NEDEN Mİ FELSEFE?

NEDEN Mİ FELSEFE?

Bu soru sizinde zihin dünyanızı kurcalıyorsa tam da olması gerektiği yerdesiniz. Eski çağlardan günümüze baktığımızda göreceğimiz şey felsefe gibi önemli bir alanın eskiden devlet yönetimine dahi katılabiliyorken şu anda çok geri plana atılıyor olması ve başta çocuklar olmak üzere bütün topluma değersiz bir şey olarak lanse edilmesi içler acısı bir durumdur. Fakat felsefe bunun aksine düşünmeyi, merak etmeyi ve sorgulamayı içeren bir edinimdir. Bir bütün olarak evrenin kendisi ve insanın eylemlerini, yaşamını ve yazgısını en temel biçimde etkileyen şeydir. Yaşamımızı en doğru şekilde belirleyebilmek için çocuk yaşta düşünmeyi öğrenmemiz gerekmektedir. Peki bu düşünme denilen olgu nedir? Düşünmek insanı diğer canlılardan ayıran en temel özelliktir. Bu özelliği öne çıkaran alan sadece felsefede değil bilim dalları ve kutsal kitaplarda da bunları görebiliriz. (Kuran Ali-i İmran Suresi /65 “Siz hiç düşünmez misiniz?”

Peki, felsefi düşünmek nedir? Bu sorunun cevabını keşfetmemiz için Antik Yunan kökenine dönmemiz gerekir. Bunun başlıca nedeni Antik Yunan’ın coğrafi konumundan (liman kenti) kaynaklanan ekonomik özgürlük, kültürlerarası etkileşim ve salt bilme merakından kaynaklanıyor olmasıdır. Görüldüğü üzere böyle sorgulayıcı, eleştirici ve pratik fayda gütmeyen bir ortamda düşünmek kaçınılmaz olmuştur. Antik Yunan düşünürlerinden olan Sokrates’te düşünmenin önemini şu şekilde vurgular: “ Size ne yapacağınızı söyleyebilirler, ama ne düşüneceğinizi asla.” Görüldüğü üzere düşünmek özgür bir eylem olup sorgulama ve meraktan geçer. Hatta bazı düşünürler bunun ötesine geçip düşünmeyi benliğiyle özdeşleştirirler. (Descartes: “Düşünüyorum, öyleyse varım. / Cogito, Ergo Sum.”)

Düşünmek nasıl ve ne zaman başlar? Felsefe merak ve sorgulamayla başlar. Merak duygusu ve sorgulama güdüsü ise çocuk yaşlarda başlar, ergenlikte körelir, yetişkinlikte ise kaybolur. Özellikle çocuk yaşlarda (0-7) bu denli olmasının nedeni çocukların soru sorma, muhakeme etme, eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerinin gelişmiş olmasından kaynaklanır. Bu yüzdem çocuklara felsefe yapmayı öğreten P4C (Philosophia For Child) gibi birçok kuruluşun daha desteklenmesi gerekir. Çünkü aydın çocuklar, aydın yarınlar demektir. Aydın çocuklar ise düşünüş tarzları ve verdikleri cevaplar ile bizi hayrete düşüren bireylerdir. Matin Heidegger: “Felsefe hayret etmektir.”

Görüldüğü üzere, yaşamı anlamlı kılmak ve benliği ortaya çıkarabilmek için düşünme, sorgulama ve merak etme eylemleri hayatımızın olmazsa olmaz parçalarıdır. Ne demiş ünlü düşünür Sokrates: “Sorgulanmamış hayat, yaşamaya değmez!” Tüm bunların yolu da FELSEFE’den geçmektedir.

DERYA PARİM

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Derya Deniz Parim - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.

02

bKt - Kaleminize sağlık hocam,

anlaşılır dil kullanmanız çok yerinde olmuş devamını bekleriz. ☺️

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 21:52
01

Köksal Enes DEMİR - Hocam ilk yorum benden olsun madem :D

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 20 Nisan 21:52