Şahin Ali Şen

Şahin Ali Şen

Milletin Geleceğinde İmzası Olan Öğretmenlerimize Selam Olsun

İnsan olmak büyük bir nimet, Türkiye vatandaşı olmak büyük bir sorumluluk, öğretmen olmak en büyük ayrıcalıktır. Güçlü ve huzurlu Türkiye’nin anahtarı kaliteli eğitim; kaliteli eğitimin mimarları ise öğretmenlerimizdir. Hakkari’nin en ücra köyünden Edirne’nin en uç köyüne, Kars’ın sınır köyünden Muğla’nın en uç köyüne, Türkiye’nin eğitim hayatını ilmek ilmek, nakış akış işleyen değerli öğretmenlerimiz iyi ki varsınız. İyi ki varsınız cehalet bataklıklarını kurutan güzel insanlar. Unutmadığımız, unutmayacağımız, unutturmayacağımız, hatırlamaktan hep mutluluk duyacağımız kıymetli öğretmenlerimiz, Gününüz kutlu olsun.

Öğretmenlerimizin imzası geleceğe, umuda atılan imzadır. İnsana ve  insan kişiliğine atılan imzadır. Çünkü öğretmenlerimiz karakter yapıcıdır. Ülkemizin devlet adamlarından bilim insanlarına, din adamlarından alimlerine, sanatçılarından iş adamlarına öğretmenin imzası vardır. Onlar öğretmen yetiştiren öğretmenlerdir. Yetiştirdikleri meslektaşlarında yine onların imzası vardır.Yetiştirdikleri devlet adamlarının icraatlarında, adalet dağıtan hakimlerin kararlarında, sosyal koruma programlarıyla toplumun ihtiyaçlarını karşılayan kaymakamların faaliyetlerinde, doktorların ameliyatlarında, dev  eserleri yapan mühendislerin ve mimarların yapıtlarında, muhteşem tezhip, ebru, minyatür, kat’ı sanatkarlarının eserlerinde onların imzası vardır. Çünkü her öğrencinin eserinde hocasından bir ruh, bir iz vardır. İstanbul’un fethinde iki dev imza vardır; biri Fatih’in, diğeri  fetih ruhunu aşılayan hocası Akşemseddin’indir. Tarihe birlikte not düşmüşler, çağ açan çağ kapatan imzayı birlikte atmışlardır.

Kreş öğrencisinden üniversite öğrencine kadar çocuklarımızın ve gençlerimizin önünde iki yol vardır. Biri doğru, güzel ve iyi yol; diğeri yanlış, çirkin ve kötü yol. Hayat seçmektir. Çocuklarımız ve gençlerimiz seçimlerini yaparken, öğretmenlerimiz rehberlik yapmakta, yol göstermektedir. Zihin inşacısı öğretmenlerimiz, öğrencilerine hayat dalgalarıyla mücadele etmeyi öğretmekte, çağın kodlarını ve geleceğin şifrelerini vermeye devam etmektedirler. Kalplere iyilik, zihinlere fikir tohumu eken öğretmenlerimiz, çocukların içindeki mühendisi, doktoru, mimarı, öğretmeni, girişimciyi, din adamını keşfetmekte, bu cevher doğrultusunda yönlendirmektedirler.

Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Öğretmen bir ülkenin geleceğini değiştirebilir, dönüştürebilir. Bir öğrencinin elinden tutarken dünyanın elinden tutar gibi tutar, öğrenciyle dertleşirken bütün insanlıkla dertleşir gibi dertleşir. Öğretmenin etkisi toplumdan topluma nesilden nesile sürer gider. Socrates, “Öğretmen, geçmişin öğreticisi geleceğin kurucusudur” der.  Hepimizde ve hepimizin geleceğinde onun emeği vardır. Bizdeki bizi bulduran insan öğretmenlerimizdir.

Bu güzel insanların hayatlarının hep beyaz perdeye aktarılmasını istemişimdir, hem de yüzlercesinin. Her yıl onlarca dizide öğretmenlerimizin örnek hayat hikayeleri anlatılsa iyi olmaz mı? Şehitlerimizin isimlerinin okullara, önemli kurumlara verilmesini çok değerli ve anlamlı buluyorum. Mahalleden başlayarak tüm ülkenin değişim ve dönüşümünde büyük sorumluk alan öğretmenlerimizin de isimlerinin okullara, üniversitelere, kütüphanelere verilmesi anlamlı olacak, manevi bir motivasyon etkisi yapacaktır.

Değerli öğretmenlerimiz, çağ açanları, çığır açanları yetiştirdiniz. Yarınki Türkiye’nin mimarlarını topluma kazandırdınız. Fikir mayalayan, ruhları inşa eden, davranışları iyiliğe yönlendiren bilge insanlar yetiştiren öğretmenlerimiz bugün size vefa günü. Bugün öğretmenler günü. Bugün fikir işçilerini mutlu etme günü. Bugün kimliğine, vatanına, dinine, kültürüne, medeniyetine, tarihine bağlı gençler yetiştirenleri onore etme günü. Gönül mekteplerinde gençlerimizi yoğuran öğretmenlerimizi saygıyla anma günü. İçimizdeki ilim kıvılcımını ateşleyen, yeteneklerimizi keşfeden, hayatımıza yön veren kutup yıldızlarına hürmet etme günü. Anne yarısı, baba yarısı  çöl bahçıvanı öğretmenlerimizle kucaklaşma zamanı.

Öğretmene en büyük hediyeyi öğrencileri verebilir. Onu da derslerine iyi  çalışarak, güzel meslek edinerek ve erdem sahibi olarak yapabilirler. Düşünsenize öğrenciniz sizin okulunuza öğretmen olarak geliyor. Öğrencinizle omuz omuza geleceğe güzel insanlar yetiştiriyorsunuz, bundan daha büyük hediye olabilir mi? Kumandayı elinize aldınız ve bir haber kanalını açtınız, karşınızda yetiştirdiğiniz bir öğrencinizin fotoğrafı. Bir buluş gerçekleştirerek kimya dalında Nobel ödülü almış, tüm haberler öğrencinizi anlatıyor. Değerli öğretmenlerimiz bu tablo sizin için büyük bir hediye olmaz mı?

“Bağda izin olsun yemeğe yüzün olsun” derler. Türkiye’de en çok izi olan, her şeyin altında imzası bulunan öğretmenlerimizdir. Hak ettikleri hiçbir zaman tam anlamıyla verilmemiştir.  Onların da hiçbir zaman maddi beklenti öncelikli talepleri olmamıştır. Ancak, marifet iltifata tabidir. Bu vazifeyi değerli öğretmenlerimizin yetiştirdiği siyasetçiler, bürokratlar, sendikacılar düşünecek. Öğretmenlerinin mali, sosyal ve özlük haklarını iyileştirecekler ki, onlar gelecek endişesi ve kaygısı taşımadan tüm zihinsel enerjilerini büyük Türkiye’nin mimarları olacak gençlerimizin yetişmesi için harcasınlar.

Ülkemizin kubbesinde hoş seda bırakan öğretmenlerimizi hatırlayalım, hatırlatalım istedik.  Teşekkürler öğretmenlerimiz. İyi ki varsınız. Elinize, yüreğinize, aklınıza sağlık. Öğretmenler Gününüz kutlu olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.