Memur-Sen Varsa Kazanım Var!

2021 yılı Ağustos ayında hükümet ile Yetkili Sendika olan Memur-Sen arasında 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümet ile Memur-Sen arasında uzlaşma sağlandı. 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan anlaşmaya göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022'nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023'ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Anlaşmaya varılan bu görüşmede zam oranlarının dışında asıl önemli olan Sözleşmeli Personellerin Kadroya geçirilmesi ve 3600 Ek Gösterge tamamlanması için Yetkili Sendika olan Memur-Sen ile bir çalışma grubu toplanma kararının alınmasıydı. Bazı çevreler zam oranlarını beğenmese zam artışının yanı sıra ilavelerle birlikte kamu görevlilerinin maaşlarında %30 ile %40,22 oranında artış sağlanacak olması önemli bir adım olarak görülmekteydi.

6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinden sonra taraflar arasında komisyon oluşturularak sözleşmeli personele kadro konusu ve 3600 Ek Gösterge ile ilgili çalışmalar yapıldı. 550 bin sözleşmeli personelin kadroya alınması için Yetkili Sendika olan Memur-Sen'in mücadelesi her kesim tarafından takdirle karşılandı. 3600 Ek Gösterge ile ilgili çalışmalarda bazı eksik taraflar özellikle Şube Müdürü ve Kamuda çalışan Şeflerin ek gösterge ile ilgili sıkıntıları olsa da zamanla bu sıkıntılarında üstesinden gelmek için Memur-Sen'in mücadele edeceğinden kimsenin şüphesi yok. 

Toplu Sözleşmede verilen zam oranlarının artan enflasyon karşısında değerini yitirmesi ve buna bağlı olarak alım gücünün düşmesinden dolayı ek zam yapılması için her platformda dile getiren Memur-Sen son olarak Ankara'da "Sözleşmeliye Kadro Müjdesi Şöleni"nde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'IN katılımı ile yüksek perdeden dile getirme şansı buldu. Nitekim Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Ali YALÇIN manipülasyonlar, spekülatörler, stokçular, tekelci marketlerin fiyat oyunları nedeniyle ekonomide ciddi sıkıntılar yaşandığını vurgulayarak kamu görevlilerinin ek zam beklentisini bir kez daha dile getirdi. Ali YALÇIN yaptığı konuşmada “Bu sıkıntılar bizler gibi sabit gelirliler için hayatı zorlaştırıyor.En büyük zammın enflasyonun düşmesi ve fiyat istikrarı olduğunu da belirterek, huzurunuzda bugün açıklanan Aralık ayı enflasyon rakamıyla belli olan, enflasyon farkı dahil % 16,47’lik maaş/ ücret artışına ilave olarak kamu görevlilerini ve emeklilerini rahatlatacak, sahada memnuniyet üretecek, ek zam talebimizi buradan ifade ediyorum” diye konuştu. Daha sonra kürsüye çıkan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN % 16,47'lik zam oranını % 25'e tamamladı. Ancak hem salonu dolduranlar hem de ekran başındakiler tarafından bu oran kabul görmedi. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından söylenen zam oranının yanı sıra Memur-Sen Genel Başkanı Sayın Ali YALÇIN'IN zam oranı söylenirken alkışladığı haberi de sosyal medyada gündem oldu. Cumhurbaşkanımızın sahneye takdim edildiği esnada Ali YALÇIN'IN ayağa kalktığı ve alkışladığı görüntülerini zam oranını söylerken alkışlamış gibi gösterenlerin,bu yalanı ortaya atanların,itibar suikastçılığı yapanların gerçeklerin ortaya çıkması ile ortadan kayboldukları görüldü. Aksine zam oranı açıklanırken Ali YALÇIN'IN alkışlamadığı hemen yanında bulunan Maliye Bakanına tepkisini dile getirdiği açıkça görülmekteydi. 

Yapılan programdan sonra Yetkili Sendika Memur-Sen zam oranının yetersiz olduğu ve % 25 zammın beklentileri karşılamadığını bildiren bir basın bildirisi hazırladı. Ak Parti Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Sayın Belgin UYGUR'U konfederasyonda ağırlayarak % 25'lik zammın yetersiz olduğunu seyyanen ilave ek zammın zaruretini paylaştıklarını belirtti. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile zamma ilişkin diplomasi trafiği yürüttüklerini kamuoyu ile paylaştı. Nitekim mücadeleden yılmadan yapılan tüm bu görüşmeler sonucunda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'DA kayıtsız kalmayarak 5 puanlık bir artışla % 30'a çıkardığı müjdesini kamuoyu ile paylaştı.

Yetkili sendika olan Memur- Sen yetkinin hakkını bir daha verdiğini bir daha tüm kamuoyuna gösterdi. Memurların güvencesi olan sendika alandaki birçok bilgi kirliliğinin, algı operasyonunun olmasına rağmen mücadelesinden ödün vermeden kazanımlarına bir yenisini daha ekledi. Ancak bir kez daha görüldü ki itibar suikastçılarının tek dertleri memurların özlük hakları değil, Memur- Sen'in aldığı kazanımları karalamak. Ama bir kez daha görüldü ki Memur-Sen varsa kazanım vardır sözünün hakkını verdi yine Yetkili Sendika.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet YENİ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.