MEB'in Müfredatla İmtihanı

14 Ağustos 2001 yılında siyasi hayatımıza dâhil olan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 3 Kasım 2002 seçimlerinde iktidara gelmesinden bu yana kurulan bütün hükümetlerde eğitim alanında öne çıkan vaadi müfredatların yenilenmesi olmuştur.

Bu alanda atılan ilk adımlar 59. Hükümet döneminde Milli Eğitim Bakanı olan Hüseyin Çelik döneminde 2004 ve 2005 yıllarında ilk ve orta öğretim programları yenilenerek öğretmen merkezli eğitimden öğrenci merkezli eğitime geçilmiştir.

Zaman içerisinde sahadan gelen talepler ve güncel gelişmeler doğrultusunda bazı derslerin müfredatlarında kısmi değişiklikler yapılmış kapsamlı bir değişikliğe gidilmemiştir.

6 Temmuz 2011 de Milli Eğitim Bakanı olan Ömer Dinçer bakanlığı yeniden yapılandırma çalışmalarında önemsediği konular arasında gördüğü müfredatların yenilenmesine yönelik radikal bir adım atmıştır. Ömer Dinçer,  protokol ile müfredat geliştirme iş ve işlemlerini TUBİTAK'a bırakmıştır.  2013'e kadar devam eden bu süreçte kamuoyuna yansıyan bir çalışma olmadığı için hangi müfredatların geliştirildiği, kimlere görev verildiği, bu isimlerin nasıl belirlendiği, maliyetinin ne olduğu konusunda değerlendirme yapma imkânımız bulunmamaktadır.

24 Ocak 2013'te başlayan Nabi Avcının bakanlığında müfredat geliştirme işi TÜBİTAK'tan alınarak eskiden olduğu gibi öğretim daireleri ve Talim ve Terbiye'ye verilmiş ve en sonunda 2011 seçim beyannamesinde vaat edilen müfredat değişikliğine ilişkin olarak bazı derslerin taslak müfredatları görüş alınmak için 2015 Haziran'da kamuoyuna sunulmuştur.

Esasında müfredat geliştirme çalışmalarında beş yıllık bir süre işinizi bilimsel yapmak kaydıyla geç değildir. Peki MEB bu işi bilimsel yapmış mıdır?

Uygulamaya baktığımızda bu soruya evet demek mümkün değildir. Zira müfredat çalışmalarında kimlerin görev aldığı, bunların nasıl belirlendiği, ihtiyaç analizini nasıl yapıldığı konusunda Milli Eğitim Bakanlığınca paylaşılmış bir veri elde mevcut değildir.

Ne demek istediğimizi bir örnekle açıklayalım. Bilindiği üzere taslak coğrafya öğretim programı Mart 2016'da ilan edildi ve kamuoyunda geri bildirim talep edildi. Bu yapılmadan önce yapılması gereken ilk iş bu dersi alan öğrencilere coğrafya dersinde neleri öğrenmek ve hangi becerileri edinmek istersiniz? Şeklinde soruların sorulması olmalıydı. Eğitimde unutulmaması gereken ilk kural eğitimin ihtiyaç doğduğudur.

Milli Eğitim Bakanlığı taslak müfredatları onaya sunmadan önce son ekleme ve çıkarmaları yapmak için akademisyen ve öğretmenlerin katılımıyla toplantılar yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi de coğrafya müfredatı için 7-8 Nisan 2016 tarihleri arasında Afyonda yapılacak. Bu toplantıya kimlerin davet edildiğine ve bunların nasıl belirlendiğine ilişkin bir araştırma yaptığımızda öğrendik ki akademisyenler google dan, öğretmenler milli eğitim müdürlüklerinin önerisiyle belirlenmiştir. Peki, bilimsel olarak yapılması gereken nedir? Öncelikli olarak müfredat değerlendirme toplantısına katılımcıları belirlemek amacıyla bir ölçüt geliştirilmeli, ondan sonra ölçütlere uyan adayların başvuru yapmaları konusunda duyuru yapılmalı, başvuru yapan adaylar içerisinde en uygun adaylar belirlenerek ilan edilmeliydi. Ayrıca bu konuda çalışma yapmış ( lisansüstü tez veya makale ) en az 7-10 tane uzman akademisyen ve öğretmen özel olarak davet edilmeliydi.

MEB'in müfredat geliştirme çalışmalarına bakıldığında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 26 Mart 2016 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Küresel Eğitim Zirvesinde yaptığı konuşmada ilim, irfan ve hikmet yolunda bir gençliği yetiştirmek mümkün müdür? Takdir okuyucularımızındır. Mesleki ve Teknik Öğretim Genel Müdürlüğünün program ve öğretim materyallerini geliştirmeden sorumlu daire başkanın sınıf öğretmeni olduğu bir bakanlıkta bu soruya evet demek pekte hakkaniyetli olmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.