1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mahkemeden Emsal Karar
Mahkemeden Emsal Karar

Mahkemeden Emsal Karar

İzmir İl Özel İdaresi yerel seçim sonrası yasa gereği kapatıldı. Ardından açıkta kalan işçiler, ihbar, kıdem, yıllık izin gibi haklarını da almak için mahkemeye gitti. Mahkemeden taşeron işçileri sevindirecek yargı haberi geldi.

A+A-

MAHKEMEDEN EMSAL KARAR

Mahkemeye başvuran 125 işçiden 17'sinin davası geçen hafta sonuçlandı. Mahkeme, işçilerin yaklaşık 8-12 bin TL tutan ihbar, kıdem ve yıllık izin ücretlerinin devlet tarafından ödenmesine karar verdi. İşçilerin avukatları Muharrem ve Özcan Çiçek, "Özel İdare kapatılınca bu işçiler ortada ve işsiz kaldı. Sorumluluğu kimse üstlenmedi. Valilik ve Belediye de almayınca biz de devlete dava açtık. 125 müvekkilimizden 17'sinin davası sonuçlandı.

GERİ DÖNECEK KURUM YOK AMA

İşe geri dönecekleri bir kurum kalmadığı için sadece ihbar ve kıdem tazminatları ile yıllık izin ücretlerini alacaklar. Bu da kişi başı ortalama 8-12 bin TL. Sadece İzmir'de benzer durumda 300 civarı işçi var. Bu karar aynı konumdaki yüzlerce işçi için de emsal olacak" dedi.

NE OLMUŞTU?

Hürriyet'in haberibe göre, İl Özel İdaresi'nin kapatılmasıyla işsiz kalan taşeron işçiler, Vali Mustafa Toprak'la görüşmüş, "Yapacak bir şey yok" yanıtı üzerine bazıları gözyaşlarına hakim olamamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da, "Taşeronun bizle ilgilisi olmadığını dünya alem biliyor. Kim çalıştırdıysa onun sorunu. Bizim eleman alacak durumumuz yok. Yasanın kendisinden kaynaklı bu durum. Kim işini kaybetse üzülürüz, ama Büyükşehir'in özel sektörde ya da başka yerlerde işini kaybeden insanlara iş verecek ne gücü, ne de kaynağı var. İhtiyacın üzerinde eleman çalıştırmak gibi bir durum söz konusu değil" demişti.

'YENİ DAVALAR İÇİN ÖRNEK OLUR'

Muharrem Çiçek İzmir 10. İş Mahkemesi'nde açtıkları dava süreci ile ilgili şu bilgileri verdi: "Mahkeme süreci 6 ayda sonuçlandı. Biz Maliye Hazinesi'ne karşı davayı açtık ancak onlar sorumlu olmadığı için itiraz etti. 7. ayda açmışız. Bu yüzden de süreç biraz uzadı. Aslında daha kısa sürebilirdi hasım belli değildi. Takdir Komisyonu, 6360 Sayılı kanun kapsamındaki 178 Sayılı Maliye Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanunun 9. Madde G bendine göre Takdir Maliye Hazinesi'nin sorumlu olduğunu takdir etti. Boşta kalan devlet kurumları için bu kanun Maliye sorumludur diyor. Alacaktan ya da devirden sorumlu olduğu gibi borçlardan da sorumludur diyor. Bundan sonraki davalar daha çabuk sonuçlanacaktır. Valililk mi belediye mi kimin sorumlu olduğu bilinmiyordu. Şimdi hasım belli oldu."

29 İLDE BİNLERCE İŞÇİ

30 Mart Yerel Seçimleri sonrası Özel İdarelerde çalışan binlerce taşeron işçi işsiz kaldı. Ancak şu an İzmir hariç diğer illerde toplam kaç işçinin dava açtığı bilinmiyor. Bursa'da 72 kişi, seçim sonrası tazminatsız olarak işsizler kervanına katılacağı açıklanmıştı. İzmir'de 307, Mersin'de 153, Samsun'da 224, Konya'da 53, İstanbul'da yaklaşık 200 kişi olmak üzere 29 ildeki özel idare bünyesinde binlerce kişi, valilikler bünyesinde temizlik işçisi, güvenlik görevlisi ve şoför olarak çalışıyordu. Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Sakarya, Samsun, İstanbul ve Kocaeli illerindeki il özel idarelerinin tüzel kişiliği, 30 Mart 2014 seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılıp, bu il özel idareleri kapatıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.