Bir Gencin Düşünce Dünyası (Röportaj) (3)

Günümüzde insanların oldukça ileri yaşlarda evlendikleri görülüyor. Gençlerin evliliğe, aile kurmaya bakışları nasıl?

-Üniversiteyi okurken evlilikle ilgili bir planlama yapıldığına pek şahit olmadım. Genelde “Okul bitsin, iş güç sahibi olayım. Para biriktireyim. Ondan sonra bakarız şeklindedir. Bunun da ortalama yaşı 30 civarıdır. O zamana kadar da karşı cinsle kurulan ilişki ile nefsimin ihtiyaçlarını tatmin ederim.” diye düşünülür. Bunun istisnası çok azdır.

Peki, gençler neden evliliği geciktirme gereği duyuyor?

-Bunun bence en temel sebebi, evliliğin getireceği ağır yükü ve sorumluluğu yüklenmek istemiyorlar. Bundan dolayı nikâhsız birliktelikler daha cazip oluyor onlar için. Bu düşüncelerin oluşmasında çevrenin, gündem oluşturmanın ciddi şekilde etkili olduğunu düşünüyorum.

Eğitim burslarının birçok öğrenciyi maddî olarak rahatlattığını biliyoruz. Ancak manevî olarak bursun bir katkısı var mı?

-Öncelikle öğrencinin her zaman paraya ihtiyacı oluyor. Ancak vurgulanması gereken bir nokta şudur; öğrenciye sadece para vermekle, burs vermekle sıkıntıların bitmediği gerçeğidir. Siz maddi destek sunarsınız, ancak öğrenci o parayla gidip alkol alıp içebilir. Nitekim bu durumda olan birçok arkadaşımız var. Dolayısıyla yapılacak maddi desteği öğrenciyle bir iletişim aracı olarak görmek ve onun hayatına dokunmaya vesile kılmak gerekir. Mesela, Diyanet Vakfı gibi sorumluluk bilincine sahip olan vakıf ve derneklerin verdiği bursları göz önünde bulunduracak olursak; özellikle eğitim yardımı verilen öğrencilerle irtibat kurularak buluşmalar tertip edilmeli ve çeşitli etkinlikler yapılmalıdır. Burs verenlerle burs alanların bir araya gelmesinin çok farklı faydalarının olduğunu düşünüyorum.

Gençlerin Kur’ân okumayı bilip bilmedikleri hep merak edilen bir konu olmuştur. Bununla ilgili birçok araştırmanın yapıldığı bilinmektedir. Sence Üniversite gençliği Kur’ân-ı Kerim’i okumayı biliyor mu?

-Tanıdığım arkadaşların yarı yarıya Kuran-ı Kerimi okumayı biliyorlar. Tabi bir hoca gibi okuyamıyor olabilirler. Ancak bir şekilde Kur’ân eğitimi almış oldukları anlaşılabiliyor. 

Bunda camilerde uygulanan Yaz Kuran Kurslarının payının olduğunu düşünüyor musun?

-Her gençte bu değişebilir. Ancak Yaz Kuran Kurslarına birçok arkadaşımızın bir şekilde yolu düşmüştür. Çoğumuzun ilk Kur’ân eğitimi o kurslarda oluyor. Bundan dolayı o kursların çok önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Lise döneminde de üniversite döneminde de Kur’ân eğitimi pek alınmıyor. Çoğu genç Yaz Kur’ân Kurslarından kalma bilgilerle hayatına devam ediyor.

Peygamberimiz (s.a.s.) denince aklına ilk gelen kelime nedir?

-Sevgi.

Diyanet dediğimizde aklına gelen ilk kelime nedir?

-Cami.

Bundan Diyanet’i cami ile bağdaştırdığını mı anlamalıyız?

-Yani cami dışı hizmetlerde son dönemlerde önemli çalışmaların yapıldığını görüyor ve takdir ediyorum. Ancak gençler olarak bundan çok daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuzu ifade etmeliyim. Bunun için manevî rehberler konusunda çok daha özel bir çalışmanın yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bununla birlikte şunu da ifade etmek istiyorum: din görevlileri öncelikle camiye bir şekilde gelmiş olan gençlerle hemen iletişime geçmeli ve onlarla ilgilenmelidirler. Cami dışında da gençlerle iletişimi bırakmamaları oldukça önemlidir. Başka türlü gençlerin camiyle bağını kurmak mümkün değil. Üniversite bünyesinde de Gençlik merkezlerinin rolü tartışılmaz. Üniversite gençliğinin nefes alma duraklarından biri diyebiliriz.

Gençlik Merkezleri demişken, bu merkezler hakkında düşüncelerini merak ediyorum.

-Son yıllarda gençlik Merkezlerinin üniversiteli gençlere yönelik oldukça güzel çalışmaları oluyor. Gençlik Merkezlerinin çok çeşitli etkinliklerle gençler üzerinde etkili olabildiğini görebiliyoruz. Ancak bu çalışmaların çok daha fazlasına gerçekten ihtiyaç var. Bunun için gönüllü sağlam ekiplerin oluşturulması çok önemli. Sosyal ağları oluşturmada bu merkezler önemli katkı sunabilirler. Mesela, her üniversite bünyesinde öğrenci toplulukları vardır. Bu topluluklarının liderleri vardır. Her grubun kendine göre mesaj ağları var. Dolayısıyla öncelikle bu öğrenci liderleriyle iletişim kurulup daha sonrasında öğrenci topluluklarıyla sportif, sanatsal, gezi vb. birçok etkinlik yapılabilir.

Davetime icabet ederek değerli fikirlerini paylaştığın için çok teşekkür ederim. Güzel ve verimli vakit geçirdiğimizi düşünüyorum.

-Ben de bu sohbetimizden fazlasıyla mutlu oldum. Kesinlikle bu sohbetimizin devamını isterim. Fikirlerimi hiçbir kaygı duymadan rahatlıkla ifade edebildiğim için çok rahatladım doğrusu. Herşey için teşekkürler...

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem POLAT - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.