1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. Memur İkramiyelerinin Ödenmesi İçin Resmi Yazı Yazıldı
Memur İkramiyelerinin Ödenmesi İçin Resmi Yazı Yazıldı

Memur İkramiyelerinin Ödenmesi İçin Resmi Yazı Yazıldı

Büro Memur-Sen, Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) ikramiyelerin ödenmemesi ve görevde yükselme sınavında 60 başarı puanını geçen personelin atamalarının yapılmamasına tepki gösterdi.

A+A-

Büro Memur-Sen, kuruma resmi yazı göndererek ikramiyelerin ödenmesini ve atamaların biran önce yapılmasını istedi.

Büro Memur-Sen kamu görevlilerinin haklarını savunmaya devam ediyor. Büro Memur-Sen, SGK’da ikramiyelerin ödenmesi ve 60 başarı puanını geçen personelin biran önce atamalarının yapılması için kuruma iki ayrı resmi yazı gönderdi.

Büro Memur-Sen, ikramiyelerin ödenmesiyle ilgili yazısında, ikramiyelerin 2011 yılında yayınlanan 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kaldırıldığını ancak Anayasa Mahkemesi’nin kararnamenin mali haklarla ilgili hükmünü 6223 yetki kanunu kapsamında bulunmadığı gerekçesiyle iptal ettiğine dikkat çekti. İkramiyelerin ödenmesiyle ilgili kazanılan davaların da olduğunu kaydeden Büro Memur-Sen, Anayasa mahkemesinin iptal kararı ve kazanılan yargı kararları doğrultusunda ikramiyelerin en kısa sürede ödenmesi gerektiğini vurguladı.

Büro Memur-Sen, atamalarla ilgili yazısında ise geçtiğimiz yıl şubat ayında yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı duyurusunda başarı puanının 60 olarak ilan edildiğini belirtti. Büro Memur-Sen yazısında, “Sınav yapılıp 60 başarı puanına göre atamaların yapıldığı sırada, Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliğinde başarı puanının 70’e çıkarılması gerekçe gösterilerek 170 kişinin yardımcı hizmetlerden memur kadrosuna ataması yapılmadı. Çerçeve yönetmeliği sınav duyurusundan yaklaşık 5 ay sonra tercihlere göre atamaların yapıldığı esnada yayınlanmıştır. Bilindiği gibi kazanılan haklar geriye doğru ilerlemez. Sendika olarak 170 kişinin yardımcı hizmetlerden memur kadrosuna atanmama işleminin iptali için gerek bireysel, gerekse geneli ilgilendiren açtığımız davalarda yürütmenin durdurulması karar verilmiştir. Bu kararlar doğrultusunda 170 kişinin yardımcı hizmetlerden memur kadrosuna atanması biran önce yapılarak mağduriyetlere son verilmelidir” dedi.

SGK Rehberi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.