Müstehcen Şarkılar

Müstehcen Şarkılar

Geçenlerde arabayla yolculuk yaparken radyoyu açtım. Güzel bir şarkı çalıyordu. Melodisi hoşuma da gitmişti. Derken şarkı sözlerine başlayınca şok oldum. Öyle pespaye bir dil kullanılmıştı ki…

Toplumumuzun değerlerini yansıtmayan, gerçeklerinden uzak kaleme alınmış sözlerdi bunlar...

O kadar rahatsız oldum ki…

Kim bilir hangi ortamlarda dinleniyordur bu şarkılar, diye düşündüm.

Bu şarkılar bazen toplu ulaşım araçlarında çalınıyor. Radyolar bu şarkıları devamlı dinletiyorlar… Televizyon kanallarında klipleri yayımlanıyor.

Düşünsenize…

Çocuklarınızla birlikte, annenizin babanızın yanında müstehcen şarkıların çaldığını… Göz göre göre milletin duygularıyla alay ediyorlar. Kendi milletinin gerçeklerinden bu kadar kopuk olmayı nasıl beceriyorlar, pes doğrusu!.

***

Konu dikkatimi çekince internetten biraz sorgulayıp, araştırdım. Aman Allah’ım!. Neler var neler!.

İtiraf edeyim ki, bunların arasında en çok içimi acıtan da aldatmayla ilgili olanlarıydı. Şarkıların içine öyle bir yedirilmiş ki, zannedersiniz ki, aldatmak oldukça masum bir şey. Hatta bir öç alma eylemi!. Yazıklar olsun!.

Bu aziz milletin ahlakıyla böyle hoyratça ve seviyesizce oynamaya hakkınız yok!.

Aleni bir şekilde ahlaksızlığı sanat kılıfıyla sundukları ortada!. Bunları sadece bir eğlence olarak algılayan çocuklar ve gençler de bu şarkıları beğenerek dinliyorlar. Ve maalesef farkında olmadan çürümüş bir anlayışın alttan alta ahlaksızlığı ve fuhşiyatı normalize ettiğini ibretle izliyoruz...

***

Sanatçı diye ortalarda dolaşıp, bir de kimseyi beğenmeyen bu tipler, içerisinde yaşadıkları bu toplumun sorumluluğunu hiç mi üzerlerinde hissetmiyorlar?.

Vicdanları yok mu bunların?!. Kendi anaları babalarından da mı utanmıyorlar?.

Bunlar için en büyük değer, her şeyi paradan ve şöhretten ibaret görmek mi?.

Yetmezmiş gibi, bu millet bir de bunların militanlıklarına şahitlik ediyor!. Tabi, orası bahsi diğer…

Bir de ahlaklı ve seviyeli olan sanatçıları hemen dışlamaları yok mu?. Toplumun değerlerine saygılı olanları anında satılmış ilan ediveriyorlar!.

Giyimleriyle, konuşmalarıyla, yaşantılarıyla, şarkılarıyla, klipleriyle toplumu içten içe müstehcenliğe iten, ahlaksızlık girdabına sokanlar! Unutmayın!. Ömrünüz bir gün son bulduğunda sizler de camiye geleceksiniz!. O musallada namazınız kılınacak ve kabre gireceksiniz. Ve ne yaptığınızdan sorgu sual olacaksınız.

Merhamet ve acıma hissiyle sizin için dua ediyorum. Ömrünüz hayırla dolsun. Dolsun ki, bir an önce bu çıkmazdan dönün ve toplumun değerleriyle barışın artık. Sosyal sorumluluk projelerinde görelim sizleri. Seviyeli bir sanat icrasıyla toplumun karşısına çıksanız ne olur sanki!.

***

Unutmadan, bunlar bir tepkiyle karşılaştıklarında dudaklarından dökülen söz de şu oluyor değil mi: “Sanatçı toplumun aynasıdır!.”

Ahlaksız bir sanattan bahsediyorsanız, ben asla inanmıyorum da… Eğer doğruysa vay halimize…

Günün Sözü: “Anladım işi, sanat Allah'ı aramakmış;
Marifet bu, gerisi yalnız çelik-çomakmış...”

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar