İbrahim Hakkı CELİS

İbrahim Hakkı CELİS

Musa Akkaş'a Sendikal Baskı Cevabı: Feeyne tezhebun?

BİR ARZU-YU MUHAL MİDİR?

  • “Feeyne tezhebun( o halde gidiş nereyedir? Tekvir26)

Kelimenin kendine mahsus gücü vardır. Bu güç gönlü köşk etmeye de muktedirken insanı bir kurşundan daha ağır yaralama kudretini de gösterir. Bir insan veya bir toplum hakkında konuşurken haddi zorlamak, kazanacağım kaygısında kaybetme eylemidir. Sınırlara riayet etmemek, bir topluluğun bütününü zan altında bırakacak keskinlikte cümleler kullanmak ne de büyük bir hududu aşma eylemidir.

Dün; Bursa’da Sayın Türk Eğitim Sen Genel Başkan Yardımcısı; baskı dedi, zulüm dedi, insanlar korktukları için üye olmuşlardı dedi, dedi de dedi. En başından ülkemizin en büyük sivil toplum örgütüne üye olmuş yüz binlerce insana “korktukları için üye olmuşlar “demek büyük bir zulüm değil midir Sayın Başkan Yardımcısı? Tarihin en büyük medeniyetini inşa etmiş milletimizin en münevver insanlarını silik bir edilgen parçadan ibarettiler, korktular da o yüzden üye oldular diyerek çukurun neresine yuvarlamış oldunuz?  Sizin iddianıza göre ülkemiz öğretmenlerinin en az yarısı cesaretten ve kendi kararlarını kendileri vermekten acizler midir ki baskı ve zulümle üye olsunlar. Sayın Başkan Yardımcısı, milletimizi tarihin gördüğü en büyük kahramanlıkların müsebbipleridirler. Ölürler ama korkaklıkla ölmezler.  Hele zulme asla rıza göstermezler, koruyacakları en değerli şeyin onurları olduğunu defaten ispat etmişlerdir. Bu genellemeniz apaçık bir cinayettir. Yekten yarım milyon öğretmene; bu korkaklık, siliklik, edilgenlik iddialarınıza karşı dururuz.  Müddei iddiasını ispat ile mükelleftir. Hak ve hukuk naralarıyla cümle kuran birinin önce bu iddialarının delillerini ortaya koyması icap etmez mi? Sadece hamasi birkaç cümle ile Kuran ve hadislerden küfür için söylenmiş kelamlarla bir grup topyekûn töhmet altında bırakılabilir mi? Var mı iddialarınızın bir grubu bir bütün suçlayacak delilleri. Tabi ki yok. Olamaz da zaten. Sizinkisi iki körün sarma yeme hikâyesi misaldir. Kendiniz sarmaları ikişer ikişer yediğiniz için karşı tarafı ikişer ikişer yemekle itham ediyorsunuz. Milletimizin hassasiyetleri ile donanmış, Kuranı kendine rehber edinmiş hiçbir toplum zulüm ile aynı yerde zikredilemez. Zulüm küfrün marifetidir.  Şahsi bir fiil varsa da bu genele kıyas edilemez.  İkna edilmişler ile yol alınmaz, yol inanmış ruhların harcıdır.  Gemiden inmek isteyene kim neden engel olsun. Bu büyük ve kutlu bir yolculuğun kervanıdır. Kervanda kalabilenlere selam olsun. Türkiye’nin en büyük sendikası olarak Eğitim -Bir-Sen’in yaptıkları ortadadır. Ülkemizin ve milletimizin özüne dönüşünün otoban yollarını inşa etme gayreti ortadadır. Memurun ve çalışanın emeğinin sevdası her yönüyle görünürdür. Mevzu memleket olunca ne kadar fedakârlık edilebileceğini en iyi ispat eden örgütlü yapıdır. Kaçacak yer ararken birileri, Sayın Ali YALÇIN’ın kahramanlığını ve cesaretini yazacak cümle bulmak güçtür. Hiç kimse yoksa dahi daima milletimizin yanında duracak bir Eğitim Bir-Sen vardır. İspat etmiştir. Hem de defaatle.

Karalamakla yol alınmaz Sayın Başkan Yardımcısı. Varsa yapacaklarınızı, yol haritanızı ortaya koyun. Eylem planlarınızı insanlara anlatın insanları ikna edin.  Medenilere galebe ikna iledir. Öğretmenin korkarak bir yerlerde durduğunu iftira etmek ne kadar yanlıştır. Herkes kendi çabasınca insanımızın inkişafı meselesine sutaşısın kendi meşrebince. İlim yolunun yolcularından oluşmuş bir topluluğu dedi kodu ile domino edemezsiniz.  Boşuna kürek çekiyorsunuz. Bugün sadece sizin sözlerinize itibar edecekler ancak küçük dünya hayatı için koltuk, şan peşinde olanlardır. Kutlu bir davanın yolcusudur öğretmenler ve onlar geçici olanla değil Baki olanla motive olacaklardır. Bırakın efendim şu çamurlu yolları. Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde inşa edilmiş otobanlara gelin. Bırakın geçmişin çirkin siyasetini bugünün çocuğu için, milletimiz için yapacaklarınıza gelin. Bu boş bir arzu değildir. Bu artık bir idealdir. Geminin bu rotadan çıkması imkân dâhilinde olmayacaktır.

Soruyorum Sayın Başkan yardımcısı sizlere: Feeyne tezhebun?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.