MİTe sızmak için eğitim almışlar

MİTe sızmak için eğitim almışlar

Mersin'de derin yapıya şok operasyon. Mesleğe yeni başlayan polislere geceleri eğitim veren paraleller darbe yapabilselerdi Ramazan Akyürek MİT Müsteşarı, eğitim verdikleri polisler de MİT personeli olacaktı.

Akşam gazetesinin haberine göre;
Mersin emniyetindeki paralel yapılanmanın ilin valisinden emniyet müdürüne, bürokratından işadamına 123 kişiyi yasa dışı dinleme iddialarına yönelik operasyon yapıldı. Soruşturma dosyasına giren müfettiş raporlarına yansıyan detaylardan paralel yapının Mersin'de oluşturduğu MİT'e sızma hazırlığı çıktı. MİT'i Pensilvanya'ya bağlama planını deşifre eden polis memurunun ifadelerinin yer aldığı raporda 2013 yılında istihbarat şubede yeni nesil polislerin MİT görevlisi gibi yetiştirildiğiRamazan Akyürek'in teşkilatın başına geçirilerek bu polislerin de emrine verilmesinin planlandığına yer verildi.

23 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Mersin'de aralarında vali, hakim, emniyet müdürü, siyasiler, bürokratlar ve iş adamlarının da bulunduğu 123 kişiyi yasa dışı yollarla dinledikleri gerekçesiyle 16'sı daha önce meslekten ihraç edilen 27 paralel emniyetçiye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyonda 23 kişi gözaltına alındı. Meslekten ihraç edilen Eski İstihbarat Müdürleri Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya ile Komiser İlyas Avcı ve Yavuz Efe adreslerinde bulunamadı. Kaya, Avcı ve Efe öğleden sonra teslim oldu. Ankara'da olan Çengelci de Mersin'e gelerek teslim olacağı öne sürüldü.

DERSLER GECE YAPILMIŞ

Müfettiş raporlarına göre paralel yapının gönderdiği yeni istihbaratçıları MİT'e hazırlamak için akşamları hızlandırılmış eğitimler verilmiş. Eğitimlerde MİT'i ele geçirme planı talimatı verilmiş.

Akyürek darbeyle koltuğa oturacaktı

Soruşturma dosyasına giren Mersin emniyetinde görevli polis memurunun İçişleri Bakanlığı'na gönderdiği 11 sayfalık mektupta yer alan detaylar Mersin'deki yapılanmayı deşifre etti. Raporlara yansıyan bilgilere göre 2013 yılınnda Mersin'de ilginç bir yapılanmaya gidilmiş. Şubeye paralel yapı tarafından tayin edilen polisler MİT mensubu gibi eğitilmiş. Plana göre eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek MİT'in başına getirilip eğitime alınan polisler de teşkilata sızdırılıp emrine verilecekti. Böylece MİT Pensilvanya'ya bağlanacaktı.

* * *

'Tehditlere devam' mesajı

Bolu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz, dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ve tehditle suçlanan tweetlerinde suç unsuru bulunmadığını öne sürerek şunları söyledi: "Düzce Cumhuriyet Başsavcılığı'nın benimle ilgili dava açtığımdan haberim yok. Başsavcılık benimle ilgili dava açamaz. Bildiğim kadarıyla davayı ancak Yargıtay açabilir. Neye istinaden böyle bir dava açılmış bilemiyorum. Benim attığım tweetlerde suç unsuru taşıyan ifadeler yok. Eğer hakkımda dava açılırsa aynı tweetleri tekrar tekrar atacağım."

Akşam

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.