1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Nijer'de Osmanlı Soyu projesi birinci oldu
Nijer'de Osmanlı Soyu projesi birinci oldu

Nijer'de Osmanlı Soyu projesi birinci oldu

osmanlı ailesi

A+A-

TÜBİTAK  47. ortaöğretim  proje yarışmasının orta Anadolu sergisi Erciye üniversitesi Süleyman Demirel Spor Salonunda yapıldı Tarih alanında yarışan Uluslararası musytafa germirli Anadolu İmam hatip Lisesi Öğrecileri İbrahim davuda ve Musa Al Hac Nijer'de halen osmanlı soyundan gelen sultanlığın varlığından hareketle orta Afrika 'da yaşayan osmanlı ailesinden insanları Türkiye gündemine taşıdılar. 

“GELECEK SİZİN ÜZERİNİZDEN ŞEKİLLENECEK”
Açılış konuşmasını yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammet Güven, yarışmaya katılan öğrencileri özgüvenlerinden dolayı tebrik etti. Türk eğitim sisteminde girişimcilik, proje yazma ve araştırmaya daha yatkın bir eğitim verildiğinde, bilimsel yarışmalara katılım sayısının artacağını söyleyen Rektör Prof. Dr. Güven, “Burada belki geleceğin bilim insanlarını, akademisyenlerini, yöneticilerini görüyoruz. En azından araştırma yapmak, proje yapmak için bir adım attılar. Sizler seçkin bir topluluksunuz. En azından proje hazırlama cesareti göstermiş, buraya kadar gelmiş bir topluluksunuz. Burada alacağınız sonuçlar sizi yıldırmasın. Sonuçta belli sayıda kişi finale gidecek. Ama derece alıp almamaktan daha önemlisi bu işe başlamak. Sizler de bilim dünyasına bir adım atmış oldunuz. Gelecek nesiller sizin üzerinizden şekillenecek. Bizlerin yapamadığı birçok şeyi sizler yapacaksınız. Bizim zamanımızda da varmış ama muhtemelen belli bazı iler ve bazı okullara özgü bir yarışma idi bu. Ama şimdi, köy okullarından bile projelerin geldiğini görüyoruz. Bu çok güzel bir şey ve ülkenin geleceği adına ümit veriyor. Eğitimimiz, araştırma, proje hazırlama ya da girişimcilik üzerine değil maalesef. Ancak, buna rağmen, araştırmacı, proje hazırlayabilen gençlerin çıkmış olması bize ümit veriyor. Hele bu eğitimleri verebilirsek neler olacağını tahmin etmek mümkün değil. Hiçbir şey ne hayatın sonu ne de başlangıcı. Sizi bu aşamaya getiren, destekleyen hocalarınız ve ailelerinize de teşekkür ediyorum. Buradaki sonuç çok önemli değil, hepiniz zaten kazandınız. Bundan sonraki hayatınızda da başarılar diliyorum” diye konuştu.

17 PROJE ANKARA’DA YARIŞACAK
Kayseri Bölge Koordinatörü ve ERÜ Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sebahattin Ünalan ise, Kayseri bölgesinde bu yıl yarışmaya 811 projenin başvuru yaptığını, bunlardan seçilen 100’ünün de sergilendiğini ifade etti. Prof. Dr. Sebahattin Ünalan, yarışma yapısına dair şu bilgileri verdi: “Yarışmamız neredeyse yarım asırlık bir yarışma ve TÜBİTAK tarafından liseli öğrencilere, Türkiye’de 12 bölge üzerinden yürütülen bir yarışmadır. Bu bölgelerden biri de Kayseri’dir. Kayseri, Sivas, Yozgat, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray ve Niğde ile bir bölge oluşturmaktadır. Bu yıl 12 alanda yarışma düzenlenmiştir. Değerler eğitimi ve teknolojik tasarım bu yıl eklenen alanlardır. Dört aşamadan oluşur. İlk aşama, öğrencilerimizin, Ocak ayında online sistem üzerinden başvuru yapmaları ile başlıyor. Bu başvurular değerlendirilerek sayı 100’e düşürülüyor. 100 projeyi sergiye davet ediyoruz ve öğrencileri mülakat sınavına tabi tutuyoruz. Bu sınav sonrasında karar verdiğimiz 17 projeyi Ankara’ya göndereceğiz. 12 ikincilik, 12 üçüncülük ödülü vereceğiz. Ankara’ya giden projeler ödül alırsa madden ödüllendirilecek. Eğer yasa yetişirse, üniversite sınavında ek puan da alacaklardır. Ayrıca Ankara projelerinde başarılı olan bazı projeler yurt dışına da gönderilecek.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.