Öğretmenlik Meslek Kanunu ve Kariyer Planlaması

Kariyer; her ne kadar meslekte, zaman ve çalışma ile elde edilen aşama, başarı ve uzmanlık olarak tanımlansa da; sahada, bir işte ilerlemek ve üst mevkilere gelmek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kariyer planlama süreci uzun vadeli bir iştir. Hedeflerinizi belirledikten sonra eksikliklerinizi gidererek ve yeteneklerinizi geliştirme yoluna giderek adım adım ilerlemeniz gerekir. Yani rutin hayatınızın dışında bir emek, çaba ve fedakarlık gerektirir.

Hiyerarşi; en basit ifadeyle bir kurumda görev alan kişilerin ast-üst ilişkilerini, görev ve yetkilerine göre sınıflandıran bir sistemdir. Bu sistemde esas olan; yapılan işin bir üst görevdeki kişi tarafından denetlenmesi, kontrolü ve onaylanması ve akabinde olumlu ya da olumsuz sonuçlarının sorumluluğu bulunmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nda kariyer planlaması yapmak isteyen bir kişi için hiyerarşik yapıyı inceleyecek olursak; MEB de yardımcı hizmetler sınıfı, eğitim öğretim hizmetleri sınıfı ve genel idari hizmetler sınıfı olarak 3 farklı alan olduğu görülmektedir.

Genel İdari Hizmetler Sınıfında yer alan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı doğal olarak Eğitim-Öğretim Hizmetleri Sınıfında yer alan okul müdürü, müdür yardımcısı ve öğretmenin, ayrıca yardımcı hizmetler sınıfında yer alan hizmetli, aşçı, kalorifercinin vb amiri konumundadır.

Hiyerarşik yapı bu kadar net iken, maaşlar ve aylık toplam gelirlerin çarpıklığı ve tutarsızlığı göze çarpmaktadır.  Daha net ifade edecek olursak mesleğe yeni başlayan bir öğretmen uzun yıllardır çalışan yardımcı hizmetler sınıfından bir hizmetliden daha az maaş alırken, uzman ya da başöğretmenlik ünvanını kazanan bir öğretmen İl Milli Eğitim Şube Müdürlerinden ya da İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından daha fazla maaş ya da aylık gelir elde etmektedir..

Bu tutarsızlık sadece sınıflar arasında değil, kendi içerisinde de mevcut. Mesela kariyer planlaması yapıyorsunuz, yöneticilik sınavına hazırlanıyorsunuz, başarılı olduğunuzda görev tanımınız, yetki ve sorumluluklarınız artıyor ancak artmayan bir şey var o da maaşınız. Başka bir kurumda sınavlı kariyer süreçlerinde bir üst ünvana geçildiğinde yükselmeyip sabit kalan maaş sistemi var mıdır bilmiyorum.

Bugün Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavlarında başvuruların yetersiz olması, eğitim yöneticiliğinden istifaların çok olması gibi durumlar zaten olayın vehametini göstermekte ve bir an önce önlem alınması gerektiğinin sinyallerini vermektedir.

Öğretmenlik Meslek Kanunu ilk olması nedeniyle her ne kadar memnuniyet oluştursa da beklentileri karşılamamış ve beklenen itibarı görmemişti. Gerçek bir memnuniyet havası ve kıymet kazandırmak için kanun çerçevesinde kariyer sistemi ve hiyerarşik yapı yeniden ele alınmalıdır.

Çalışanların, ekonomik, sosyal ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalı, çalışanlar teşvik edilerek kariyer planlamalarına katkı sunulmalı, gittikçe değersizleşen eğitim yöneticiliği konusunda iadei itibar yapılmalıdır.

Yardımcı Hizmetler Sınıfında Ünvan Değişikliği ve Görevde Yükselme Sınavları belirli periyotlarla yapılmalı, Uzman ve Başöğretmenlik ünvanları Genel İdari Hizmetler Sınıfında da geçerli olmalı ve emekliliğe etki etmelidir.

Öğretmenlik Meslek Kanununda bu konularda yapılacak bir düzenleme ile hem kariyer planlaması hem de meslek kanunu çok daha nitelikli bir hale gelecektir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Akıllı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.