Her Alanda Rasyonel Zemine Dönülmeli

2023 Seçimleri tamamlandı. Milli iradenin tecelligahı Meclis çalışmalarına başladı.  Vekiller yeminlerini ettiler ve asıl adına yeminlerine sadık kalarak yasama faaliyetleri yürütecekler. Türk milleti her siyasi partiye mesajını verdi ve ülke yönetimine damgasını vurdu.

15 Temmuz hain darbe girişimi, devletin tüm geleneklerini ve yerleşmiş kurallarını derinden sarstı. FETÖ darbesine kalkışan millet düşmanları bu ülkenin başına çok büyük problemler bıraktılar. Devlet kendini koruma refleksi ile çok radikal kararlar aldı ve darbeden sonraki ikinci genel seçimlerinde de darbe heveslileri ( FETÖ ve destekçileri)  emellerine ulaşamadı. 

Devlet kendisini korumak için daha önce uygulamadığı mülakat, her alanda güvenlik soruşturması, bürokratların inisiyatif almaları gibi uygulamalara imza attı.

Rasyonel Zemine Dönme Projesi

Pandemi, deprem, Başkanlık sisteminden kaynaklı yüzde 50 şartı, siyasal kutuplaşma ve ittifaklar devlet kurumlarının ve kamu uygulamalarının gevşediği durumların yaşanmasına sebep oldu. Daha önce asla sıcak bakılmayan EYT, mali aflar, sosyal yardımlardaki aşırı çeşitlenme, kamu çalışanlarının taleplerinin neredeyse tamamının karşılanması gibi birçok alanda beklenenin ötesinde çözümler ortaya çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek, Türkiye'nin rasyonel bir zemine dönme dışında bir seçeneği kalmamıştır." İfadelerini kullandı. Acaba Sayın Bakan’ın bu sözleri sadece maliye politikalarında mı geçerlidir?

Tüm Bakanlıklar Rasyonel Zemine Dönmeli.
Diğer Bakanlıkların uygulamalarında da rasyonel zemin hassasiyeti olmalıdır.  Tüm entrikalara, dahili ve harici zorlamalara rağmen millet devletin kurallarıyla işlemesine rey,  kendisini yöneten iradeye güven ve yetki verdi. Artık milletin hayrına olacak, şeffaf, adil, herkesin tatmin olacağı, gençlerin güveneceği, kayırmanın ve bireysel çıkarların olmayacağı, torpil ve suistimallerin son bulacağı, öngörülebilir ve kaidelerle devam eden politikalar ihtiyaç duyulmaktadır.

Mülakat ve KPSS İkilemi Son Bulmalı
Kamuya eleman alımlarında sadece KPSS Puanı yeterli olmalı. Bu uygulamaya belediyeler ve belediyelerin şirketleri, kamu desteği alan tüm iştirakler ve kuruluşlar dahil edilmelidir. Gençlerin sırf mülakat uygulamasından dolayı onca başarılı hizmetleri yok saydıklarına şahit olunmuştur süreç içerisinde.
 
Bürokrasinin de bu şeffaflık ve liyakat anlayışına dönmesi gerekmektedir. Siyasal iktidarın politikalarına şiddetle karşı çıkan fakat bu politikaların uygulayıcısı konumunu elde eden  bürokratların sayısı az değildir. Deneyimlerden yararlanarak Sayın Cumhurbaşkanımızın kabine ve üst bürokrasideki değişim politikası; verimsiz, yorgun, üreten değil tüketen, milli iradeye yük olan orta ve alt bürokratik kadrolarda da başlatılmalıdır.

Milli Eğitim ve Beklentiler
Milli Eğitim özelinde sitemin ana işleyişine çok fazla müdahale edilmemeli fakat aksayan noktalar da geciktirilmeksizin gözden geçirilmelidir. Sınav sitemleri, zorunlu eğitim son kısmı olan lise kademesinin zorunlu olup olmaması konusu, mesleki eğitim, personel dağılımın ihtiyaca göre yapılması, zorunlu hizmet uygulamaları ve talepleri, eğitim çalışanlarının özlük bakımından desteklenmesi gibi hususlar Milli Eğitim Bakanlığının çalışma alanları arasında olacaktır.
Bu dönem, her yönüyle hemen herkesin memnun olacağı uygulamaların dönemi olmalıdır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Sarı - Mesaj Gönder

# KAMU, 2023, kpss

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.