Müftülere de Resmi Nikah Yetkisi Verilsin

Müftülere de Resmi Nikah Yetkisi Verilsin

​Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar “Diyanet-Sen’in 2008 yılından beri toplu görüşme talepleri arasında yer alan “Müftülere de resmi nikah yetkisi verilmesi” konusunun bu gün gerek TBMM’de gerekse Diyanet İşleri Başkanlığı’nca konuşuluyor olması

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar “Diyanet-Sen’in 2008 yılından beri toplu görüşme talepleri arasında yer alan “Müftülere de resmi nikah yetkisi verilmesi” konusunun bu gün gerek TBMM’de gerekse Diyanet İşleri Başkanlığı’nca konuşuluyor olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu kaydetti.
 

Diyanet-Sen’in yıllardır bu konuyu kamuoyu ile paylaştığına ve toplu görüşme teklifleri arasında da yer aldığına dikkati çeken Bayraktutar, “Diyanet-Sen hiçbir zaman yalnızca ücret sendikacılığı yapmadı, toplumsal ihtilaçlara duyarsız kalmadı, toplu görüşme ve toplu sözleşme taleplerimizi arasında mutlaka toplumsal ihtiyaçların giderilmesine yönelik maddelerimizde yer almaktadır. 2008 yılı toplu görüşmelerinden beri kamuoyu ile paylaştığımız Müftülere de resmi nikah yetkisi verilmesi talebimiz toplumsal bir ihtiyaçtır. Bir çok kadın dini nikah nedeniyle büyük hak kayıplarına uğramakta mağdur olmaktadır. Bu sorunlara duyarsız kalmak mümkün değildir. Bu toplumsal sorunun milletvekillerimiz tarafından gündeme getirilmesi ve çözüm konusunda Diyanet-Sen’in teklifi üzerinde çalışma yapılması bizleri sevindirmiştir. Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de aynı doğrultudaki açıklamaları Diyanet-Sen’in ön görülü sendikacılık anlayışını bir kez daha ortaya koymuştur.”

Kadının Hakları ve Onuru Korunmalıdır

“Özellikle kadının haklarını ve onurunu korumak için önce resmi nikah kıyılmalıdır.” Diyen Bayraktutar“Resmi nikah olmadan dini nikah kıyılmamalıdır. Ancak yıllardır var olan bu yasağa rağmen halkımız din görevlisini söz, nişan ve düğününe çağırıp dini nikah kıymasını istemektedir. Bir nevi teamül haline gelmiş olan bu uygulama yasalarla çeliştiği için en çok din görevlilerini mağdur etmektedir. Halkın dini hassasiyetlerinden kaynaklanan ve uzun yıllardır teamül haline gelmiş olan bu uygulamaları kaldırmak mümkün olmadığına göre, uygulamaları suç olmaktan çıkaracak basit bir düzenleme yapmak sorunları da çözecektir kanaatindeyiz. Sorunun çözümü; belediye memuruna, nüfus memuruna, köy muhtarına ve hatta gemi kaptanına tanınan nikah kıyma yetkisinin müftülere de tanınmasıdır.” İfadelerine yer verdi.

Diyanet-Sen’in” Hastanelere din psikoloğu, ve orduya din subayı tekliflerinin de toplumsal ihtiyaçlar göz önüne alınarak talep edildiğini söyleyen Bayraktutar Diyanet-Sen’in hiçbir zaman toplumun değerlerinden, toplumun vicdanından ve isteklerinden farklı düşünmediğini ve toplumun bu tür ihtiyaçlarını da toplu görüşme ve toplu sözleşme masasına taşıyarak sosyal sorumluluklarını da yerine getirdiğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.