Memurlara Uygulanan Ücret Politikası Değişmeli

Memurlara Uygulanan Ücret Politikası Değişmeli

Genel Başkanımız Önder Kahveci Genel Başkan yardımcımız Yusuf Alan ile birlikte Sakarya şubemizin gerçekleştirdiği işyeri temsilcileri toplantısına katıldı.

Genel Başkanımız Önder Kahveci Genel Başkan yardımcımız Yusuf Alan ile birlikte Sakarya şubemizin gerçekleştirdiği işyeri temsilcileri toplantısına katıldı.


Sakarya Şube Başkanımız İrfan Korkmaz’ın açılışını yaptığı toplantıda bir konuşma yapan Genel Başkanımız Önder Kahveci kamu çalışanlarının sorunları ve ekonomi gündemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. 

Konuşmasında memurların büyümeden pay alamadığını dile getiren Genel Başkanımız Önder Kahveci “Türkiye’nin yüzde 7.4 büyüdüğü açıklandı. Üretime dayalı bir büyüme ise bu ülkemiz adına sevindiricidir. Üretip, satıyorsak ve ekonomimiz büyüyorsa bu çok sevindiricidir. Dün Maliye Bakanı Sayın Naci Ağbal dedi ki "büyüme ücretlere yansımıyor' biz de sürekli bunun söylüyoruz. Nihayet bir bakanımızda bunu itiraf etti. Biz kamu çalışanları,  bu ülkenin sabit gelirlileri olarak büyümeden pay alamıyoruz. Bunun sonucunda da gelir dağılımında sıkıntı çıkıyor. Yani bu ülkenin gelirinin yüzde 80’i yüzde 20’ye, yüzde 20’si ise yüzde 80’e gidiyor.  Böyle bir durumda da memurlar, emekliler ihtiyaçlarını karşılayamıyor.'  dedi.

Türkiye’de memurlara uygulanan ücret politikasının değişmesi gerektiğini dile getiren Kahveci "Bakınız yüzde 7,5 zammı biz sene sonunda alacağız. Enflasyon farkını 6 ay sonunda alacağız. Yani o zamana kadar cepten yiyeceğiz. Bu ücret politikasının mutlaka değişmesi lazım. Bunun mücadelesini vereceğiz. Hatırlarsanız geçmiş yıllarda yüzde 2 payı refah payı verilirdi.  15 senedir o da ortadan kaldırıldı.  Ülkedeki büyümeden çalışanlara, toplum kesimlerine pay verilmelidir. Verilsin ki ücret dağılımındaki adaletsizlik ortadan kaldırılabilsin.

Sağlık çalışanlarının maaşların yanı sıra yıpranma payı, döner sermayelerin düşüklüğü gibi sorunlarla uğraştığını kaydeden Kahveci: Sağlıkta yılan hikâyesine dönen bir fiili hizmet var. 2014 yılında Sayın Cumhurbaşkanı biz sağlık çalışanlarına fiili hizmet verileceğini açıkladı. Sağlık çalışanlarının bunu hak ettiğini dile getirdi. Tespit doğru, taahhütte iyi ama gerçekleşmede sıkıntı var. Bilmiyoruz Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözünü hükümet dikkate almıyor mu ? Sözün üzerinden 4 yıl geçmiş hala yıpranma payı verilmedi.  Geçenlerde Sayın Bakan’da bunu dile getirerek kanun tasarısını B:aşbakanlığa sunduklarını açıkladı. Bakalım en kısa sürede bu tasarıyı görmek istiyoruz. Türk Sağlık-Sen olarak diyoruz ki ayrımcılığa dayalı bir yıpranma payı olmamalıdır. Tüm çalışanlara yıpranma payı adil bir şekilde verilmelidir. Bunu geçtiğimiz hafta Kamu Personeli Danışma Kurulunda Sayın Çalışma Bakanımıza da ifade ettim. Sağlık hizmeti bir ekip hizmetidir. Bir ekip anlayışı içerisinde yürütülür onun içinde bir yıpranma verilecekse tüm sağlık personellerine, tüm çalışanlara verilmelidir. “ dedi. 

Genel başkanımız sözlerini işyeri temsilcilerimize çalışmalarında başarılar dileyerek tamamladı. Konuşmaların ardından emekli olan üyelerimize de Genel Başkanımız tarafından plaket takdim edildi. Genel Başkanımız sendikamıza verdikleri hizmetler için emekli olan üyelerimize teşekkür etti. 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.