Mesele Vitrinde Kalmaksa Doğru Yoldasınız

Popüler kültür hayatımıza gireli tüketim arttı. Bu zaten herkesin bildiği bir gerçek. Ancak buna rağmen popülizmin kısa süreli cazibesinin müşterisi azımsanacak gibi değil.

Popüler ürünlerden popüler söylemlere geçişimiz çok gecikmedi. Herkese dağıtılan mavi boncuklar, yalandan, samimi olmayan tebessümler, kağıttan kaplanlar, balon haberler havalarda uçuşuyor. Süslü salonlarda bindirilmiş kıtalara koca koca vaatler, süslü cümleler, tezviratlar ..

Popülizm kabul görmese bu kadar popüler olmazdı diye bir espriyle devam edelim. İnsanların duymak istediklerini ya da ideal olanı onlara söyleyince size olan ilgileri artıyor. Bunu bir de açık uçlu, süslü  cümlelerle ifade ederseniz arzular şelale..

Sanat, siyaset, spor dünyasında bu tarza çok alışkınız zaten ama bu dil milli eğitime sirayet ederse iki kere düşünmek bile yetmeyebilir. Geleceğimizin teminatı diye ifade ettiğimiz çocuklarımızı, gençlerimizi dolayısıyla geleceğimizi popüler kelime oyunlarına kurban etmeyelim.

Bakanlık düzeyinde 2023 vizyonu ile ufuk belirlenirken yerelde 20 yıl önceki Sanat İş Eğitimi; Yaşam Becerileri Atölyesi, Resim Sınıfı; Görsel Sanatlar Beceri Tasarım Atölyesi,  Fen Laboratuarı; Fen Bilimleri Beceri Tasarım Atölyesi olarak evrilirse havanda su dövmeye devam ederiz. Bu şekliyle kapıdaki tabela değişikliğinden öteye geçmeyecek Beceri Tasarım Atölyeleri, nitelik olarak olmasa da nicelik yönüyle yine süslü salonlarda, bindirilmiş kıtalardan yoğun alkış alacaktır. Oradaki fotoğraf da zaten ilgili makamlarca sosyal medyadan basına en güzel şekilde kullanılacaktır.

Zaman zaman çok mu defans yapıyoruz, yeniliklere gelişmelere çok mu kapalıyız diye düşünüyorum ancak geçmişten bugüne edindiğimiz tecrübeleri hatırladıkça kendimize de çok haksızlık etmeyelim diyorum. Meslek Liseleri bir zamanlar televizyonlarda tanıtım yapıyordu. Reklamlarda 18-20 yaşında ustalar kendi dükkanlarını açıyordu. Bugün geldiğimiz noktada en az 4 yıl okuyup meslek liselerinden mezun olan gençlerimizin hatrı sayılır çoğunluğu torna tesviye metal vs işleri ile sanayide kendilerini ustalaştırmak yerine kafelerde restoranlarda cemiyetlerde garsonluk yapmayı tercih ediyor.  Fabrikalar, birkaç ay eğitime mesai harcayarak ihtiyaç duydukları alanlara yönelik kendi elemanlarını yetiştiriyor.

Popüler kültürle devam edecek olursak popülizmin en büyük özelliği kısa vadede etkili olması diye düşünüyorum. Uzun vadede nerdeyse hiçbir değeri olmayan bu söylemlerin nitelikli ürün vermediği/vermeyeceği görüldüğü andan itibaren bir karşılığı olmayacaktır. Siyaset, sanat, spor gibi alanlarda söylemler ürünlerden daha çok kabul görebilir. Ancak bizim camiamız ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz der.

Böyle bir süreçte popüler olan ne varsa oradan yürümek, insanların hoşuna giden etiketlere dahil olmak, mış gibi görünmek, muş gibi yapmak vitrin ömrünüzü uzatır. Mesele vitrinde kalmaksa sorun yok doğru yoldasınız ama yaradılış gayenize dair bir hedefiniz, kaygınız varsa bırakın bu işleri uykuların bile haram olması gerekir size.

Ez cümle popüler kültür yozlaştırır, niteliği düşürür, bir süre sonra unutulur gider, bir kıymeti harbiyesi de olmaz. Şeklen değil içerik olarak meseleye bakarsak kime-neye hizmet ettiğimizi de görürüz diye düşünüyorum.

Selam ve dua ile..

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum