Memiş: Sağlık Çalışanlarının Sorunları Çözülmeli

Memiş: Sağlık Çalışanlarının Sorunları Çözülmeli

Memiş: Sağlık Çalışanlarının Sorunları Çözülmeli

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, yeni dönemde sağlık çalışanlarının sorunlarının görmezden gelinmesi halinde, sağlıkta artık ileriye doğru değil geriye doğru bir gidişatın başlayacağını söyledi. 


Konya Şube Başkanlığımız tarafından düzenlenen genişletilmiş il divan toplantısında konuşan Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, çalışanların sorunlarına değindi. Herkesin sağlıkta dönüşümden övgüyle bahsederken sağlık çalışanlarına sadece teşekkür edildiğini kaydeden Memiş, “Sağlık çalışanlarının iş yükü 2002 yılına göre 5 kat arttı. Bu memnuniyete göre sağlıkta şiddet arttı, mobbing var, adaletsiz döner sermaye sistemi var, iş yükü var, tükenmişlik var, yıpranma var. Artık eğer bu yeni dönemde sağlık çalışanlarının bu sorunlarını görmezseniz kusura bakmayın sağlıkta artık ileriye gitmek yok geriye gitmek var. Onun için önümüzdeki dönemde bir defa istihdam politikaları, yetersiz sağlık çalışanı sorununun çözümü için istihdam politikaları mutlaka geliştirilmeli. Şiddet konusunda sendikamız 2009 yılı itibariyle bir süreç başlattı. Bizim bu çalışmamızla beraber kampanya başlatıldı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir komisyon kuruldu, bu komisyonda olağanüstü kararlar alındı. Ama ne bu kararlar uygulanıyor, nede son dönemdeki şiddet olaylarına Sağlık Bakanlığı yetkilileri sahip çıkmıyor. Böyle bir şey olmaz. Sağlıkta şiddeti sıfır noktaya getirmek ve mobbingin önüne geçmek için mutlaka biran önce çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi.

YIPRANMA PAYI ÇALIŞMALARI

Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sağlık çalışanlarına 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi için talimat verdiğini hatırlattı. Bu konuda ilgili bakanlıkların çalışmalarına devam ettiğini kaydeden Memiş, “Bir çalıştay yapmak kaydıyla hangi sağlık çalışanı ne kadar yıpranma almalı bunu belirleyip 450 bin sağlık çalışanının tamamen yararlanacağı bir yıpranma payı için çalışmalarımızı başlatıyoruz. Bu bir kanun teklifi ya da torba yasaya gelmek kaydıyla TBMM’ye gelecek ve sizden aldığımız güçle birilerinin hayal dahi edemediği inanmadığı konu TBMM’de çözülerek tüm sağlık çalışanlarına hediye edeceğiz” diye konuştu.
Memiş, en büyük mağduriyetleri ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını konusunun da önümüzdeki dönem öncelikli politikaları olacağını ifade ederek, “Nasıl ki, yıpranma payını aldıysak ek ödemelerinde emekliliğe yansıtılmasını sağlayarak sendikacılıkta bir çığır açacağız, bir yeni dönüm noktası getireceğiz” şeklinde konuştu.

GENEL MERKEZ YÖNETİCİLERİMİZ SAMSUN, BİTLİS VE VAN’DA

Samsun Şube Başkanlığımız İl Divan Toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Genel Başkan Vekili Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Kemal Çırak katıldı.

Genel Başkan Yardımcısı Abdülaziz Arslan da Bitlis ve Van’daydı. Bitlis Şubemizin İl Divan toplantısına katılan Arslan daha sonra Van Şubemizin Olağan Genel Kuruluna katıldı. Genel kurulda mevcut şube başkanı Hikmet Bilgin yeniden aynı göreve seçildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.