Memurken işçi olan ikramiye alır mı?

Memurken işçi olan ikramiye alır mı?

Memurken işçi olan ikramiye alır mı?

Soru: Memurken işçi olup, işçi emeklisi oldum. 1974-1983 arasında memur olarak görev yaptım. 2006’da işçi emeklisi olarak maaş bağlandı. Geriye dönük 8.5 yıllık memuriyette geçen ikramiyemi alabiliyor muyum?

Cevap: Çalışma hayatına memur olarak başlayan, belirli bir süre çalıştıktan sonra işçi olarak çalışmaya devam eden kişiler, emekli olacakları zaman memur olarak geçirdikleri süreye ilişkin emekli ikramiyelerini alabilir. Sizin de bu haktan yararlanmanız mümkün. Ancak bunun için memuriyetten ayrılma nedenin kıdem tazminatı almaya hak kazanmak için gerekli nedenlerden birisi olması gerekir.

Yaştan emekli olabilirsiniz

Soru: 1960 doğumluyum. Ekim 1986’da SSK girişim var. 10 yıl çalıştım sonra kendi işimi kurdum ama Bağ-Kur’lu da olmadım. SSK’dan emekli olabilir miyim?

Cevap: Yaş ve süre şartlarını sağlamışsınız ancak prim gününüz eksik. Borçlanabileceğiniz süre varsa 1.700 gün borçlanıp hemen emekli olabilirsiniz. Ya da 60 yaşında yaştan emekli olma hakkınız var.

Doğum borçlanmasıyla eksik olan prim günleri doldurulabilir

Soru: 1970 doğumluyum. 1993’te sigortalı oldum. 12 yıl çalıştım, prim günüm eksik. 3 çocuğum var, doğum borçlanmasıyla emekli olamaz mıyım?

Cevap: Kadın sigortalılar her bir doğum için 2 yıllık borçlanma hakkına sahip. Doğum borçlanması en fazla üç doğum için yapılabilir. Dolayısıyla kadın sigortalı en fazla 2.160 gün borçlanma hakkına sahip. Borçlanma kadınlara prim gün sayısı kazandırır. Ancak sigorta girişini geri çekmez ve erken emeklilik sağlamaz. Sizin doğumlarınız 1993’ten sonra ise, doğumdan sonraki sürelerde adınıza prim yatırılmamışsa 2.160 gün borçlanabilirsiniz. Emekli olmak için 1.280 prim gününe ihtiyacınız var. Dolayısıyla iki doğumu borçlanmanız yeterli. Doğumlardan ikisi 1993 sonrası ise 2019’da emekli olabilirsiniz.

Okan Güray Bülbül

Kaynak : Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.