1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Meslek Liselerinden 57 Buluş
Meslek Liselerinden 57 Buluş

Meslek Liselerinden 57 Buluş

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi´ni gezdi.

A+A-

Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Nevzat Ayaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Eğitimden Üretime Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Okulları Sergisi´ni gezdi.

Sergisinin açılış töreninde yaptığı konuşmada, sergide 25 ildeki 47 okulda geliştirilen ürünlerin bulunduğunu anlatan Bakan Avcı, mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılması için çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin çok daha nitelikli hale gelmesi, günün icaplarına daha uyumlu hale gelmesi, öğretmenlerin mesleki bilgi ve görgülerinin artırılması için yurt içi ve dışında çeşitli görevlendirilmeleri konusunda da çalışmalarımız var" diye konuştu. 
Son 2 yılda bütün ders yılı ve dönem açılışlarını mesleki ve teknik lisede yaptıklarını hatırlatan Bakan Avcı, özellikle seçtikleri ve her fırsatta ziyaret ettikleri bu okulların kamuoyu tarafından yakından tanınmasına gayret gösterdiklerini ifade etti. 
Türkiye´nin, mesleki ve teknik eğitimde OECD ortalamasını yakaladığını vurgulayan Bakan Avcı, konuşmasının devamında şunları söyledi: "Önümüzdeki dönemde yeni ve sürmekte olan projelerin tamamlanmasıyla mesleki ve teknik eğitimde niteliğin artırılmasında çok önemli mesafeler almış olacağız. Mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin de ayrıca çok ciddi biçimde desteklenmesi gerekiyor. Özellikle mesleki ve teknik eğitim öğretmenliğinin çok daha nitelikli, günün icaplarına daha uyumlu hale gelmesi, öğretmenlerin mesleki bilgi ve görgülerinin artırılması için yurt içi ve dışında çeşitli görevlendirilmeleri konusunda da çalışmalarımız var."

Bakan Avcı, mesleki ve teknik liselerdeki faaliyetlerin bu sergiden ibaret olmadığını, ancak yer sıkıntısı nedeniyle kısıtlı sayıda ürünün sergilenebildiğini aktardı.

Mesleki ve teknik eğitim liselerinde çok iyi eğitim verildiğine ve çok güzel ürünler ortaya çıktığına işaret eden Bakan Avcı, "Ne yazık ki kamuoyunda yapılanlar bilinmiyor. Bu okulların gerçekte nasıl seçkin eğitim kurumları olduğunun kamuoyu tarafından bilinmesine bu sergi de bir nebze katkıda bulunacak" ifadesini kullandı.


OSB´lerdeki liselere vurgu

Bakan Avcı, organize sanayi bölgelerinde (OSB) açılan mesleki ve teknik liselerde eğitim gören öğrencilere yönelik teşvik sistemine de değindiği konuşmasında, şunları kaydetti: "Son günlerde çokça konuşulduğu için o konuda kısa bir bilgi vermek istiyorum. 14 ilde organize sanayi bölgelerinde açtığımız 20 mesleki ve teknik lisemiz var. Buralarda, eğitim öğretim gören öğrencilere Bakanlık olarak bölümüne göre 3 bin 500-5 bin 500 arasında değişen destek veriyoruz. Bunun da kamuoyu tarafından ne yazık ki çok iyi bilinmediğini gördüğümüz için burada vurgulama ihtiyacı duydum." 
Bakan Avcı, mesleki ve teknik eğitim veren liselerden mezun olacakların, Türkiye´nin mesleki ve teknik eğitimine katkı vermesi temennisini de dile getirdi. Bakan Avcı, konuşmaların ardından açılışını yaptığı sergiyi gezerek, öğretmen ve öğrencilerden bilgi aldı.


Bakan Avcı Simitmatikten simit aldı

Bakan Avcı, Bursa Osmangazi Hürriyet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin geliştirdiği "Rüzgar Yönlü Lodos Bacası" ve "Simitmatik" projeleri ile yakından ilgilendi.

Attığı 50 kuruşla "simitmatik"ten aldığı simidin tadına Bakan Avcı, bunu daha sonra protokoldekiler ve gazetecilerle de paylaştı.
Eskişehir Odunpazarı Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerince geliştirilen "Söz Dinleyen Ev" projesini de inceleyen Bakan Avcı, ışık, ses, ısınma ve perdelerin cep telefonundan verilen sesli komutlarla açılıp kapanmasını sağlayan sistemi denedi.

Bakan Avcı, daha sonra yanındakilere Mamak Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Yiyecek İçecek Hizmetleri Bölümü öğrencilerinin yaptığı kuru fasulyeli, nohutlu, mercimekli, baklalı çikolatalardan ve çölyak hastaları için üretilen gulutensiz pastadan ikram etti.

Adana Kozan Karacaoğlan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Giyim Üretim Teknolojisi öğrencilerinin, dağcıların ve askerlerin kullanması için suni deriden ürettiği "Çok Amaçlı Çanta" da Bakan Avcı başta olmak üzere protokoldekilerin büyük ilgisini çekti.


Okulun geliştirdiği elektrikli araca bindi

Bakan Avcı, Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin geliştirdiği elektrikli araç ile Mersin Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin yaptığı "Muhabbet Yıldızı" adlı 5 kişinin aynı anda kullanabildiği bisiklete Bakanlık bürokratları ile kısa bir süre bindi.

Sergide, Türkiye´nin çeşitli illerindeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında geliştirilen toplam 57 proje yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.