Diyanette Maaş Anlaşması süreci mağduriyetleri gidermiyor yeni mağduriyetler doğuruyor

Diyanette, uzun süredir devam eden ama bir türlü neticelenemeyen maaş anlaşması ihalesi süreci nedeniyle Diyanet işleri başkanlığı personeli Diyanetin kapısının önünde basın açıklaması yaptılar. Peki, konu neydi hadi birlikte bakalım: Diyanet İşleri Başkanlığı daha önce iki ayrı katılım finans ile maaş anlaşması imzaladı. Bu anlaşmanın neticesinde yaşanılan sıkıntılar gösterdi ki, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli gerek maddi olarak gerekse finansların ihale aldıkları illerde şubelerinin olmaması, para çekme limitlerinin minimum seviyede tutulması, ATM hizmetlerinin yeterince olmaması nedeniyle çeşitli zorluklar yaşadı, yaşıyor.

Örneğin birçok ilde ve yüzlerce ilçede şube olmaması nedeniyle 400 km yol gidip dönmek zorunda olan personelimiz bulunuyor. Şırnak, Hakkari, Muş, Samsun, Artvin ve onlarca il sayabiliriz.  Din görevlileri bir hesap açmak için; yüzlerce km yol giderken, dönüşünün aynı gün mümkün olamadığı durumlar görevlerin aksamasını doğurmaktadır.  Bir sonraki güne sarkan işlemler nedeniyle personel bir taraftan mağdur olurken diğer yandan idare ile görevli arasında gerilime sebep olması personelin görev şevkini kırıyor.  

Katılım finansların alt yapısı yetersiz.

Ödeme dengesi eksik.

ATM’si yok.

Personeli yetersiz.

Dikkatinizi çekmek istiyoruz; Katılım Finanslar içerisinde de biri haricinde maaş anlaşma ihalesine teklif bile göndermiyorlar. Bu nedenle rekabet şartları oluşmuyor. Tek Finans kurumu her defasında istediği şekilde bir teklif veriyor.

Tüm bu yetersizliklerin bilinmesine rağmen Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Katılım Finans ısrarı hala devam ediyor. Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı Personele Katılım Finansları dayatırken  kurumun birçok hesabını özel bankalarda bulundurması da ayrı bir çelişki olarak önümüzde duruyor ve nedense kimse bunu sorgulamıyor.  

Süreç Diyanet İşleri Başkanlığı çalışanları açısından derinleşen problemler üretmeye devam ediyor, devam ettiriliyor. Personel bu ısrar nedeniyle kurumsal aidiyetle ilgili sıkıntılar yaşamaya devam ediyor.

Diyanet-Sen, Diyanet’in kapısında maaş anlaşma ihaleleri ile ilgili problemlerin önüne geçmek için konuyu 2023 Nisan KİK görüşmelerine taşıdı. İhale sürecine tüm bankaların davet edilmesi teklifi KİK’te imza altına alındı. Ancak Diyanet İşleri Başkanlığı maaş ödemelerinde yaşanan olumsuz süreçleri bilmesine rağmen sadece katılım Finanslardan teklif istemeye devam ediyor. 2019 yılında Diyanet İşleri başkanlığının illere tavsiye kararı ile başlayan 2022 yılında ülke geneli için yapılan ihale ile Katılım Finanslara verilen maaş ihalesi nedeniyle  alandan çokça sıkıntı, şikayet ve mağduriyet ve talep geldi, gelmeye devam ediyor. Başkanlığa ve Finans kurumlarına defalarca bu sıkıntılar iletilmesine rağmen 58 bin kişilik ihale bitme aşamasında ama hala Şube yok, ATM yok, İnternet bankacılığı sorunlu; sorun çok çözüm yok.Diyanet-Sen başkanlık personeli adına bu dayatma ve inatlaşmaya karşı olduğunu bir kere daha buradan ilan etti, etmeye devam ediyor.

Bizler kesinlikle ekonomik sömürünün kaynağı olan faizli bankacılığa karşıyız. Bunun için Diyanet-Sen’in çağrısını olumlu buluyoruz; bahsettiğimiz eksikliklerin giderilerek katılım finansların gelişmesini, genişlemesini, tüm bankacılık hizmetlerini daha nitelikli yapabilmeleri adına atılan her türlü yasal ve hukuki düzenlemeleri destekliyoruz.

Çünkü en temel insani ihtiyaç olan bankacılık hizmetlerine ulaşımda yaşanan sıkıntılar katılım finansların alt yapısını güçlü bir yapıya kavuşturulmasını zorunlu kılıyor. İslami hassasiyeti olan insanımızın birikimlerini helal yönden değerlendirerek ülke ekonomisine kalkındıracak şekilde alt yapılarını güçlendirmelerini ve hizmetlerini çeşitlendirmelerini bekliyoruz.

Diyoruz ki; yeter ki alt yapı yetersizlikleri tamamlansın.

Hem eksik hizmet sunacaksınız, hem banka şubeniz olmayacak, hem personeli zor durumda bırakacaksınız hem de istediğiniz ihaleyi alacaksınız. Din görevlisi, Diyanet personeli bu dayatmaya dur dedi. 28 Ağustos günü yeni ihale ilanına çıkıldı. Umarız ki konu aklıselimle çözülür ve bu konular bir daha açılmaz.

Vesselam…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İrfan KAŞIKÇIOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.

02

Anti Diyanet Senci - sonucu göreceğiz. Diyanet senden sadece konuşma görüyoruz. herhangi bir kazanım yok. herşeye itiraz ediyor sadece lafta yine başımıza gelen geliyor. sendikacılık bu olmasa gerek. ha varlığınız ha yokluğunuz. bu gün itibariyle istifa ediyorum sendikanızdan.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 31 Ağustos 08:52
01

Vedat Uzuner - Bizim iş verenimiz devlet değil mi? Neden bizi özel bankaların, finans kurumlarının insafına bırakıyor? Trabzon'da Milli Eğitimde yenilenmeyen promosyon anlaşmaları var. Birçok banka teklif bile vermiyor, geçen yılın yarısını teklif eden bankalar hiç pazarlık dahi etmeden ğhaleden çekiliyor. Buna devlet bankaları da dahil. Özel bankalar da çalışanları sömürmeye devam ediyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 28 Ağustos 08:51