MAHKEME MASRAFLARI KAMU ZARARI DEĞİL Mİ?

MAHKEME MASRAFLARI KAMU ZARARI DEĞİL Mİ?

Kamu Kurumları aleyhinde her yıl çok sayıda dava açılmaktadır. Bu davaların pek çoğu kamu çalışanları tarafından açılmaktadır.

Hakkının çiğnendiğini, hak kaybına uğradığını veya mağdur edildiğini düşünen kamu çalışanları mahkemelere başvurarak bu mağduriyetlerinin giderilmesini istemektedir.

Bu davaların açılmasına çoğu zaman bazı kamu görevlilerinin mevzuata aykırı olarak yapmış oldukları tasarruflar da neden olmaktadır.

Kamu kurumu aleyhine açılan davaların kurum tarafından kaybedilmesi halinde , mahkeme masrafları ve karşı tarafın avukatlık ücreti kurum tarafından ödenmektedir.

Bu miktar , idari davalarda yaklaşık 3000 TL civarındadır.

Mevzuata aykırılığı açık olan konularda davaya sebebiyet veren kamu yöneticileri hakkında “Nasıl olsa dava masraflarını kendisi ödemiyor, kurum ödüyor” yorumları yapılarak devlete olan güven duygusu zedelenmektedir.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun (71). maddesinde kamu zararı; “Kamu görevlilerinin kasıt, kusur veya ihmallerinden kaynaklanan mevzuata aykırı karar, işlem veya eylemleri sonucunda kamu kaynağında artışa engel veya eksilmeye neden olunması” şeklinde tanımlanmıştır.

657 sayılı Devlet memurları Kanunun 12.maddesinde; “Devlet memurunun kasıt, kusur, ihmal veya tedbirsizliği sonucu idare zarara uğratılmışsa bu zararın ilgili memur tarafından rayiç bedeli üzerinden ödenmesi esastır.” 13.Maddesinde; (Değişik birinci fıkra: 6/6/1990 - 3657/1 md.) “Kişiler kamu hukukuna tabi görevlerle ilgili olarak uğradıkları zararlardan dolayı bu görevleri yerine getiren personel aleyhine değil, ilgili kurum aleyhine dava açarlar.

Ancak, Devlet dairelerine tevdi veya bu dairelerce tahsil veya muhafaza edilen para ve para hükmündeki değerli kağıtların ilgili personel tarafından zimmete geçirilmesi halinde, zimmete geçirilen miktar, cezai takibat sonucu beklenmeden Hazine tarafından hak sahibine ödenir. Kurumun, genel hükümlere göre sorumlu personele rücu hakkı saklıdır.” denilmektedir.

Bu itibarla mevzuata aykırılığı açık olan dava konusu işlemlerde ortaya çıkan mahkeme masrafları da bir tür kamu zararıdır ve davaya sebebiyet veren kamu yöneticisinden tahsil edilmesi hem keyfi uygulamaları azaltacak hem de vatandaşın devlete olan güven duygusunun artmasını sağlayacaktır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ahmet Kucur - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.