Kamuda Mülakat Bilmecesi?

Kamu kurumlarına insan kaynağı temini yılar içerinde çok değişiklik yöntemlerle yapıldı. 2000 yılından önce kamu personelinin temini konusunda bir sınav yoktu. Üniversiteden mezun olan adaylar diplomaları ile Bakanlık’ın merkez ve taşra teşkilatlarına başvurularını yapıyor ve ihtiyaca göre atamalar yapılıyordu.

1999 ve 200 yıllarında Devlet Memurları Sınavı (DMS), 2001 yılında Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı (KMS) yapıldı. 2002 yılından itibarense KPSS sınavı yapılmaya başlandı. Yıllar içerisinde sınavın oturum sayısı, formatı, içeriği değişti fakat KPSS,  kamuya eleman temininde belirleyici oldu.

Kamuda istihdam edilmek isteyen herkes eğitim durumuna göre açılan sınavlara girdi ve puan üstünlüğüne göre kamu kuruluşlarına atandı ya da atanamadı. Buraya kadar her şey normaldi ve her aday aldığı puana göre ortaya çıkan sonuca razı oldu.

2016 yılında Türkiye çok ciddi bir ihanete uğradı ve FETÖ askeri darbesi devletin tüm kurumlarını, geleneklerini, demokratik açılımlarını, sivil ve özgürlükçü yaklaşımlarını sekteye uğrattı. Zira tehdit ciddiydi ve saldırı bizzat kamu çalışanları tarafından yapıldı.

Devlet, çok seri bir şekilde kendini koruyacak mekanizmaları devreye aldı ve binlerce kamu çalışanı ihraç edildi. Bu tarihten itibaren kamuya eleman sağlama yöntemi değişti. KPSS sınavının yanında mülakat uygulamasına başlandı. Kamuya girmek isteyenler güvenlik soruşturmalarından geçirildi ve mülakatlarda devleti koruma hassasiyeti ile hareket edildi.

14 Mayıs 2023 Genel seçimleri öncesinde Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kamuya alımlarda mülakatın kaldırılacağını ve KPSS puanı ile alımların yapılacağını deklere etti. Bu açıklama ülke sathında sevinçle karşılandı ve özellikle gençler bu vaat karşısında olumlu tepki gösterdiler.

Gelinen noktada Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin, bir televizyon programında öğretmen alımlarında mülakat yapılacağını açıkladı. Daha sonra mülakatın yöntemi ile ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. Yani işe alımlarda KPSS puanı yüzde 50, mülakat puanı yüzde 50 etkili olacak.

Bu açıklamalar öğretmen adaylar, adayların velileri ve genel kamuoyunca tepkiyle karşılandı. Zira Türkiye’de mülakat müessesesi sabıkalıdır. Mülakat birçok alımlarda adam kayırmaya ve torpile zemin hazırladı. KPSS’den 60 alan adayın 90’a çıkarıldığı, 90 alanın 70’e indirildiği örnekleri bolca görmek mümkündür.

Sayın Milli Eğitim Bakanı, Milli Eğitim Bakanlığında çok ciddi ve destek gören uygulamalara imza attı. Yapılan değişiklikler toplumun her kesiminden destek gördü. Fakat mülakat konusunda çok ciddi tepkiler ortaya konmaktadır. İşe ilk alımlarda sadece KPSS puanının yeterli olması toplumun vicdanını rahatlatacaktır.

Çalışan ile çalışmayanı ayırt edecek başka yöntemler uygulanmalıdır. Sayın Bakan binlerce mülakat komisyonunun gerçekten hakkaniyetle karar vereceğine inanıyor olabilir. Fakat belediyelerdeki işe alımları yapanlar da kamu görevlileridir. Kayırmanın, torpilin, adam kayırmanın okuluna dönüşen kurumlar var.

Bu milletin tüm fertleri, özellikle de etkili ve yetkili insanlara ulaşmayacak binlerce kişinin geleceğini olumsuz etkileyecek zeminlerden uzak durulması gerektiği kanaati hakim insanlarda. Adalet duygusu zedelenmemeli daha fazla siyasi ve toplumsal maliyet üretilmemelidir görüşü hakim sahada.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Sarı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.