1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Nakillerdeki taban puanlar için, tatmin etmeyen açıklama
Nakillerdeki taban puanlar için, tatmin etmeyen açıklama

Nakillerdeki taban puanlar için, tatmin etmeyen açıklama

MEB, iller arası tayinlerde, taban puanları neden açıklamadığına bir izahat getirdi.

A+A-

İŞTE AYDOĞDU'NUN AÇIKLAMASI

'Değerli Arkadaşlar, iller arası minumum puanlar neden açıklanmıyor diye sıkça gelen sorular var;bu duruma bir açıklama yapmamız gerekirse:

Bilindiği gibi iller arası yer değiştirmelerde öğretmenlere 40 okul tercih etme hakkı verilmekte; öğretmenlerin bir kısmı bu hakkın tamamını kullanmakta, bir kısmı da daha az tercihte bulunmaktadır. İller arası yer değiştirme talebinde bulunan öğretmenler, bu kapsamdaki atamalar sonuçlandıktan sonra kendilerine açılan atama sonuç ekranında tercih ettikleri okula minimum kaç puanla atama yapıldığını görebilmektedir.Bu konuda iller bazında genel açıklama yapılması yanlış anlaşılmalara yol açmaktadır. Şöyle ki; öğretmenler tercih ettikleri okullara atanmaları sürecinde, o okula atanmak üzere tercihte bulunan diğer öğretmenlerle yarışmakta ve okulun boş kadro durumuna göre hizmet puanı fazla olanların ataması gerçekleşebilmektedir.Örneğin; bir ilin merkeze uzak bir okulunu tercih eden bir öğretmen o okula 80 puanla atanabilirken, merkezde bir okulu tercih eden bir öğretmen 290 puanla o okula atanamayabilmektedir. Zira aynı okulu tercih eden ve 300 puana sahip bir başka öğretmen o okula atanmıştır. Bu durumla ilgili il bazında genel bir açıklama yapıldığında, sanki o il'e minimum 80 puanla atama yapıldığı zannıyla, 80'den fazla 300'den az puanı olup 300 puanlık bir okulu tercih edip atanamayan öğretmenler yanlış uygulama yapıldığı izlenimine kapılmakta ve bu durum gereksiz tartışmalara, yol açmaktadır. Kaldı ki yukarıda da değinildiği gibi, ataması yapılamayan öğretmenler bu durumu kendilerine açılan atama sonuç ekranında çok net olarak görebilmektedir. Dolayısıyla uygulama oldukça şeffaf olup öğretmenlerden gizlenen herhangi bir durum söz konusu değildir.

Hepinize iyi geceler diliyorum...saygılarımı sunuyorum...''

BU AÇIKLAMA TATMİN EDİCİ DEĞİLDİR

Yapılan açıklamada, il bazında sonuç açıklanmasının öğretmenlerce yanlış değerlendirilebileceğine, örnek verilerek, dikkat çekilmiştir.

Oysaki istenen il bazında taban puanlar değildir. İstenen açık ilan edilen kadrodaki yerlere kaç puanla atama yapıldığıdır.

Peki öğretmenler neden bunu istiyor?

1- Bazı öğretmenlerin hizmet puanı yanlış hesaplanabilmektedir. Her bir norm bazında taban puan açıklanmadığı sürece, bir itirazda bulunmak mümkün olamamaktadır.

2- Her bir norm bazında açıklanan taban puanlar, gelecek yıl nakil isteğinde bulunacak öğretmenlere, yol gösterici olacaktır. Aksi halde her bir öğretmenin gelecek yıl tek tek okulları araması gerekmektedir. Öğretmen tayin isterken ÖSS'de olduğu gibi geçen yılın puanına bakarak bir okula yerleşip yerleşemeyeceği değerlendirmesini yapabilmektedir. Taban puanlar açıklanmazsa nasıl tercih yapacaktır?

3- Torpil yapılıyor, sistemde görünmeyen okullara atama yapılıyor söylentilerinin önüne geçmenin tek yolu, tüm taban puanları açıklamaktır.

Özetle, yukarıdaki 3 ana gerekçe nedeniyle taban puanların açıklanması gerekiyor. Mesele, il bazında taban puan açıklanmasının yanlış anlaşılması ise il bazında taban puan açıklanmasın, ancak her bir kadro bazında kaç puanla atama yapıldığı açıklanmalıdır.

www.memurlar.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.