar. Şeklindeki düzenlemeyle böylesi olumsuzluk yaşayan öğrenciler için zamana dayalı olmaksızın İl Öğrenci nakil komisyonlarına görev verilmiştir.  Bu komisyonlar bu çeşitten her türlü olumsuzluk durumunda okullar arası nakilleri sağlayarak öğrencinin mağduriyetini gidermektedirler.

                Ortaöğretim kurumlarında öğrenci nakillerinin haftada bir yapılması mutlak surette ortaöğretim kurumlarının işleyişini olumsuz etkileyecek öğrencilerde aidiyet duygusunu hırpalayacaktır.  Bazı ufak tefek aksaklıklar için böylesi önemli bir hususiyet feda edilemez.

Bayram AKYÜZ

Eğitim Yazarı

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.