Liselileri İsyana Çağıran Şer Odakları

Ülkemizin en gözde liselerinde bazı şer odakların "mal bulmuş mağribi gibi" sarıldıkları aslı astarı olmayan birtakım asılsız iddialar üzerinden yürütülen bir karalama kampanyası sürdürülüyor şu aralar.

Fitil İstanbul Lisesi'nde ateşlendi. Oradaki durum farklıydı. Bu okulun bir iç işiydi. Toplumun diğerini de çok alakada etmemeliydi. Bu bir mezuniyet töreniydi en nihayetinde okulun bir iç töreni.  Öğrenciler de sosyal medya üzerinden bu muratlarını ifade ettiler zaten.

Gelin görün ki ondan sonra okullarla hiç alakası olmayan bir takım yazılar ilanlar haber konusu yapıldı. En gözde okulların isimleri verilerek tek kalemden çıktığı her halinden belli olan çalakalem yazılmış bazı yazılar çeşitli kanallardan yayımlandı. Filanca okulun öğrencileri diyerek art niyetli mihraklar kendi karanlık düşüncelerini sosyal medya veya basın aracılığıyla haberleştirdiler.

Öğrenci grubu adı sanı belirtilmeden okulla ilişkileri gösterilmeden, kim bunlar okul başkanı mı, mezunlar mı nerede yaşarlar açıklanmadan yazılar bildiriler havada uçuşuyor. Bilmem kaç lise bu bildiriye imza atmış. Okuldan mezun olmuş okulla ilişkisi olmayan iki öğrencinin facebooktan paylaşması nasıl okulun bütününe mal edilebilir.

Katreden tufan çıkarmak muradında olanlar bu niyetlerini hiç gizleme gereği de duymadan ülkenin genç dimağlarını kendi kirli kavgalarına alet etme adına isyana çağırıyorlar. Bu başlı başına bir suçtur.  Yok öyle üç kuruşa ucuz işler. Bu tezgâhı en saf olan bile görmektedir. 

Gaye her fırsatı kin ve öfkelerine alet etmek. Bunun kime ne kadar zarar vereceği umur değil. Sosyal medya cambazlığıyla okus pokus yapacaklarını zannedenler var. Birkaç kişinin görüşünü topluma mal edeceklerini düşünenler var. Bir avuçlar ama çok gürültü çıkararak haklı olduklarını ispat edeceklerini sananlar var. Bu yolla okulları itibarsızlaştırma gayesini güdenler var.

Şurası kesindir ki öğrenciler böyle bir kavganın tarafı değiller. O tezgah 40 yıl evvelde kaldı. Karşınızda size düşünmeden, mukayese etmeden şartsız biat edecek bir nesil yok. Okuyan, düşünen, yorumlayan bir kitlenin böyle ucuz oyunlarla kandırılacağının zannedilmesi saf dillilik.  Herkes kuklacıyı iyi görmeli. Kimse başkasının değirmenine safça su taşımamalı.

Sosyal medyada okul isimleri verilerek yapıldığı iddia edilen açıklamalar sadece birkaç öğrencinin fikrinden ibarettir. Okulların hiçbiri de topyekûn bahsedilen bildirilere falan imza atmış da değildir. Zaten bildirileri kimlerin yaptığı da açıkça ortaya konulamadı. Son söz bir damlada tufan kopmayacak,  aklıselim daima galip olacaktır. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.