Aile İçi Problemlerinize Etkili Çözüm Önerileri (1)

Eşinizle problem mi yaşıyorsunuz? Çocuklarınızla iletişimde çıkmaza mı girdiniz? Çocuğunuzla aynı dili konuşamıyor musunuz? Aile içinde bir türlü anlaşamıyor musunuz?

Ailesinde mutsuz olması, insanın hayatını karartıyor, öyle değil mi?!. Acıyı hissettiğiniz nokta hayatınızın anlamı oluyor. İnsanın ağzının tadı olmadı mı, ona dünyaları verseniz boş!. Varlık bir imtihan, yokluk başka bir imtihan!.

***

Yaşadığımız çağın en ciddi problemlerinden birisi de maalesef aile içi sıkıntılar. Nice ailelerin çok yönlü anlaşmazlıklarla mutsuzluğun girdabında olduğu artık yadsınamaz bir gerçek. Her nereye baksanız ailelerin üzerinde bir gerginlik halinin olduğu, ahlaki anlamda ciddi sarsılmaların yaşandığı, eşler arası ve çocuklarla iletişimde çözümü zor olan girift, içinden çıkılması zor bir süreç yaşanıyor. Aile içi bunalımlar, kadına ya da erkeğe yapılan psikolojik, sözlü ya da fiziksel şiddet, çocukların yetiştirilmesinde ve gelişiminde karşılaşılan ciddi olumsuzluklar, maalesef işin ne kadar zor ve çetin olduğunu gözler önüne seriyor.

Tabi ki, herkesin durumu kendine özel, derdi kendine has. Ancak yaşadığımız dünya aynı dünya, karşılaştığımız insanlar birbirine yakın coğrafyaların insanları. Dolayısıyla problemleri ana hatlarıyla kategorize etmek mümkün. Bu sebeplerin;

a)       Bir kısmı bilinçli olarak aile kurumunu yıpratmayı hedefliyor. Aile kurumu yıpratılırsa toplumun yıpratılması, yıkılması ve dağılmasının önünde en önemli engel ortadan kalkmış olacak. Bu açıdan bireylerin ve ailelerin yıpratılması için oldukça planlı ve programlı bir çalışma yürütüldüğü artık bilinen bir gerçek.

b)      Diğer bir kısım sebepler de; tamamen bilinçsizce seküler yaşamın, maddeyi kutsamanın, hayatı gelişigüzel sürdürmenin yaygın bir kültür haline gelmesidir.

c)       Bir başka önemli bir sebep de sağlıklı ve nitelikli eleştirel, analitik düşünme ve ahlak, karakter ve kişilik eğitiminin bir türlü sistemli hale getirilememiş olmasıdır. Bunun bir sonucu olarak da yönlendirilmeye ve kötü algı operasyonlarına müsait hale gelmenin bireyleri ve toplumları nasıl etkisi altına aldığı gerçeğidir.

Ve daha nice sebepler…

***

Bu nedenlerin hemen hemen hepsi de ya maddi ya da manevî gerekçelere dayanıyor. O halde her sıkıntıya özel çözüm önerileri geliştirilebilir ancak şimdi sunacağım tavsiyenin ne olursa olsun maddi ve manevî anlamda çözüme katkı sunacağına inanıyorum.

Eşinizle mi problem yaşıyorsunuz? Müsait bir vakit ayarlayın. Bir planlamayla eşinizle birlikte bir hastane ziyareti gerçekleştirin. Mesela bir onkoloji hastanesine gidin. Elinize hediyelerinizi alın ve çok değil, birkaç hastayla birebir görüşün. Onlarla hasbihal edin. Onların kendilerini, yaşadıklarını, hastalık süreçlerini anlatmalarına müsaade edin. Zor durumda olanları birkaç kez ziyaret etmeye çalışın.

Başka bir gün belirlediğiniz bir mezarlığa uğrayın. Mezarların arasında dolaşın. Mezar taşlarını okuyun, doğum ve ölüm tarihlerine bakın. Genç yaşta dünyasını değiştirenleri göreceksiniz. Sizin yaşınıza varamadan ya da sizinle yaşıt ölülerin mezarlıklarını bulun. Kendinizi onların yerine koyun. Onlar sizin yerinizde olsa acaba nasıl davranırlardı, diye düşünün mesela…

Bir başka zaman da oldukça fakir bir ya da birkaç aile bulun. İmkânlarınız dâhilinde hediyeler alarak ziyaretlerine gidin. Ancak bol zaman ayırın ve ziyaretine gittiğiniz ailenin neler yaşadıklarını, zorlukların üstesinden nasıl geldiklerini, hayattan ne beklediklerini, gayelerini, acılarını, yokluğun zorluğunu, tevekkülü onlardan uzun uzun dinleyin...

***

Sonra kendinizi dinleyin. Ruhunuza kulak verin. Onların da sizden hiçbir farklarının olmadığı gerçeğinden hareketle kendinize sorun:

*Acaba benim sahip olduğum ancak onların sahip olmadığı neler var?

*Benim dertlerim mi daha büyük yoksa onların dertleri mi?

*Onların başardığı ancak bizim başaramadığımız neler var?

*Bizim beklenti ve kaygılarımızın onlarınkinden farkı ne?

…ve daha başka anlamlı ve düşündürücü sorular…

***

Peki, çocuğunuzla iletişimde çıkmaza mı girdiniz? Çocuğunuzun davranışları, iletişimi, yaşam tarzı sizi rahatsız mı ediyor? …

Eee, şimdi önemli bir çözüm önerisi öğrendiniz değil mi :) Artık bunu çocuğunuz için de uygulamanın tam vakti!.

Önemli Not: Bu ziyaretleri yaparken asla eşinize ya da çocuğunuza bir şeyler öğretircesine, onun bir şeyleri anlamasını sağlamak için yapmayın!. Siz kendinize yapın bu iyiliği. Bırakın herkes hissesine düşeni alsın. Unutmayın, bu doğal iyilik aktivitesine müdahale ederseniz ve eşinizi ya da çocuğunuzu yönlendirmeye çalışırsanız çözümü zorlaştırmış olursunuz!.

***

Size, eşinizle ve çoluk çocuğunuzla birlikte huzur ve mutluluklar diliyorum. Allah’a emanet olunuz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Adem POLAT - Mesaj Gönder

# dünya

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Memur Postası Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Memur Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Memur Postası editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Memur Postası değil haberi geçen ajanstır.

01

Mehmet Ali - Düsündürucü ve empati ile bir çok surunun çözüleceği ne inaniyorum. Teşekkür ediyorum.

Hayırlı Ramazanlar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Nisan 19:30