1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. MEB ve MÜSİAD'dan ortak protokol
MEB ve MÜSİAD'dan ortak protokol

MEB ve MÜSİAD'dan ortak protokol

Özel Eğitim ihtiyacı Olan Öğrencilerimize Staj Sağlanması Konusunda MÜSİAD ile İşbirliği Protokolü İmzalandı

A+A-

Temelleri 26-30 Kasım 2014 tarihlerinde CNR Expo Fuar Merkezi´nde düzenlenen 15. MÜSİAD Uluslararası Fuarı´nda atılan "Millî Eğitim Bakanlığı ile MÜSİAD´ın (Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği) İşbirliği İle Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Özel Eğitim Okul/Kurumlarında Öğrenim Gören Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilere Staj İmkânı Sağlanmasına Yönelik İşbirliği Protokolü" İstanbul´da MÜSİAD Başkanı Sayın Nail OLPAK, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil GÜNGÖR, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, öğretmen ve öğrencilerin katıldığı bir törenle imzalandı.

Törende konuşan MÜSİAD Başkanı Sayın Nail OLPAK "Genel merkez olarak yapmamız gereken, adıyla sembolik bir değer taşıyan bu protokolü sadece genel merkezlerimizde değil, farklı yerlerdeki şubelerimizde de üyelerimiz üzerinde farkındalık oluşmasını sağlamak, gerekli adımlarını atmak, promosyonunu, desteğini, ilgisini yerine getirilmesini sağlamak, sadece kağıt üzerinde kalan iki imza olarak bırakmamaktır." dedi.

Daha sonra Genel Müdürümüz Sayın Celil GÜNGÖR yaptığı konuşmada ilk defa böyle bir çalışma yapıldığını belirterek öğrencilerin her yıl yaşadıkları staj problemlerinin bu yolla giderilmesi ve öğrencilerimizin okulda kazandıkları becerileri ekonomik değerlere dönüştürebilmesi adına bu protokolün önemli bir adım olduğunu söyledi.

Güngör, öğrencilerin staj gördükleri yerlerde okullarını bitirdikten sonra daimi olarak istihdam edilmesini umulduğunu vurgulayarak, "Engelli istihdam etme gibi yasal zorunluluk da var. Ama işveren de kendi işine yarayacak bir eleman ister. İşveren stajda o öğrenciyi tanıyıp işe adapte etmiş olacak" dedi.

Atölyelerde tekstil, seramik, plastik, tarım bölgelerinde bahçecilik ve çiçekçilik gibi 15´in üzerinde alanda mesleki eğitim programı bulunduğunu ifade eden Güngör, "Öğrencilerimize acıma duygularıyla yaklaşılıp öncelik verilmesini istemiyoruz, biz eşit rekabet ve eşit şartlar istiyoruz. Bu arkadaşlarımızın iş piyasasında dolaşmalarını istiyoruz, kendi evlerinin kuytu köşelerinde engelleriyle baş başa kalmalarını istemiyoruz" diye konuştu.

İmzalanan protokole göre MÜSİAD, illerdeki şubeleri marifetiyle, Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezleri ile Özel Eğitim Meslek Liselerinden öğrencilerimize uygun staj imkânının sağlanması için o illerdeki üyelerine yönelik gerekli çalışmaları yürütecektir. Protokole göre Milli Eğitim Bakanlığı ise İl Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığıyla o yıl staj yapması gereken öğrencilerin bilgilerini MÜSİAD Şubelerine iletecektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.