Toplu Sözleşme Süreci ve Memurun Beklentileri

Yaklaşık 6 milyon memur ve emeklileri ilgilendiren 7.Dönem Toplu Sözleşme 1 Ağustos itibariyle başladı. Toplu sözleşme görüşmelerine kamu idaresi adına Kamu İşveren Heyeti, kamu görevlileri adına Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti katılıyor. 2024 ve 2025 yıllarını kapsayacak olan görüşmelerde hem hükümet tarafını hem de sendikalar tarafını zorlu bir süreç bekliyor. Memur ve emekliler zorlaşan hayat şartlarından dolayı hükümet tarafından kendilerini enflasyona ezdirmeyecek bir oran bekliyor.

Yetkili Sendika Memur-Sen yapılacak olan Toplu Sözleşmenin sabit gelirlilerin arasındaki ücret makasının kapatılması ve gelir adaletinin sağlanması konusunda bir fırsat olarak değerlendiklerini açıklayarak 24 Temmuz'da tekliflerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına teslim etti. Memur-Sen enflasyon ve ekonomik verilerin dikkate alınarak tekliflerinin abartılı olmadığını ve mütevazi teklifler olduğunu Kamu İşveren Heyeti'nin bunları göz önünde bulundurarak günümüz şartlarına göre teklif sunmalarını beklediklerinin altını çizdiler.

Ülkemizin gerek pandemi gerekse depremler noktasında zor bir dönem geçirdiğini hepimiz biliyoruz. Ayrıca dünyada baş gösteren ekonomik krizlerden dolayı ülkemiz de etkilendi. Burada en çok etkilenen kesim ise sabit gelirliler olduğu açık bir şekilde görülmektedir. Öyle ki iki senede bir yapılan Toplu Sözleşmelerde belirlenen zam oranlarının yetersiz olduğunun ve sabit gelirlilerin aldıkları zam oranlarının eridiğinin belli olmasından dolayı Cumhurbaşkanımız yetkisini kullanarak memur ve emeklilere sözleşme dışında da zam yaptığını gördük. 

Ancak çalışanlara yapılan bu zam oranlarının bile yetersiz kaldığı kısa zamanda görülmüş ve yapılacak Toplu Sözleşmenin önemi bir daha ortaya çıkmıştır. Her ne kadar Toplu Sözleşmede zam oranı iyi bir oran olsa da önümüzdeki iki yılın gelecek ekonomik verilerine göre hareket edildiği için yapılan zam oranlarının eriyip yok olduğu görülmektedir. Yani 2024 ve 2025 yıllarında ekonomik verileri tahmin edilerek yapılacak zam oranları tam da doğmamış çocuğa don biçmek deyimiyle bağdaşmaktadır. Bundan dolayı Yetkili Sendika Memur-Sen bu Toplu Sözleşmede 6 aylık değil de 3'er aylık dönemler halinde zam yapılmasının daha doğru olacağı yönünde görüş ve teklif belirtti.

Memur-Sen toplu sözleşmede en düşük devlet memuru maaşının 22 bin TL’ye çıkarılacağı sözünün yerine getirilmesini sağlamak adına en düşük devlet memuruna eksik ödenen 1.650 TL’nin tazmin edilmesini istedi. 2024 yılı için 3’er aylık dönemler hâlinde, yüzde 10 refah payı dâhil, birinci üç ayda yüzde 35, ikinci üç ayda yüzde 10, üçüncü üç ayda yüzde 15, dördüncü üç ayda yüzde 10 artış; toplamda yüzde 70 ücret artışı talep etti. 2025 yılı için ise 6’şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dâhil, birinci altı ayda yüzde 25 ve ikinci altı ayda yüzde 15 artış istedi. İki yıllık süreçte toplamda yüzde 110 oransal artış teklif ile düşük kamu görevlisi maaşı 2024 Ocak ayında 29 bin 700 lira olacağını belirtti.

Yetkili Sendika Memur-Sen'in sunduğu 3'er aylık dönemlerde zam oranlarının günümüzde her an değişen ekonomik verilerine göre makul olduğunu belirtmekte fayda var. Hiçbir ekonomik verinin gerçek olmadığı sadece tahminlerle zam oranının belirlendiği 2024 ve 2025 yıllarını kapsayan zam oranlarının belirlenmesinde bu yöntemin kullanılması sabit gelirlilerin yararına olacaktır. Hükümet kanadının toplamda 6 milyon kişiyi ilgilendiren 7.Dönem Toplu Sözleşmede artan enflasyon verilerini ve hayat pahalılığını göz önünde bulundurarak ve her defasında çalışanlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz sözlerinin karşılığını bu dönem yerine getirmesini bekliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Mehmet YENİ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.