1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. “Mazlumlar İçin İnfak Vakti”
“Mazlumlar İçin İnfak Vakti”

“Mazlumlar İçin İnfak Vakti”

Memur-Sen, paylaşma ve kardeşlik ayında “Mazlumlar İçin İnfak Vakti” sloganıyla yardım kampanyası başlattı.

A+A-

Memur-Sen, paylaşma ve kardeşlik ayında “Mazlumlar İçin İnfak Vakti” sloganıyla yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında Filistinlilere 1000 koli gıda yardımı, ihtiyaç sahibi bin kişi ile iftar ve 100 Filistinli çocuğa bayramlık giyim yardımı gerçekleştirilecek; Tel Abyad’dan Türkiye’ye sığınanlara yönelik bir TIR’lık gıda yardımı, Kosova’nın güneyinde bulunan Mamuşa’da 200 kişilik bir iftar programı ve Budist zulmü altındaki Arakanlı mazlumlara 20 bin TL’lik gıda yardımı yapılacak.

 

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, yardım kampanyasının detaylarını düzenlenen basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu.

 

Ramazan’ın kardeşlik ve paylaşma ayı olduğunu belirten Yalçın, “Ramazan, insanın kulluk nimetinden pay alma ayıdır. Biz de medeniyetimizin değerleri üzerine var olan sivil toplum kuruluşu olarak insani görevlerimizi yerine getirmek, bu mübarek günleri hayrı inşa, merhameti ifa günleri olarak değerlendirmek istiyoruz. Derdimiz sadece sevap kazanmak değil, Allah’ın rızasına talip olmanın hakkını vermektir. Hedefimiz, elimiz yettiğince, gücümüz ölçüsünde, maddi imkanlarımızı, manevi hazlarımızı infak ayı Ramazan’da kardeşlerimizle, mazlumlarla ve mağdurlarla paylaşmaktır” dedi. 

Ayrımı yapmadan yardımlaşıyoruz

 

Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan yardımlaşan, yardım için koşan bir erdemliler hareketi olmaya özen gösterdiklerini ifade eden Yalçın, şöyle devam etti:

 

“Gönlümüzden kopanları ve imkânlarımızı geniş bir coğrafyadaki mazlumlarla kardeşçe paylaştık. Arakan’dan Pakistan’a, Somali’den Doğu Türkistan’a, Bosna-Hersek’ten Nepal’e, Sudan’dan Filistin’e, Suriye’den Kosova’ya dost ve yardım elimizi uzattık. Bugün de, yarın da bu iyilik kervanında yürümeye, yardımlarımızı sürdürmeye kararlıyız. Yine kutlu bir Ramazan’dayız. Paylaşma ve kardeşlik ayındayız. Mazlumlar yardım elimizi bekliyorlar, yolumuzu gözlüyorlar. Bu anlayışla, bu Ramazan ayında yardımlarımızı ‘Mazlumlar için infak vakti’ haykırışıyla artırmaya ve yaygınlaştırmaya karar verdik.”

 

Filistinli kardeşlerimizin yanındayız

 

“Kurucu genel başkanımız Mehmet Akif İnan’ın mirasçıları olarak, medeniyet coğrafyamız içinde tarihi ve manevi boyutuyla özel bir önem taşıyan Filistin’e her zaman öncelik veriyoruz” diyen Yalçın, “Bu çerçevede, yardım faaliyetlerinde çözüm ortağı kuruluşlarımızdan Sadakataşı Derneğimiz ile birlikte, doğrudan Filistin’e yönelik olarak gıda yardımı kararı aldık. İsrail’in uyguladığı ekonomik ambargoların cenderesi altında yoksulluk çeken ihtiyaç sahibi Filistinli kardeşlerimize 1000 koli gıda yardımı dağıtacağız” ifadelerini kullandı. 

Filistin’de ‘kardeşler iftarda buluşuyor’ temasıyla bin kişilik bir iftar programı gerçekleştireceklerini kaydeden Ali Yalçın, “Filistinli ihtiyaç sahibi bin kişi ile iftarda gönüllerimizi birleştireceğiz, sevgimizi paylaşacağız, kardeşliğimizi pekiştireceğiz, acılarına ortak olacağız, geleceğe dair ‘neler yapabiliriz’i konuşacağız” şeklinde konuştu.

 

 

Tel Abyad’dan gelenlere bir TIR gıda yardımı

 

Yalçın, mazlum coğrafyanın mağdur çocuklarına yardım etmenin gerekliliğine dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu kapsamda, 100 Filistinli çocuğa bayramlık giyim yardımı yapacağız. İnşallah bu yardımlar Ramazan boyunca katlanarak artar. Sonra yönümüzü sınırımızın biraz daha doğusuna çeviriyoruz. Suriye’de yaşanan iç savaş ve çatışmanın mağdur ettiği Tel Abyad’dan Türkiye’ye sığınanlara bir TIR’lık gıda yardımımızı Deniz Feneri Derneği kanalıyla ulaştıracağız. Bu mübarek Ramazan ayında mazlumların ve mağdurların iftar ve sahurda bir tas çorba içmelerine, iki kaşık yemek yemelerine vesile olabilirsek, bunun hazzı ve bahtiyarlığı bizlere yeter de artar bile.”

  

Birbirimize gönlümüzü açacağız

 

Eğitim-Bir-Sen ve Sağlık Sen’nin Balkanlara düzenlediği kardeşlik turuna değinen Yalçın, şunları söyledi: “Bu kardeşlik turundan güzel bağlar kurarak döndüler. Bu bağlarımızı Balkanlardaki kardeşlerimizle birlikte Ramazan bereketini paylaşarak, gönülleri kaynaştıran iftarlarda buluşarak güçlendireceğiz. Bu amaçla Mamuşa-Gönül Eri Derneği’nden dostlarımızla birlikte Mamuşa’da 200 kişilik bir iftar programında kaynaşacağız, birbirimize gönlümüzü, kurumlarımızı açacağız, birbirimizle hedeflerimizi paylaşacağız.”

 

Arakan’daki diktatör rejiminin inançlarından dolayı insanlara yaptığı zulmü lanetleyen Yalçın, “Bu zulümden Arakan’dan kaçıp insanlığa kavuşmak isteyenlerin dramını, gemilerde aç susuz kalanları dünya görmeyebilir. Ancak, biz gözden kaçıramayız, ilgisiz kalamayız. Dünya sümen altı edebilir, biz infak limanından hareket eden yardım gemilerinin dümenini Arakan’a kırmak zorundayız. Yardım faaliyetlerimizdeki ortaklarımızdan Deniz Feneri Derneği aracılığıyla 20 bin TL’lik gıda yardımını Arakanlı kardeşlerimize gönderiyoruz” diye konuştu.

 

Bütün sendikalara, üyelere, yöneticilere, kardeş kuruluşlara, kamu kurum ve kuruluşlarına çağrıda bulunan Genel Başkan Ali Yalçın, sözlerini şöyle tamamladı:

 

“Ramazan berekettir, merhamettir. Ramazan’ın güzelliği infaktır. Ramazan’ın bayramı mazlumla ve mağdurla kucaklaşmaktır. Beraber soframızı paylaşmaktır. Cebinizde olmayabilir, kasanızda kalmayabilir, gönlünüzden, dilinizden ve elinizden o bereketten pay almak, o bayramın ortağı olmak için duanızı ve yardımlarınızı eksik etmeyin. Allah, mazlumların ve bizlerin yar ve yardımcısı olsun.” 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.