1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Medeniyet Tasavvuru Dergisi 2inci Sayısı
Medeniyet Tasavvuru Dergisi 2inci Sayısı

Medeniyet Tasavvuru Dergisi 2inci Sayısı

Erdemli Yöneticiler Akademisi Derneği(EYAD)’nin yayını olan Medeniyet Tasavvuru dergisinin 2. sayısı okuyucuları ile buluştu.

A+A-

Ankara’da birçok eğitim programına, seminere ve gelenekselleşmiş konferans ve söyleşilere imza atan Erdemli Yöneticiler Akademisi Derneği(EYAD)’nin yayını olan Medeniyet Tasavvuru dergisinin 2. sayısı okuyucuları ile buluştu. Eylül 2014’te ilk sayısı yayınlanan derginin editörlüğünü Prof. Dr. Süleyman Hayri BOLAY yürütmekte. Akademik hayatın ve Türk düşünce dünyasının önemli kalemlerinin buluştuğu Medeniyet Tasavvuru dergisi bir düşünce ve medeniyet dergisi olarak yeniden bir medeniyet inşası doğrultusunda yayın hayatını sürdürmekte.
Medeniyet Tasavvuru dergisinin bu sayısı “Maarif Davamız” başlığı altında Eğitim Özel Sayısı olarak belirlenmiş, bu sayının editörlüğünü ise Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Selahattin TURAN yapmış.
Derginin Eğitim Özel Sayısında Prof. Dr. Celâl Türer medeniyet ve eğitim kavramlarının felsefe üzerine temellendirmiş ve özgün bir bakış açısı getirmiş; Prof. Dr. Süleyman Hayri BOLAY ise değerler eğitiminin medeniyet kurmaktaki yeri ve önemi üzerine durmuş.
Prof. Dr. M. Bahaddin Acat’ın “Ahlak Eğitiminde Rol Model Referansları” başlıklı makalesi çok değerli bir araştırma olup gençlerimizin rol model veya örnek olarak seçtikleri kişiler arasında bir bilim insanı, bir sanatkâr, bir şair, bir düşünür olmaması çok düşündürücü. Prof. Dr. Necmettin Tozlu’nun “İslâm Medeniyetinin İhya, İnşa, Diriliş İmkânları ve Eğitim Üzerine” başlıklı makalesi okurlara yeni ufuklar açmakta.
Ahmet Gündoğdu’nun “Medeniyetimizin ve Yeniden Büyük Türkiye Hedefinin İki Başat Değeri: Eğitim ve Ahlak” başlıklı yazısı değişik medeniyet anlayışı ve tasnifi üzerinde dolaştıktan sonra İslâm Medeniyetinin ihyasında eğitim ve ahlâkın önemi üzerinde durmakta. Günlük hayatın, uygulamanın ve tecrübenin daima içinde bulunan bir sendikacının görüşleri okurların ilgisini çekecektir.
Yrd. Doç. Dr. Halis Adnan Aslantaş’ın “Kültürel Dokunun Anlam Pratiği Üzerine Bazı Düşünceler” başlıklı yazısı eğitim-medeniyet ilişkisine kültürel tahlillerle bakan bir yazı olarak ilgi çekmekte. Yrd. Doç. Dr. Yusuf Bilen’in “İslâm Medeniyetinin Âlemi: Hüsn-i Hat” başlıklı makalesi enfes bir sanat yazısıdır ve pek çok okuru bu konuda heveslendirecek bir makale olarak göze çarpmakta.
Doç. Dr. Vefa Taşdelen’nin “Edebiyat Eğitimi ve Medeniyet” üzerine yazdığı uzun ve muhtevalı makale bir cihetten medeniyetimizin ihyası meselesini ele almakta. Medeniyet şuurunun yayılmasında, yeni nesillerin zihnine yerleştirilmesinde belki de en müessir alan şiirin, romanın, tiyatronun, hikâyenin doldurduğu edebiyat alanıdır. Doç. Dr. Mizrap POLAT’ın “Bir Medeniyet İddiası ve İmkânı Olarak Eğitim: Konuya Devlet, İnsan ve Toplum Düşüncesi Bağlamında Bir Yaklaşım” başlıklı yazısı ve Batı medeniyetini çok güzel felsefî tenkitlere tabi tutan değerli felsefeci ve filozof Prof. Dr. Teoman Duralı ile yapılan mülâkat da okurlara yeni ufuklar açacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.