Meclis'te 3600 ek gösterge gündemi: Ne yazık ki...

Meclis'te 3600 ek gösterge gündemi: Ne yazık ki...

3600 ek gösterge ve intibak yasası ne yazık ki tozlu raflarda kalmış. Meclis'te 3600 ek gösterge gündemi 3600 ek gösterge ve intibak yasası ne yazık ki tozlu raflarda kalmış.

Meclis'te 3600 ek gösterge gündemi: Ne yazık ki tozlu raflarda kalmış

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada aylık bağlanma oranları ile 3600 ek göstergeyi gündeme getirdi.

Yaşanan ekonomik sıkıntılara da değinen Örs bir vatandaşın Genel Başkanlarına "Aylık 2 bin TL maaş alıyorum, 800 TL'sini kiraya veriyorum, 400 TL'si de faturalara gidiyor; geri kalanla ben evime nasıl bakacağım?" ifadelerini hatırlattı.

Seçim döneminde söz verilen 3600 ek göstergeye de değinen Örs "Her seçim döneminde, seçim vaatlerinde yer alan 3600 ek gösterge ve intibak yasası ne yazık ki tozlu raflarda kalmış, verilen sözler tutulmamıştır."

DİKKAT ÇEKEN İFADELER

İYİ PARTİ GRUBU ADINA HÜSEYİN ÖRS (Trabzon) - Sayın Başkan, çok değerli milletvekilleri; emeklilerin sorunlarının incelenmesi ve çözülmesi hakkında İYİ PARTİ Grubu olarak vermiş olduğumuz araştırma önergesi hakkında grubumuz adına söz aldım. Hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum.

Değerli milletvekilleri, mart ayından bu yana ülkemizde etkisini gösteren pandemiden en çok etkilenen kesimlerin başında emeklilerimiz gelmektedir. Maaşı asgari ücretin altında olan milyonlarca emeklimiz var. Bu vatandaşlarımız çok zor şatlarda hayatlarını devam ettirmeye çalışıyorlar. Her gün gelen zamlarla artık baş edemez durumdadırlar. Birçoğu, ekonomik şartlarından dolayı âdeta evlerine hapsolmuşlardır. Fiyatlar düşer umuduyla semt pazarlarına geç saatlerde giden, o zaman bile kiloyla alışveriş yapamaz hâle gelen emeklilerimiz var. Beslenme, ısınma ve elektrik giderlerinin yanında bir takım elbise dahi alamaz durumda olan emeklilerimiz var. Ömürlerinin uzunca bir kısmını ülkemize ve topluma hizmetle geçiren bu insanlarımızın, yaşlandıklarında ve bakıma muhtaç olduklarında insan onuruna yakışır bir şekilde yaşama talepleri vardır.

"ACI GERÇEK BU SÖZLERDE GİZLİ DEĞİL, AYAN BEYAN ORTADADIR"

Değerli milletvekilleri, İYİ PARTİ olarak milletin içinde, vatandaşın arasında olmaya; onların sorunlarını yerinde ve bizzat kendilerinden dinlemeye çalışıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener il il, ilçe ilçe, köy köy Türkiye'yi geziyor; millete gidiyor, milleti dinliyor çünkü İYİ PARTİ sessiz yığınların sesi olmak için var. Biz, milletin beklentilerini, taleplerini Türkiye Büyük Millet Meclisinde dile getirmek için buradayız.

Bu gezilerimizin birinde emekli bir vatandaşımız Sayın Genel Başkanımıza "Aylık 2 bin TL maaş alıyorum, 800 TL'sini kiraya veriyorum, 400 TL'si de faturalara gidiyor; geri kalanla ben evime nasıl bakacağım?" demişti. Hatta, Sayın Genel Başkanımız bu diyaloğu Twitter hesabından da görüntülü olarak yayınlamıştı.

İşte, değerli milletvekilleri, acı gerçek bu sözlerde gizli değil, ayan beyan ortadadır. Emeklilerimizin maaşları, enflasyonun artması ve ekonomik kriz nedeniyle gündelik hayatlarındaki zorunlu harcamalarını dahi karşılamaya yetmemektedir.

3600 EK GÖSTERGE

Değerli milletvekilleri, emekli vatandaşlarımızın birçok sorunu var. Her seçim döneminde, seçim vaatlerinde yer alan 3600 ek gösterge ve intibak yasası ne yazık ki tozlu raflarda kalmış, verilen sözler tutulmamıştır. İntibak yasasının çıkarılması ve vergi iadesinin yerini alan ek ödemenin yüzdesinin artırılmasıyla maaşlarında ve ikramiyelerinde artış olacak olan emekliler, bir umut meclisten çıkacak yasayı beklemekteydiler. Emeklilerimiz için en az ek ödeme tutarı günün şartlarına göre yükseltilmeli, ek ödeme oranları en az yüzde 8 - 9 olarak belirlenmelidir.

Değerli milletvekilleri, 2000 öncesi dönemde alt sınır aylık bağlama oranının yüzde 70'ten az olamayacağı hükmüyle emekli aylıklarını koruyan bir sistem bulunmaktaydı, 2000 sonrası için alt sınır aylık bağlama oranın yüzde 35'e düşürülmesiyle birlikte aylıkları koruyan bu sistem de ortadan kalmıştır. Gerçekçi bir alt sınır aylık bağlama oranı ivedilikle belirlenmelidir. Ayrıca 2000 öncesi SSK emeklilerine 6283 sayılı Kanun'la intibaklar yapılmış ve 1 Ocak 2013 itibarıyla intibak farkları emekli aylıklarına ilave edilmişti. 2000 öncesi emekli olanların intibak aylıkları ile 2000 sonrası intibak yapılmayan emeklilerin aylıkları, prim kazançları ve prim ödeme gün sayıları aynı olmasına rağmen, emekli aylıklarında farklılıklar vardır, bu farklılıklar da ivedilikle giderilmelidir.

TÜFE HESABI

Değerli milletvekilleri, bir başka husus da şu:

HÜSEYİN ÖRS (Devamla) - TÜFE artışının hesaplanmasındaki ana harcama madde grupları ve dağılım yüzdeleri çalışanların ve emeklilerin zamlarını yakından ilgilendirmektedir. Doğal gaz, elektrik, ulaşım, çay, şeker ve diğer gıda maddelerine gelen yüksek oranlı zamların TÜFE hesaplamalarına ve artışlarına sınırlı yansıması, çalışanların ve emeklilerin aylıklarını küçülten bir etki yaratmaktadır.

Bir başka hususu daha arz etmek istiyorum. Sağlık hizmeti ihtiyacı giderek artan emeklilerimizin aylıklarından önemli tutarda "katkı payı" adı altında kesintiler yapılmaktadır. Vakıf üniversiteleri ve özel hastanelerin yüzde 200'e kadar ilave ücret uygulaması emeklilerimizin ödeme gücünü aştığından, emeklilerimizin bunlardan sağlık hizmeti alması da zorlaşmaktadır. Çalıştıkları yıllarda yüksek oranda kesilen genel sağlık primleri, emekli aylığını ve sağlık hakkını güvence altına almak adına ödenmiştir.

Bu nedenle, emekliler katkı paylarından muaf tutulmalı ve muayene ücreti, ilaç farkı, reçete bedeli ve ilave ücret gibi hiçbir ad altında katkı payı alınmamalıdır.

Bir de dinî bayramlarda biner Türk lirası emekli ikramiyesi uygulaması, dinî bayramlarda emekliye birer maaş ikramiye şeklinde yeniden düzenlenmelidir.

Son olarak AK PARTİ dâhil bütün partilerin "Çözeceğiz." diyerek söz verdiği emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımızın mağduriyetlerini dile getirmek istiyorum. Bu konuyla ilgili İYİ PARTİ olarak verdiğimiz önerge iktidar grubu tarafından reddedilmişti. Emeklilikte yaşa takılanlar kazanılmış haklarının gasbedilmesinden rahatsızdırlar. İktidardan istediğimiz, vatandaşlarımızın hak taleplerini devlete yük olarak görmekten vazgeçmeleridir. Bu ülkenin vatandaşının hak talebi devlete yük değildir. Gelin, bu yasama döneminde, emeklilikte yaşa takılanların önündeki takozu kaldıralım. Biz getirdik reddettiniz, siz getirin biz destekleyelim.

Saygılarımı arz ediyorum."

Kaynak : SGK Rehberi

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.