Merkez Bankası enflasyon raporu Erdoğan'a faiz yanıtı

Merkez Bankası enflasyon raporu Erdoğan'a faiz yanıtı

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a faiz indirimi yanıt: Enflasyonun düşmesi şart

[quote_box_center]Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a faiz indirimi yanıt: Enflasyonun düşmesi şart[/quote_box_center]

Merkez Bankası 2015 yılının ilk enflasyonraporununda iddialı hedefler koydu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a faiz indirimi yanıtı verdi. 

Merkez Bankası 2015 yılı sonunda enflasyontahmini yüzde 6.1'den yüzde 5.5'e indirildi. 2016 yılında ise enflasyon tahmini yüzde 5 olarak revize edildi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçıdüzenlediği basın toplantısındaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile hükümet üyelerinin 'faiz indirimi' açıklamalarına da yanıt verdi, faizin düşmesi için enflasyonunun düşmesi şartını koydu.

Başçı, "O yüzden de faiz indirimlerinde enflasyonu görüp adım atıyoruz. Temkinli adımlar atıyoruz. Önce enflasyonu görüyoruz sonra adım atıyoruz" diye konuştu. 

merkez bankası başkanı erdem başçı'dan cumhurbaşkanı erdoğan'a faiz indirimi şartı.jpg

ERDOĞAN'A 'ENFLASYON' ŞARTI

Erdem Başçı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile hükümet üyelerinin faiz indirimine ilişkin açıklamalarına şöyle yanıt verdi:

"Siyasi söylemler dünyanın her yerinde duyarsınız. Bazen üst düzeyde bazen en üst düzeyde bu açıklamaları duyarsınız. En son Çek Cumhurbaşkanı Çek Merkez Bankası'na net bir mesaj gönderdi. Şöyle yapsınlar dedi. Böyle inişli çıkışlı dönemlerde bu açıklamaların artması normaldir. 

Her söylenende hakikat payı vardır. Bu taleplerin teknik yönleri vardır. Biz bu açıklamaları dinleriz, teknik şartları da inceleriz. Ancak oturup enflasyonu oturup düşürücü etkilerine bakarız. 

O yüzden de faiz indirimlerinde enflasyonu görüp adım atıyoruz. Temkinli adımlar atıyoruz. Önce enflasyonu görüyoruz sonra adım atıyoruz."
 

FAİZ İNDİRİMİ SİYASİLERİ KIZMIŞTI!
Merkez Bankası'nın geçen hafta açıkladığı yarım puanlık faiz indirimi kararı siyasi gündemi karıştırmıştı. Bir süredir hükümet tarafından faiz indirim yapılması konusunda telkinlerle karşılaşan Merkez Bankası sembolik faiz indirimi kararı almıştı. Karar reel piyasalar üzerinde fazla etkili olmazken, siyasette tartışma yaratmıştı. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'yı hedef alarak "Merkez Bankası verilen mesajdan nasibini almamış" eleştirisinde bulunmuştu. 
 

SON 45 YILIN EN DÜŞÜK ENFLASYONU

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın 2015'in ilk enflasyon raporuna ilişkin yaptığı diğer açıklamaların detayları şöyle:

Başçı, "Para politikasında temkinli yaklaşımın olumlu sonuçlarını almaya başladık. Enflasyondaki düşüş eğilimi bu aydan itibaren hız kazanacak. Faiz indirim sürecini Ocak ayından itibaren başlattık. Bu yıl sonunda son 45 yılın en düşük enflasyonunu görmek mümkün" dedi. Merkez Bankası Başkanı, "Petroldeki düşüş,enflasyon ve dış denge de ekonomiyi olumlu etkileyecek. Dış talepteki zayıflama eğilimi ile büyüme ılımlı seyrediyor" diye devam etti.

YÜZDE 5'E YAKLAŞACAK 

Başçı, "Gerileyen petrol fiyatları, 2015'te birikimli kur etkisinin azalması, gıda fiyatlarının etkisiyle enflasyonda kayda değer gerileme bekliyoruz. Yıl ortasında yüzde 5 hedefine uyumlu seviyelere yaklaşacak. Çekirdek enflasyon eğilimleri düşmeye devam ediyor" dedi.

Başçı, "İç talepte yaşanacak kademeli artışla büyümede ılımlı artış bekliyoruz" diye devam etti. 

ENFLASYON BASKILARI SINIRLANACAK 

Başçı, "Kredilerde mevcut eğilimlerin önümüzdeki dönemde devamını öngörüyoruz. Bu da orta vadeli enflasyon baskılarını sınırlayacak, cari dengedeki düzelmeyi canlandıracak" dedi.

BELİRGİN BİR İYİLEŞME OLACAK 

Başçı, yılın ilk çeyreğinde TÜFE'de belirgin bir iyileşmenin olacağını da belirtti ve Başçı, "Enflasyonun yıl ortasında hedefe yaklaşacağını inanıyoruz" diye konuştu. 

PETROL ETKİSİ 

2014 yıl sonu itibariyle çekirdek enflasyonun yüzde 5'e yaklaştığını söyleyen Başçı, bu dönemde petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisinin görüldüğünü ifade etti. Başçı, "Yılın son çeyreğinde petrol fiyatlarının düşmesinin enflasyona olumlu etkisini izledik" dedi.

2015 ENFLASYON BEKLENTİSİ

Başçı, "2015 yıl sonu enflasyon beklentisi 5.5 olmasını tahmin ediyoruz" dedi. Başçı, 2015 yılı enflasyon beklentisini ise yüzde 5 olmasının beklendiğini açıkladı. 

DÜŞÜK MALİYETLE AVRO BORÇLANMASI

Başçı, "Bankalarımız ve firmalarımız avro bazında şimdiye kadar hiç görmedikleri ucuz maliyetle borçlanabilecek. Burada dikkat edilmesi gereken husus, Avrupa'ya ihracat yapan firmaların avro bazında, ABD'ye ihracat yapanların dolar bazında borçlanmasıdır" açıklamasında da bulundu.

KÜRESEL ÖNLEM ŞART
 
Başçı, avro/dolar paritesindeki hareketlere ilişkin, "Eğer hareketler sertleşirse küresel düzeyde çözüm bulunması gerekir" dedi. 

merkez-bankasi-enflasyor-raporu-faiz-icin-ne-dedi-dolar-ne-olur.jpg


DÖVİZ KURU BUGÜN SAAT 11.00 RAKAMLARI

Merkez Bankası'nın kritik açıklaması öncesi Dolar/TL kuru bugün saat 09.00'da güne 2.3550 lira seviyesinden güne başlamıştı. Başçı'nın açıklamaları sonrası ise saat 11.00 itibariyle Dolar/TL kuru bugün 2.34 lira seviyesine indi.  

KAPALIÇARŞI ALTIN FİYATLARI BUGÜN

Dolardaki hareketlilikten doğrudan etkilenen Kapalıçarşı'da altın fiyatları bugün güne şöyle başladı:
 

  CUMA    PAZARTESİ  
      Alış     Satış                 Alış     Satış               
24 Ayar Külçe Altın(Gr.)     95,80 96,40 95,75 96,35
Cumhuriyet Ata Lira     627,00 643,00 627,00 643,00
22 Ayar Bilezik(Gr.)     87,18 93,94 87,13 93,89
Lira(Tam) Ziynet     604,00 627,00 604,00 627,00
Yarım Ziynet     302,00 315,00 301,00 315,00
Çeyrek Ziynet     150,00 159,00 150,00 159,00 

 BORSA 91 BİN PUANIN ÜZERİNDE

Merkez Bankası'nın açıklaması öncesi Borsa İstanbul güne yüzde 0,15 primle 91 bin 546 puandan başladı. Borsa güne hafif primle başladı. Endeks yeni işlem gününde yüzde 0,15 primle 91 bin 546 puandan başladı. Tarihi zirveye yaklaşan hisse senetlerinde Merkez Bankası'nın açıklamaları yakından takip edilecek.

internethaber.com

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.