İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

MEB’de Bundan Sonra Böyle Mi Olacak?

Eğitimin birçok problemi var. Her şeyden evvel eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanamaması yürek sızlatan bir problem ve makas her geçen gün açılıyor.

Anadolu’nun yetenek abidesi, hilkaten üstün yaradılışlı kavruk delikanlılarının, edep timsali mahcup hanımefendilerinin imkânsızlıklar içinde, imkân denizinde yüzenlerle baş etmelerinin mümkünü her gün daha da zorlaşıyor. 

Devlet okullarının imkânları hem zayıf hem de var olan enerji sadece sınavla öğrenci alan okullara hatta sadece İstanbul’un, Ankara’nın, İzmir’in güzide semtlerindeki okullara harcanıyor.

Bu hale dertlenip beraber ya hal ve çareler aramalı veya akıbetimizin pürmelaline oturup ağlamalıyız.

Bu gidişat saklı hazine olan gençlerin keşfine manidir, bu devletin kimsesizlere kol kanat olmasına engeldir.

Eğitim meselesine çemberin dışından içine doğru hamle yaparak çözüm aramalı yapılacaksa yatırımı evvelce gecekondu mahallelerine, köylere yapmalı.  Vesselam.

Hak mühim hakkaniyetli davranmak ehemmiyetli. Belki doğrudan değilse bile sair unsurlarıyla yapılan her hak ziyanı meselenin özünü zedeliyor. Türk milli eğitimin en büyük açmazı hakkın gözetilemeyişi. Hakkın binlerce tanımı yok ki binlerce yorumu olsun.

Sınavlarda görev alan personel meselesi herkesin dilinde pelesenk. Birilerinin bu yolla kayrıldıkları sağır sultanın malumu. Fakat biri bunu bir internet sitesinde haber yapınca Bakanlık yazı çıkarıyor “SRC sınavlarında hakkı gözetecek tedbirler alın “ yönlü. 

Yani birileri bunu yazmasaydı bu haksız olduğu ilan edilen, tescillenen durum devam mı edecekti? Bakanlığın malumu olduğu hususlara kendisinin tedbirler alması eşyanın tabiatı değil midir? Tarihin en eski milletlerinden birinin devletine bu yönetim yaklaşımı münasip düşmez mi?

Hal böyle olunca birileri cesaret buluyor tweter üzerinden kuş uçuruyor, Bakanlığa ayar vermenin hevesine kapılıyor. Devlet aldatmaz, devlet tuzak kurmaz, devlet entrikaya zemin sunmaz.

Devlet kendi binalarından yönetilir, klavye silahşorlarından, internet kabadayılarından tesirlenmez. …

Devlet birileri istedi diye değil kendisi bunun hakkaniyete uygun bulduğu için icraat yapar. İdealize edilen devlet budur ve bu yönetim anlayışı ütopya edinilmelidir.

Değilse nasıl olacak artık bundan böyle meseleler birileri tarafından yazılınca mı çözüm yolları bulunacak. Bundan sonra böyle mi olacak?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.