Camiler Ve Din Görevlileri Haftası

Cami/mescid deyince ilk aklımıza gelen görevli ismi “imam”dır. İmamlık peygamber makamıdır, peygamberi temsil yeridir.

İslâm tarihinde devlet başkanı olarak ilk imam, Peygamberimiz (s.a.v)’dir. Vefat edinceye kadar beş vakit namaz, cuma ve bayram namazlarını bizzat kendisi kıldırmış, hastalandığı zaman da Hz. Ebubekir’i vekil tayin etmiştir.

Dört halife zamanında da merkezde devlet başkanı, eyaletlerde valiler şehirdeki en büyük caminin imamlığını yapmışlardır. Bazı bölgelerde halifeden ayırmak için imama “sâhibü’s-salât” denilmekteydi. Valinin bulunmadığı zamanlarda “sâhibü’ş-şurta” (emniyet âmiri) ona vekâlet ederdi. Ancak Emeviler’den itibaren halifeler ve valiler istisnaî durumlar dışında imamlık yapmamışlar, bu iş için görevliler tayin etmişlerdir. Bu görevlilerin maaşı beytülmalden veya vakıf gelirlerinden ödeniyordu.

“İmam” olarak da adlandırılan İslâm devletinin başkanı, Müslümanların imamı sıfatı ile camilere nezaret hakkına sahipti. Eyaletlerde bu yetki, halifenin temsilcisi olan valilere ve görevlendirdikleri kadılara ait bulunuyordu. Camilerin iç siyasetteki rolü bilindiğinden halifeler özellikle büyük camilere itina gösteriyorlardı. Hutbe halife adına okunur ve hutbede halifenin adının anılması bölgenin idareye olan itaatinin işareti sayılırdı.

Camide görevli olan kişiler imam, hatip, müezzin, vâiz, kussâs (kıssacı, vaiz), kari, cüzhan, ferraş, bevvâb ve kayyim şeklinde sıralanabilir.

İslâm tarihinde ilk müezzin, hicrî 1. yılda Hz. Peygamber tarafından görevlendirilen Bilâl-i Habeşî’dir. Âmâ sahâbî Abdullah b. Ümmü Mektûm da Hz. Peygamber’e müezzinlik yapmıştır. Bunlardan başka zaman zaman Resûlullah’a müezzinlik yapan başka sahâbîler de vardı.

Müezzin, namaz vaktinin geldiğini bildiren ezanı yüksek sesle okuyarak cemaati toplar, imamı namaza çağırır, onun gelmesi üzerine de namazın başladığını belirtmek için kamet getirir. Minareler yapılmadan önce ezan genellikle camiye yakın yüksek bir yerden okunurdu. Bilâl-i Habeşî, Mescid-i Nebevî’ye yakın en yüksek evin damına çıkarak ezan okurdu. Mekke’nin fethinde de Hz. Peygamber’in emri üzerine Kâbe’nin damına çıkarak ezan okumuştur. Müezzinlere ilk defa maaş bağlayan kişinin Hz. Osman olduğu nakledilir.

Son yıllarda Türkiye’de haddini bilmez bir kısım cemaatlerin ve siyasi partilerin Diyanet’e ve din görevlilerine saldırarak almış oldukları maaşı eleştirerek İmam-Hatipler ne yapıyor Camiler’de toplam bir saat görev yapıyorlar gibi haksız ve mesnetsiz suçlamaları yapanlara İslam tarihindeki yukardaki vermiş olduğum örnekleri iyi okumalarını tavsiye ediyorum.

Din görevlisi mesai mefhumu olmadan 7/24 çalışan sadece camiide namaz kıldıran değil gecenin bir yarısında kapının ziline basıp hocam cenazemiz var diyerek defalarca uyandırılan doğumunda hastalığında köyünde mahallesinde yaşanan bir husumette ve hatta öğretmenin ve muhtarın bulunmadığı en ücra köylerde ne zor şartlarda çalıştığını hiç düşündünüz mü?

Din görevlisi 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu na tabi olarak görev yapmaktadır.Bu Kanunun ilgili Maddeler ve teşkilat Yasasına göre; Din görevlisi Haftada 1 gün haftalık, yılda 10 Yıl altı çalışanlar için 20gün,10 Yıl üstü çalışanlar için yıllık 30 gün, yıllık izin kullanır.Din Görevlilerinin izin kullanmasından rahatsız olan küflenmiş beyinler;Din Görevlisininde bir insan olduğunu,ihtiyaçlarının olabileceğini hiç hesaba katmazlarmı?

1-7 Ekim Camiiler ve Din Görevlileri haftası olarak kutlanmaktadır.Fakat Din Görevlileri haftasının kutlanma şeklinin diğer kurumlarda kutlanan haftalardan çok farklı olduğunu görmekteyiz.(Polis haftası,öğretmenler Günü) gibi. Diğer kurumların haftaları kutlananırken Kurumlara bizatihi giderek onları onure ettikleri,onların iyi ve kötü günlerinde yanlarında olduklarını göstermektedirler. Biz ise Camiler ve Din Görevlileri haftamızı kutlamak için Kurum Kurum gezip;elimizde kitap ve çiçekle dolaşıp Kurumumuzu gülünç duruma düşürmekteyiz.Ya biz kendi kıymetimizi bilmiyoruz ;yahut da diğer kurumlara haftamızın önem ve anlamını anlatamıyoruz.

Yıllardır bu yanlışlığı yazılı ve görsel basından dile getirip tepkiler göstermiştim bunun üzerine camiler ve din görevliler haftasında bu yıl Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekibi Memduh Büyükkılıç yine Ak Parti İl Başkanı Şaban Çopuroğlu ve ekibi, Kayseri Gönüllü Kültur Kuruluşları Başkanı, Memur-sen İl Başkanı ve adını sayamadığım bir çok sivil toplum örgütü Diyanet-Sen Kayseri Şubesine Din Görevlilerimizin Haftasını kutlamak için geldiler.

Gönül ister ki tüm şehirlerde de bu tür güzellikler yaşansın, haftamıza değer verilsin, haftamız vesilesi ile camilerimiz ve din görevlileri hatırlansın.

Diyanet İşleri Başkanlığımız Çatısı Altında Çalışan tüm din gönüllüsü kardeşlerimizin Camiler Ve Din görevliler Haftasını Kutluyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İrfan KAŞIKÇIOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.