Merkez'den önemli faiz açıklaması

Merkez'den önemli faiz açıklaması

MB Başkanı Erdem Başçı, "faiz daha da inebilir" açıklamasını yaptı.

Merkez Bankası (MB) Başkanı Erdem Başçı, merkez bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğunu söyledi.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) ve G20 Dönem Başkanlığı'nın İstanbul'da düzenlediği, "Türkiye'nin Başkanlığında G20 Gündemi" Konferansında "Türkiye'de Fiyat İstikrarı ve Büyüme" konulu bir sunum yapan Başçı, yüksek enflasyonun ve deflasyonun büyümeyi zayıflatabilen unsurlar olduğunu vurguladı.

Merkez bankaları açısından büyümeyi desteklemenin en iyi yolunun fiyat istikrarını sağlamak olduğuna işaret eden Başçı, beşeri sermaye, istihdam piyasası, teknoloji, yenilikçilik ve fiziki altyapı alanlarında yapılacak reformların Türkiye'nin büyüme potansiyelini daha da artıracağını belirtti.

Enflasyon oranlarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdem Başçı, enflasyon oranlarının 1970'lerde petrol şokuna bağlı olarak artışıyla birlikte enflasyonun yüzde 10-100 hattına oturduğunu söyledi. Başçı, son senelerde bu oranın gerileyerek, tek haneye indiğini dile getirdi.

2015 SONU İÇİN YÜZDE 5 ENFLASYON ÖNGÜRÜLÜYOR

2015 sonu için yüzde 5 enflasyon öngörüldüğünü anlatan Başçı, "Biz bu anlamda neredeyiz? Şu an yüzde 7,2 seviyelerindeyiz. Demek ki yüzde 5'i yakalama adına daha kat etmemiz gereken yol var. Dış faktörleri ele aldığımızda petrol fiyatlarında gerilemenin önemli rolü olduğunu anlıyoruz. Bu bizim lehimize. Ama doların değerinin artması aleyhimize. Bu iki faktörü her gün takip ediyoruz. Ancak petrol fiyatlarında ve kurda epey volatilite var. Bu nedenle sabırlı olmak gerek, aylık takip yapmak gerek. Aylık takip daha sıhhatli. Tabii bir de enflasyonun ana itici gücü var. İç faktörler burada önemli rol oynuyor. İstikrarlı bir üretim büyümesi, çıktı büyümesi, velocity, stabil para büyümesi ki, şu an o yüzde 9-10 seviyesinde, artı istikrarlı kredi büyümesi de olursa ki, yüzde 15 oranını aşıyor, bütün bunlar bir miktar üretimi ön plana alacak, tüketimin önüne geçirecektir" dedi.

DIŞ FAKTÖRLERİN ENFLASYONA ETKİSİ GEÇİCİ

Dış faktörlerin enflasyona etkilerinin geçici olduğunu belirten Başçı, "Örneğin bu sene petrol fiyatları geriler ama seneye gerilemez. Kurda oynamalar olur ama geçicidir, devamlı değildir. Burada ana itici güç para ve kredi büyümeleridir. Tahminim, eğer sene sonunda yüzde 5'e yakın bir orana geldiğimiz takdirde bu büyümeye önemli katkı koyacaktır. Faiz inecektir, kalacaktır, daha da inebilir. Piyasalar bunun olabileceğine ikna olduktan sonra. Burada Merkez Bankası'nın ülke büyümesine katkısı da önemli olacaktır" ifadesini kullandı.

62. Hükümet tarafından açıklanan reform paketleri ile güçlü büyüme öngörüldüğüne işaret eden Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Bu paketler özel sektörün önünde engelleri kaldıracak gibi. Kalkınma Bakanlığı'nın belirlemelerine göre bu uygulandığı takdirde Türkiye'nin büyüme hedefine 1 puan katkı sunacak. Onun için G20 döneminde bu yapısal reformların uygulanması önemlidir" ifadelerini kullandı.

TOBB BAŞKANI, BAŞÇI'DAN ÖVGÜ İLE SÖZ ETTİ

Konferansa katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesinden gurur duyduklarını söyledi. Konuşmasında, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'dan övgü ile söz eden Hisarcıklıoğlu, "Sayın Başçı sadece bir hoca değil, kendisi küresel kriz sonrasının en başarılı merkez bankası başkanlarından da biri. Sayın Başçı, Türkiye'nin G20 Dönem Başkanlığı vesilesiyle G20 Merkez Bankası Başkanlarının da dönem başkanı oldu. Bugün ve yarın Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları ile sözünü ettiğim sorunları tartışacaklar. Biz de onlardan gelecek işaretleri bekleyeceğiz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.