1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Mal bildiriminde beş katı belirlemesi
Mal bildiriminde beş katı belirlemesi

Mal bildiriminde beş katı belirlemesi

Memurların, Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesine göre net maaşlarının beş katı tutarındaki gelirlerini bir ay içinde beyan etmesi gerekmektedir.

A+A-

Mal Bildiriminde Bulunulması Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesi şu şekildedir:

"Madde 8 - 3 üncü maddede sayılanların kendilerine, eşlerine ve velayetleri altındaki çocuklarına ait bulunan;
a) Taşınmaz malları (arsa ve yapı kooperatif hisseleri dahil),
b) Kendilerine aylık ödenenler, net aylık tutarının beş katından; aylık ödenmeyenler ise Genel İdare Hizmetleri sınıfında birinci derecenin birinci kademesindeki şube müdürüne ödenen net aylığın beş katından fazla değer ve tutarındaki;
1) Para ve para hükmündeki kıymetli kağıtları,
2) Hisse senedi ve tahvilleri,
3) Altın ve mücevheratı,
4) Her türlü kara, deniz ve hava taşıt araçları, traktör, biçer-döver, harman makinası ve diğer ziraat makinaları, inşaat ve iş makinaları, hayvanlar, koleksiyon ve ev eşyaları ile diğer taşınır malları,
5) Hakları,
6) Alacakları,
7) Borçları,
8) Gelirleri,
mal bildirimine konu teşkil eder. (b) bendinde belirtilen mal, hak, alacak, borç ve gelirlerin ayrı ayrı toplam değerleri tek kalem halinde gösterilir."

Bu maddeye göre, memurkendi aldığı net aylık tutarının beş katından fazla değerdeki para, hisse senedi, altın,, taşıt ve diğer belirlerini 1 ay içinde ek mal beyanı ile bildirmek zorundadır.

Memur olmayanlar için ise GİH 1/1'de yer alan Şube müdürünün net aylığının beş katı esas alınmaktadır. Maliye Bakanlığı, 2015 yılı Temmuz ayı için, 25 yıl hizmeti olan bir şube müdürü üzerinden net aylığı 3.581 olarak açıklamıştır. Memurlar.net maaş robotunda da çok yakın bir rakam çıkmaktadır. 

Tüm kamu personelinin beş katı tutardaki gelirleri konusunda hassas olmaları ve zamanında beyanda bulunmaları gerekmektedir. 657 sayılı Kanunun 125. maddesine göre süresinde mal bildirimi vermemenin cezası kademe ilerlemesinin durdurulması cezasıdır.

 

Memurlar.Net - Özel

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.