Mehmet Şimşek: Avrupa'nın en büyük 2.ekonomisi olacağız

Mehmet Şimşek: Avrupa'nın en büyük 2.ekonomisi olacağız

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Frankfurt'ta katıldığı Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nde yaptığı konuşmasında Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük 2.ekonomisi olacağını vurguladı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Frankfurt'ta düzenlediği bir toplantıya katıldı. Bakan Şimşek, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi;

12 SENE YERİMİZDE SAYMIŞIZ'

"Türkiye gerçekten bu dönemde bir çok sorununu çözdüğü gibi bir zıplama dönemi yaşadı. Basit bir örnek vereyim 1990 yılında Türkiye'nin milli geliri 200 milyar dolar, 2000'li yılların başına gelirseniz yine 200 milyar dolar. Yani 10 yılda yerimizde saymışız. 2002'de AK Parti iktidara geldiğinde milli gelirimiz 200 milyar dolarmış. Geçen sene, bu küresel krize, avro bölgesindeki borç krizine, Orta Doğu'daki çalkantılara, petrol fiyatlarının 10-15 yıl öncesine göre 20 dolarlardan 100 dolarlara çıkmasına rağmen Türkiye milli gelirini 820 milyar doların üzerine çıkardı."

TÜRKİYE, AVRUPA'NIN 2. BÜYÜK EKONOMİSİ OLABİLİR

Şimşek, Türkiye'nin Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya'nın ardından Avrupa'da en büyük altıncı ekonomiye sahip olduğunu ifade etti. Yapılan tüm uluslararası çalışmalara göre, Türkiye'nin 2040-2050'li yıllarda Avrupa'da en büyük ikinci ekonomisi olabileceğini belirten Şimşek, Türkiye'nin genç nüfusu ve eğitime destek vermesiyle yaklaşık 820 milyar dolar olan milli gelirini 5 trilyon dolar civarına ve kişi başına düşen milli geliri de 50-60 bin dolarlara çıkarabileceğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.