MEB’in Yeni İş Takvimi ve Sosyal Maliyeti

MEB’in Yeni İş Takvimi ve Sosyal Maliyeti

Milli Eğitim Bakanlığı bilindiği üzere 2023 Vizyonu çerçevesinde yakın geleceğe yönelik planları zaman zaman dile getiriyor bazen de taslağını ya da kararını yayınlıyor.

Bu kapsam da son olarak yeni iş takvimi yayınlandı. Henüz yayınlanmadan nerdeyse bir hafta önce basına ve sosyal medyaya düşmüş olsa bile üzerindeki sis perdesi devam ediyor desek çok yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Mevcut 2 dönemin ortalarına bir haftalık tatil eklenmiş olması çok konuşuldu konuşulmasına ama tatil mi değil mi o da muamma. Evet öğrencilere tatil ancak öğretmenlere tatil değil seminer dönemi gibi değerlendirilecek anladığımız kadarıyla ama sanki bu kadar da net değil.

Turnuvalar, kültür gezileri, etkinlikler vb bu haftalarda yapılabilir deniyor. Dinlenme yenilenme hedefiyle bir hafta tatil verdiğimiz hangi öğrenciyi o tarih aralıklarında okula, geziye, turnuvaya getirebileceğiz açıkçası ben çok öngöremiyorum.

Birer haftalık dönem arasındaki tatillerin;

Akademik anlamda, öğrenciler üzerinde ne gibi bir katkısı olacak? Bugüne kadar dönem içerisinde derslerle birlikte yapılan sosyal kültürel sportif etkinliklere ders dışı özel hafta ayırmanın ya da çocuklara dinlenme fırsatı vermenin sonuçlarını yaşayınca test etmiş olacağız. Alışkanlıkları değiştirmek çoğu zaman tedirgin eder tabiî ki ama söz konusu çocuklarımız olunca kaygıları yadırgamamak lazım.

Sosyolojik anlamda, çalışan ailelerde çocuklara kim nerde nasıl bakacak? Bölgelerin iklim şartlarına göre yerel değişiklikler yapılabilir tarzında konuşmalara şahit oluyoruz. Bunun yolunu açtığımızda eğitim öğretimde bütünlüğü nasıl yakalayacağız.  Genel sınavlara Van’daki öğrenciler ile İzmir’deki öğrenciler muhtemelen aynı gün ve saatte merkezi olarak girecekler. Bir bölge bir ay önce tatil olmuş, konuları bitirmiş soru çözerek acele etmeden sınava hazırlanırken diğeri konu yetiştirmeye mi çalışacak?

 

Ekonomik anlamda evet artık tarım toplumu olmayabiliriz ama hala Adıyaman, Şanlıurfa Diyarbakır vb illerde binlerce çocuk aileleriyle birlikte kayısı, pamuk, fındık toplamaya başka başka illere gidiyor ve maalesef Haziran ayındaki sınavları bile kaçırabiliyor ve sınıf tekrarına kalabiliyor. İllerine, evlerine dönmeleri Ekim aylarını bulabiliyor.

 

Genel anlamda olumsuz bir bakış açısı geliştirmiş gibi görünsem de aslında vurgulamak istediğim sürecin belirsizliklerle dolu olması. Bu çok bilinmeyenli denklemde en net olan sanırım yine öğretmenlerle ilgili kısım olacaktır.  

Eğitimin aktörleri öğretmenler açısından baktığımızda aktif dinlenme süreleri olarak görebileceğimiz bu yeni tatillere bakış çok da olumsuz değil. Özlük ve ekonomik hakların korunduğu, formalite ve iş yükünün artırılmadığı sürece dinlenme ve yenilenme metaforu tutacaktır.

Olaylar yaşandığı tarih, coğrafya ve sosyolojiye göre değerlendirilir. Batının eğitimde başarılı olduğunu varsayıyorsak etkenlerini sıraladığımızda iş takvimi muhtemelen en sonda kalır diye düşünüyorum. Mevcut eğitimcileri zinde tutacak ekonomik, sosyal ve kültürel imkanlar verilip, eğitim fakülteleri masaya yatırılarak, yeniden yapılanma ve yatırımlar yapılırsa 2053 Vizyonu çok daha net ve uygulanabilir olur diye düşünüyorum.

Yeni iş takviminde tüm bunlar inşallah detaylı bir şekilde düşünülerek sosyal maliyet hesabı yapılmıştır. Yoksa müdür yardımcılığı yerleştirmelerini açıklamak için bile yerel seçimler sonucunu beklemeye devam ederiz.

Selam ve dua ile..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum