1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. SENDİKA HABERLERİ

  4. Memur-Sen'de Toplu Sözleşme Kaygısı: Hükümet bahane...
Memur-Sen'de Toplu Sözleşme Kaygısı: Hükümet bahane...

Memur-Sen'de Toplu Sözleşme Kaygısı: Hükümet bahane...

Geçtiğimiz Cumartesi günü Genel Merkez’de düzenlenen ve 81 il temsilcisinin katıldığı 30. İl Temsilcileri Toplantısı’nın sonuç bildirisi açıklandı.

A+A-

Geçtiğimiz Cumartesi günü Genel Merkez’de düzenlenen ve 81 il temsilcisinin katıldığı 30. İl Temsilcileri Toplantısı’nın sonuç bildirisi açıklandı.

 

 

Ağırlıklı olarak 5. Dönem Toplu Sözleşme hazırlıklarının değerlendirildiği ve izlenecek yol haritasının konuşulduğu 30. İl Temsilcileri Toplantısı’nın sonuç bildirisi bugün kamuoyu ile paylaşıldı. “Yerelden Evrensele Soylu Mücadele” temasıyla gerçekleşen 6. Olağan Genel Kurul sonrasında göreve yeniden seçilen ve yeni seçilen İl Temsilcilerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirilen 30. İl Temsilcileri Toplantısının sonuç bildirisi 10 maddeden oluştu.

Son günlerde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne yönelik tartışmalara değinilen sonuç bildirisinde “…sistem değişikliğine yönelik muhalefet oluşturma çabaları sona ermeli, sistemin milletin iradesinin ürünü olduğu göz ardı edilmemelidir” ifadelerine yer verildi.

Toplantının ana gündem maddesi olan 5. Dönem Toplu Sözleşme sürecine de değinilen sonuç bildirisinde 1 Ağustos’ta başlayacak pazarlıklarda hükümet kanadının bütçe disiplini, bütçe kısıtları gibi bahanelere tevessül etmeden masaya oturması gerektiğinin altı çizildi.

Türkiye’nin gelişen ve büyüyen ekonomisine ilişkin çerçeveyi kamu görevlilerine ilişkin toplu pazarlık masasına aktarması ve toplu pazarlıkla kamu görevlilerinin akıttıkları terin karşılığını almalarını sağlayacak rakamları, oranları ve hakları toplu sözleşme metnine yansıtması gerektiğine vurgu yapılan bildiride “Kamu görevlileri ek göstergeden gelir vergisine, kılık-kıyafet özgürlüğünden kapsayıcı sosyal güvenliğe, her konuda haklı beklentilerinin karşılanmasını, tekliflerinin kamu işvereni nezdinde karşılık bulmasını beklemekte, istemekte ve hak etmektedir. Yeni Türkiye toplu sözleşmeye yazılacak yeni haklarla, büyük Türkiye toplu sözleşmede yer alacak büyük sorunları çözmeye muktedir kazanımlarla, güçlü Türkiye yasakları sona erdiren fırsatları büyüten toplu sözleşme hükümleriyle 5. Dönem Toplu Sözleşme hükmü olarak karşımıza çıkmalıdır” ifadeleri yer aldı.

S-400 Hava Savunma Sistemi hakkında değerlendirmelerin de yer aldığı sonuç bildirisinde Türkiye’nin her ülkenin dost ve müttefik görmek isteyeceği kadar büyük, düşmanlığından çekineceği kadar güçlü, işbirliği yapmaya hevesli olacağı kadar değerli bir ülke olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’nin, bugünkü değişim ve dönüşüm hesapların önemli aktörlerinden biri olduğu belirtilen bildiride özellikle S-400 alımı sürecinde küresel ölçekte yaşanan tartışmalar ve Doğu Akdeniz’de atılan kararlı adımların Türkiye’nin bağımsız politikalar üretme kapasitesini gösterdiği ifade edildi. Sonuç bildirisinde ayrıca “Akdeniz’de Türkiye’nin petrol ve doğal gaz sondajı yapması, birilerinin de bundan rahatsız olması “hiçbir şey eskisi gibi değil” cümlesinin uluslararası ilişkilerdeki somut görüntüsüdür. Öte yandan S-400 konusu her şeyden önce NATO’ya mahkûm olmadığımızın deklaresidir. Bugün uluslararası medya kuruluşlarının algı operasyonlarına rağmen Türkiye, yoluna devam etmektedir. Memur-Sen ailesi olarak bizler, büyük ve güçlü Türkiye adına atılan her adımın arkasında olduğumuzu deklare ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

30. Temsilcileri Sonuç Bildirisinin tamamı için tıklayınız

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.