1. HABERLER

  2. MEMUR HABER

  3. SENDİKA HABERLERİ

  4. Memur toplu sözleşme öncesi iki kritik talep 'Aidat alınsın, yapı değişsin'
Memur toplu sözleşme öncesi iki kritik talep 'Aidat alınsın, yapı değişsin'

Memur toplu sözleşme öncesi iki kritik talep 'Aidat alınsın, yapı değişsin'

Memur toplu sözleşme öncesi iki kritik talep 'Aidat alınsın, yapı değişsin'

A+A-

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın Ağustos'ta yapılacak memurlar için toplu sözleşme görüşmeleri öncesi iki önemli talebi dile getirdi. Yalcın ;

---*Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun Yapısı Değişmesini

---*Sendikalı olmayan memurlardanda dayanışma aidatı alımasını istedi.

Yalçın, Konya’da Memur-Sen Tarafından Düzenlenen İftar Programına Katıldı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Memur-Sen Konya İl Temsilciliği tarafından düzenlenen iftar programına katıldı.

Ali Yalçın, burada yaptığı konuşmada Memur-Sen’in Türkiye’nin gurur kaynağı haline geldiğini belirterek, “ILO’da dünyanın çeşitli ülkelerinde de görülen dönüşümlü sistemi mümkün hale getirdik. Memur-Sen, işçiyi-memuru çatıştırmaya karşıdır. ILO’da temsil edilen çalışanın hukukudur” diye konuştu.

DAYANIŞMA AİDATI SENDİKACILIĞIN OLMAZSA OLMAZIDIR

Memur-Sen üyelerine hitap eden Yalçın, “Toplu sözleşme konusunda teklifimizi bir kez daha yineledik. Dayanışma aidatı sendikacılığın olmazsa olmazıdır. Biz 3 milyon kamu görevlisinin, 2 milyon memur emeklisinin, yani 5 milyonu aşkın insanın; 4 kişilik ailelerini de hesaba katarsak 20 milyon insanın milli gelirden alacağı payı belirleme stresiyle o masaya oturuyoruz. Yasanın merhametiyle o masaya oturmuyoruz, örgütlü gücümüzle oturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yalçın, kendilerinin masada pazarlık aşamasındayken, “Sendika ne işe yarar” diyenlerin olduğunu kaydederek, “Sendikalı olmadığı halde sendikanın gayretiyle haklardan yararlanmak adil değil. Bu yüzden dayanışma aidatı ödenmeli ve sendikanın ne işe yaradığı da daha net görünür kılınmalı” dedi.

KAMU GÖREVLİLERİ HAKEM KURULU'NUN YAPISI DEĞİŞMELİ

“Ülkemizin daha fazlası için çalışmaya, daha büyük, daha güçlü ve gerçekten Yeni Türkiye olması için fikirde, fiilde ve hedefte ortaklaşmaya ihtiyaç var” diyen Yalçın, “Sendikal alanda da daha iyisi, daha doğrusu ve daha adili için 4688 sayılı Kanunun değişmesine, doğru hükümler içermesine ihtiyaç var. Masada, hem temsilde hem pazarlık sürecinde hem de taraflar arasında adalet sağlanmalı.

'KURULUN GERÇEKTEN HAKEM OLMASINA GÖRE ŞEKİLLENMELİ'

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun yapısı, işverenin hakim olmasına değil Kurulun gerçekten hakem olmasına göre şekillenmeli evrensel ilkelere ve sendikal hakların gereklerine uygun kurallar olmalı ve toplu sözleşmenin kapsamı geniş tutulmalı” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.