Belediye Başkan Adayları Ve Sosyal Kültürel Vaatleri

Yerel seçimler yaklaşıyor, adaylar bir bir açıklanıyor, siyasetin kendi kuralları içerisinde mücadele yöntemleri devreye alınıyor. Aday adayları aday olabilmek için uzun süre kulis dahil birçok çalışmaya imza attı. Belediye başkan adayı olarak belirlenen adaylar artık rakipleri ile mücadeleye başladılar.

Biz işin siyasi tarafından ziyade yerel yönetimlerin eğitim, kültür, sanat çalışmaları cihetine bakıyoruz.

Belediye başkanları danıştay ve İçişleri Bakanlığı denetiminde faaliyet yürütmektedir. Fakat belediyeler, birçok iş ve işlemi kendi meclislerinin aldığı kararlar doğrultusunda gerçekleştirmektedir. Bu yönüyle her belediye kendi içinde bağımsız hareket edebilme serbestisine sahiptir.

Belediyeler yönettikleri yerleşim merkezlerinin altyapı ve üstyapı çalışmalarını yapmakla yükümlüdürler. Belediyecilik deyince akla ilk gelen yol, su, kanalizasyon, çöp toplama, park, bahçe gibi çalışma alanları gelmektedir. 2000’li yıllardan sonra kentleşmenin de neticesinde belediyeciliğin ilgi alanına eğitim çalışmaları, kurslar, konserler, kütüphane ve okul inşaası, meslek kursları gibi konular da girdi.

Artık bir belediye başkanı seçmenlere vaatlerini sıralarken yol yapmayı, asfalt dökmeyi, çöp toplamayı ön plana çıkarmıyor, çıkaramıyor. Zira bu sayılan hizmetler belediyeciliğin varoluş sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

O halde belediyecilin fark oluşturan hizmetleri şehrin yaşamına, kültürüne, sanatına, eğlencesine, inançlarına, eğitimine dokunan hizmetleridir. Bir belediye başkanı yönettiği yerleşim merkezinin eğitiminden muaf tuutlamaz, belediye başkanı insanların sosyal htiyaçlarına cevap vermekten kaçınamaz. Belediyeler artık yaygın eğitim kurumları arasında yer almaktadır. Her belediyenin meslek edindirme kursları açması,  el becerilerini geliştirici modern ve gelebeksel zenaat alanlarına eğilmelmeleri gerekmektedir.

Belediye başkanları na çağrımız şudur? Siyasi rekabetinizi insanların yaşamllarına dokunan projelerle kazanabilirsiniz. Şehrinizin sanatına açılımlar planlamanız, çocuklara eğitisel oyun alanları oluşturmanız, gençlere sinema ve konser gibi etkinlikler planlamanız, yaşlılara vakit geçirecekleri sohbethaneler yapmanız, ev hanımlarına çeşitli sosyal ve mesleki önerilerde bulunmanız size yarışınızda katkı sağlayacaktır.

Özellikle taşrada yer alan belediye başknalarının sorumlulukları çok daha fazladır. Zira merkezlerden uzaklardaki yerleşim yerlerinin sosyal ihtiyaçlarını karşılayacakları imkânları çok daha azdır. Buradaki öğrenciler isteseler de sinemaya, müzeye gidemezler, yetişkin insanlar konsere, konferansa kolay ulaşamazlar.

Seçmenler belediye başkanlarını seçerken mutlaka şehrin yaşam renkliliğini sağlayacak, eğitimine yön verecek, kültürüne katkı sunacak projeleri dikkate almalıdır. İnsanların cenazelerinin kaldırılması, düğünlerinin şehrin geleneklerine göre yapılması, bayramlarının ve sosyal hayatının nitelikli olması yolların mükemmeliği, suyun kalitesi, çöplerin zamanında toplanması, altyapının sağlıklı ilşlemesi kadar önemlidir.

Belediye başkan adayları da projelerinin bir tarafına yönettikleri çocukların oyun alanlarını, öğrencilerin kütüphane ve okul ihtiyaçlarını, gençlerin vakit geçirme ihtiyaçlarını, ailelerin birlikte etkinlik yapma taleplerini koymalıdır.

Kısaca belediye başkanları insan hayatının fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını birlikte ele almalı, yaşama, insan dair projeler geliştirmelidir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Hacı Sarı - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.